› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Pierwsza konferencja naukowa o Sprawie Elbląskiej. Znamy program

› bieżące 3 miesiące temu    28.06.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Pierwsza konferencja naukowa o Sprawie Elbląskiej. Znamy program fot. IPN Gdańsk

Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku opublikował oficjalny program konferencji naukowej o Sprawie Elbląskiej, która odbędzie się 17 lipca w Ratuszu Staromiejskim. Jednym z prelegentów będzie dr Witold Bagieński, laureat naukowej książki historycznej roku 2018 oraz nagrody Tomasza Strzembosza.  Wydarzeniem towarzyszącym będzie wystawa „Sprawa Elbląska. Galeria zdjęć”. Jej autorką jest Grażyna Wosińska, nasza redakcyjna koleżanka. Natomiast koordynatorem - Daniel Lewandowski z GE Power. Pisaliśmy o tym tutaj.

W tym roku minie 70 lat od tragicznych wydarzeń, które zapoczątkowały Sprawę Elbląską. Rozegrały się w Zakładach Mechanicznych im. gen. K. Świerczewskiego. 17 lipca dwie godziny po północy w hali A20 wybuchł pożar. Jak trudna była akcja gaśnicza niech świadczy wielkość budynku, jego długość, to dwie długości boiska piłkarskiego. Bezpieka oskarżyła o podpalenie reemigrantów z Francji. W procesie głównym sąd wojskowy skazał trzy osoby na śmierć. Kar nie wykonano, ale dwie inne osoby nie wyszły żywe z więzienia. 31 skazano  na wieloletnie więzienie. Chcesz wiedzieć więcej kliknij tutaj.

Dokładnie w rocznicę wydarzeń Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku organizuje konferencję naukową: „W poszukiwaniu szpiegów i dywersantów. Urząd Bezpieczeństwa w gospodarce lat stalinowskich na przykładzie Sprawy Elbląskiej”. Odbędzie się 17 lipca w godzinach od 9.00 do 16.00 w Ratuszu Staromiejskim, ul. Stary Rynek 25.   

Program konferencji:
9.00-9.30 – otwarcie konferencji, powitanie zaproszonych gości.
Panel I: Realia pierwszych lat powojennej Polski
9.30-9.55 dr Witold Bagieński (Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie) – Departament IV Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego – zarys działalności.
9.55-10.25 Paweł Sztama (Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie/Uniwersytet im. Marie Curie Skłodowskiej w Lublinie) – Józef Kratko – szef Departamentu IV Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego
10.25-10.50 dr Aneta Nisiobęcka (Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie) – Reemigracja z Francji do Polski po II wojnie światowej
10.50-11.15 dr Daniel Czerwiński (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku) – Sprawa Elbląska jako przykład działalności aparatu bezpieczeństwa w gospodarce lat stalinowskich 
11.15-11.30 dyskusja
11.30-13.00 Przerwa kawowa i przejście na skwer Ofiar Sprawy Elbląskiej. Złożenie wieńców i udział w uroczystościach miejskich związanych z 70-tą rocznicą Sprawy Elbląskiej.
Panel II: „Sprawa Elbląska w dokumentach i wspomnieniach świadków”
13.00-13.25 – dr Tomasz Gliniecki – Sprawa Elbląska we wspomnieniach uczestników. Perspektywa historyczna
13.25-13.50 – prezentacja filmu ze wspomnieniami Marii Pawlik, wdowa po skazanym w Sprawie Elbląskiej
13.50-15.00 – panel dyskusyjny: „Sprawa Elbląska z perspektywy lat”. Prowadzenie prof. Mirosław Golon. Udział: red. Grażyna Wosińska,  Maryna Pawlik, dr Tomasz Gliniecki.

Wydarzenia towarzyszące:
Wystawa: „Sprawa Elbląska. Galeria zdjęć”. Autorka – red. Grażyna Wosińska. Koordynator - Daniel Lewandowski z GE Power.
Wystawa: „Rozkaz nr 00485. Antypolska operacja NKWD na sowieckiej Ukrainie 1937-1938” (polsko-angielska).

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.