› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Dania ze ślimaków przyrządzali na elbląskiej starówce sam prezydent i przewodniczący sejmiku! (+ zdjęcia)

› relacje ponad rok temu    1.09.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 3 ocen 10 / 100%
A A A
Dania ze ślimaków przyrządzali na elbląskiej starówce sam prezydent i przewodniczący sejmiku! (+ zdjęcia) fot. Marcin Mongiałło

W sobotę (1 września) dania ze ślimaków przyrządzali na elbląskiej starówce sam prezydent Elbląga Witold Wróblewski, przewodniczący sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego Jan Bobek oraz przedstawiciele prestiżowego Stowarzyszenia Euro-Toques Polska: Krzysztof Malinowski, Robert Zochowski i Witold Hryncewicz. Wciąż jeszcze dość egzotyczne w naszym kraju potrawy (choć to się szybko zmienia) cieszyły się dużym powodzeniem wśród elblążan, którzy licznie w ten dzień odwiedzili Stare Miasto. Nic dziwnego, trwa bowiem XIII edycja Elbląskiego Święta Chleba. Z dumą informujemy, że objęliśmy swoim patronatem medialnym degustację dań ze ślimaków, która została zorganizowana przez rodzinną firmę Snails Garden z podpasłęckiego Krasina.

Czy wiecie, że pierwsza polska książka kucharska z 1628 r. zawierała więcej przepisów ze ślimaków niż potraw z wieprzowiny? Czy wiecie, że 1 kg ślimaków kosztuje ok. 130 zł i wchodzi nań aż 400 osobników? Te i wiele innych ciekawych informacji przekazał elblążanom Grzegorz Skalmowski, który wspólnie z żoną Mariolą był gospodarzem degustacji dań ze ślimaków, która została zorganizowana na ul. Stary Rynek, tuż obok wejścia do Ratusza Staromiejskiego w Elblągu. Oprócz prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego i przewodniczącego sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego Jana Bobka gospodarzy wydarzenia wspierali członkowie prestiżowego Stowarzyszenia Euro-Toques Polska  –  polskiego oddziału wielkiej, europejskiej organizacji, którą tworzy ponad 7000 kucharzy i szefów kuchni z kilkunastu krajów Europy.

Organizatorzy wczorajszej degustacji dań ze ślimaków – Grzegorz Mariola Skalmowscy – od 15 lat promują walory smakowe i zdrowotne ślimaków. Czy wiecie, że ślimaki charakteryzują się stosunkowo dużą zawartością dobrej jakości białka (15%) oraz niską zawartości tłuszczu (2,4%), przy czym 75% stanowią nienasycone kwasy tłuszczowe: kwas linolowy i kwas linolenowy. Chude, dietetyczne mięso ślimaków zawiera też sporo wapnia, potasu, magnezu, miedzi, cynku i selenu.

Na elbląskiej starówce w dniu 1 września przygotowywano ślimaki po myśliwsku. 

Ślimaki mazurskie (filety) z farmy Snails Garden, gotowane w bulionie warzywnym ok.30 min, siekane w paski, podsmażone na patelni z dodatkiem cebulki i grzybów z warmińsko- mazurskich lasów. Gotowym farszem nadziewany muszelki, podając je z pierogiem z mięsem ślimaka, polane sosem na bazie grzybów i śmietany. 

– Grzegorz Skalmowski podał nam informację na temat dania, które degustowali elblążanie.

Grzegorz i Mariola Skalmowscy zapraszali elblążan do Bistro Ślimaka i mini zoo, które znajdują się w Krasinie pod Pasłękiem,  Miejsce, które stworzyli stanowi dziś inspirację dla rolników i przedsiębiorców z całej Europy. Ze śluzu mięczaków wytwarzane są innowacyjne kosmetyki. Firma państwa Skalmowskich ma na swoim na koncie prestiżowe nagrody i wysoko cenioną publikację kulinarną, której współautorem jest Grzegorz Skalmowski. Przypomnijmy w tym miejscu, że 28 maja ubiegłego roku książka „Ślimaka kulinarna podróż – o tym, co zapomniane, a przypomnienia warte” zdobyła pierwsze miejsce w Gourmand World Cookbook Awards w kategorii książki kucharskie, otrzymując tytuł "Best in the world" – najważniejszy w świecie laur przyznawany książkom tego typu. Nagroda, często porównywana do filmowego Oscara, jest przyznawana od 1995 roku, a o skali sukcesu świadczy także fakt, iż do ubiegłorocznego konkursu zostały zgłoszone publikacje z około 200 państw!

Zobaczcie naszą fotorelację z degustacji ślimaków, która odbyła się 1 września 2018 r. na Starym Mieście w Elblągu.

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

  • 3
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 1
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 2
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (3)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ elblążanka
  ponad rok temu ocena: 100%  3
  Kocham ślimaki, to jedyne znane mi najczystsze zwierzęta.."świnki" , kurczaki daleko w tyle...
  ~ vvvvvv
  ponad rok temu ocena: 25%  2
  Może i dobre ale nie przemawia do mnie spożywanie ślimaków i innych nietypowych rzeczy.
  ~ Turysta
  ponad rok temu ocena: 100%  1
  Jak dobre to co ma przemawiać :)
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.