› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Elbląg. Pamiętali o rocznicy śmierci Bohatera z dwoma orderami Virtuti Militari

› dzieci i rodzina ponad rok temu    3.12.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Elbląg. Pamiętali o rocznicy śmierci Bohatera z dwoma orderami Virtuti Militari

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Elblągu odpowiedzieli na apel Elbląg.Net i zapalili znicze na grobie ppłk Bronisława Schlichtingera z okazji trzydziestej rocznicy Jego śmierci. Uroczystość zorganizowały nauczycielki: Anna Szawara i Dorota Kuligowska.  

Wczoraj (2.12) w przeddzień 30. rocznicy śmierci ppłka Bronisława Schlichtingera pod obszernym artykułem o Jego wojennych dokonaniach apelowaliśmy o zapalenie zniczy na grobie Bohatera. Anna Szawara, nauczycielka z Szkoły Podstawowej nr 1 tak napisała do naszej redakcji:

30 rocznica śmierci Bohatera to okazja, by oddać mu cześć. 2 grudnia, w przeddzień rocznicy uczniowie klas 6c, 7a i 7b uporządkowali grób Bronisława Schlichtingera, zapalili znicze i zaśpiewali "Marsz pierwszej brygady", której fragment wyryty został na nagrobku kawalera podwójnego Orderu Virtuti Militari oraz czterokrotnie odznaczonego Krzyżem Walecznych.

Jak podkreśla Anna Szawara: to już kolejna lekcja uczniów naszej szkoły, kiedy poznają życiorysy elblążan pochowanych na cmentarzu Agrykola. 

Oprowadzała nas także i tym razem  pani Grażyna Wosińska, dziennikarka i autorka książek o historii Elbląga 

- mówi Anna Szawara. 

Ppłk Bronisław Jan Schlichtinger, kawaler dwóch Krzyży Srebrnych  Orderów Virtuti Militari za wojnę 1918 - 1920 oraz czterech Krzyży Walecznych za kampanię wrześniową w 1939 roku, przyjechał po wojnie do Elbląga z oflagu. Komunistyczne władze miały za nic jego poświęcenie i na podstawie sfabrykowanych zarzutów skazały na cztery lata więzienia.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.