› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Elbląg. Nieukończona kamienica przestanie straszyć

› inwestycje komercyjne ponad rok temu    28.05.2019
Grażyna Wosińska
komentarzy 4 ocen 0 / 0%
A A A
Elbląg. Nieukończona kamienica przestanie straszyć fot. Autorska Pracownia Projektowa Architekt Tomasz Karpowicz  / archiwum Elblag.net

Ponad 9 miesięcy temu pisaliśmy, że nowy właściciel niedokończonej kamienicy przy skrzyżowaniu ulic: Stary Rynek oraz Wigilijna rozpoczął starania o dokończenie inwestycji.  Teraz do Rady Miejskiej wpłynął wniosek dotyczący inwestycji.  

Ponad 10 lat trwały rozmowy ratusza z właścicielem niedokończonej kamienicy przy skrzyżowaniu ulic: Stary Rynek oraz Wigilijna. Wielokrotnie o tym pisaliśmy. Odpowiedź władz miasta była zawsze jednakowa:

W umowie oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste, celem zabudowy mieszkaniowej lub mieszkaniowo-usługowej, sporządzonej w dniu 11.07.2005 r. Nabywca zobowiązał się do rozpoczęcia jej zabudowy w terminie jednego roku oraz do zakończenia zabudowy w terminie trzech lat, licząc od dnia zawarcia umowy ustanowienia tegoż prawa. Niewywiązanie się z powyższych terminów w przedmiotowej sprawie nie zostało w umowie obwarowane sankcjami prawnymi. 

Wydawało się, że sprawa jest beznadziejna. Dodatkowo jak się dowiedzieliśmy właścicielka mieszkała w Niemczech. Wszystko się odmieniło, gdy nieukończona inwestycja zmieniła właściciela. Teraz Z&B Development sp. z o.o. z Sopotu wystąpiła z wnioskiem dotyczącym inwestycji, do Rady Miejskiej za pośrednictwem prezydenta.

Obecnie na przedmiotowym terenie znajduje się rozpoczęta budowa, jest kondygnacja piwnicy i parteru. 

Planowana jest adaptacja obiektu istniejącego i nadbudowa dodatkowa 5 kondygnacji (6 kondygnacji w części północno0wschodniej, gdzie zachowały się tylko historyczne piwnice). Istniejące kondygnacje pełnić będą funkcję usługową i częściowo mieszkalną. Nowo projektowana część planowana jest pod wykonanie 30 lokali mieszkalnych

- czytamy we wniosku.  

Nie będzie miejsc postojowych w ramach inwestycji. 

Wykluczono budowę garażu podziemnego ze względu na konieczność zachowania historycznych murów w obrębie piwnic. W najbliższym sąsiedztwie znajdują się liczne miejsca postojowe 

- informują wnioskodawcy. 

Dostęp do części usługowej od  ul. Stary Rynek i Wigilijnej, natomiast do mieszkalnej od wnętrza kwartału w ramach pierzei Wigilijnej i Rzeźnickiej. 

Wizualizację opracowała Autorska Pracownia Projektowa Architekt Tomasz Karpowicz. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 6
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Inż. budownictwa
ponad rok temu ocena: 50%  4
Surowe mury, stojące tyle lat bez zabezpieczenia są osłabione i zwietrzałe. Współczuję przyszłym użytkownikom. Wilgoć w budynku zapewniona. Do tego jeszcze nadbudowa. Czy mury to wytrzymają? Należałoby rozebrać wszystko i zacząć budowę od nowa.
~ maniek
ponad rok temu ocena: 50%  3
jakos nie widze lukowatego parteru reszta to koszmar
~ jaaaaaaaaaaaaa
ponad rok temu ocena: 71%  2
a hotelowiec jasia.p???kiedy miasto się za niego zabierze?
~ finally
ponad rok temu ocena: 88%  1
Boze, w koncu
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.