› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Otwarcie sezonu Bistro Ślimaka i mini zoo w podpasłęckim Krasinie. Wstęp wolny! (+ zdjęcia)

› region 8 miesięcy temu    11.05.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 1 ocen 4 / 100%
A A A
Otwarcie sezonu Bistro Ślimaka i mini zoo w podpasłęckim Krasinie. Wstęp wolny! (+ zdjęcia) fot. Bartosz Rybaczewski, KE LGD

11 maja w podpasłęckim Krasinie otwarcie sezonu Bistro Ślimaka i mini zoo. Wstęp wolny!

Farma ślimaków Eko Snails Garden jest miejscem wyjątkowym. Nie tylko można tu skosztować różnorodnych specjałów przyrządzonych w oparciu o mięczaki, ale również delektować się kontaktem z naturą, zwiedzić mini zoo...

W sercu farmy jest położony dom kształcie ślimaka, którego ściany zostały wykonane z gliny i słomy (po której chodziły ślimaki), a dach z gontu dębowego. Miejsce to jest symbolem farmy ślimaków  Eko Snails Garden.

Dom ksztacie ślimaka jest sercem farmy Eko Snails Garden, fot. Bartosz Rybaczewski, KE LGD

Nad wszystkim czuwają Grzegorz i Mariola Skalmowscy, którzy szczególnie w tym okresie zapraszają do odwiedzin. Przygotowali niepowtarzalne atrakcje dla najmłodszych i nie tylko: wyścigi ślimaków, zwiedzanie farmy, łowienie ryb oraz zwiedzanie mini zoo, w którym można zobaczyć małego baranka, mini owieczki (podobno najmniejsze na świecie!), kózki miniaturki, kucyki szetlandzkie, pawia, perliczki, przepiórki i króliczki. To miejsce, które z pewnością wywoła radość wśród najmłodszych.  

Na farmie znajduje się także mini zoo, fot. Bartosz Rybaczewski, KE LGD

No i oczywiście sprawa najważniejsza. Na miejscu można delektować się róznorodnymi potrawami, które są w Polsce w dalszym ciągu nowością. Może właśnie dlatego warto ich skosztować? Tym bardziej, że kilka dni temu siódmą edycję programu „Top Chef” Polska wygrała Sylwia Stachyra z Lublina (z zawodu prawniczka!), która wykonała m.in.... zawijas nasutowski z kawiorem ze ślimaków! Jury dostrzegło jej umiejętności i nowatorskie podejście do kuchni. Zwyciężczyni zgarnęła nagrodę główną w wysokości 100 tysięcy złotych! 

Zupa rybna ze ślimakami, fot. Eko Snails Garden

Dania ze ślimaków które proponujemy, są przygotowane z produktów ekologicznych i regionalnych, które sami uprawiamy. Jest to jedyne takie miejsce, gdzie posmakujesz niepowtarzalnych potraw, zrobisz zakupy oraz poczujesz błogi spokój na łonie natury pijąc kawę i kosztując cudownych deserów. Potrawy degustacyjne przyrządzamy według naszych autorskich receptur, których książkowy zbiór został bardzo wysoko oceniony w kulinarnym świecie. Zdobył I miejsce w Chinach.

– poinformował nas gospodarz tego nadzwyczajnego kulinarnego miejsca na mapie Polski, Grzegorz Skalmowski. 

Pierogi ze ślimakami, fot. Snails Garden

Dla przedszkolaków przygotowujemy stół degustacyjny. W maju mamy już zaplanowanych 7 wycieczek

– dodał Grzegorz Skalmowski. 

Farma państwa Skalmowskich należy obecnie do czołówki największych producentów ślimaków w Europie. Ich firma należy do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego,  a  książka, którą napisali – "Ślimaka kulinarna podróż – o tym, co zapomniane, a przypomnienia warte" – zajęła pierwsze miejsce w kategorii "mięso" na światowym konkursie Gourmand World Cookbook Awards w Chinach (odpowiednik filmowych Oskarów).

W tym miejscu pozwolimy sobie na małą dygresję. Ślimaki były jadane w Polsce już w 1682 roku. W najstarszej polskiej książce kucharskiej jest więcej przepisów na ślimaki niż wieprzowinę!. Teraz dostępne w Polsce min: 16% białka w 100g mięsa. Węglowodany na prace mózgu 1,9 grama! Ponad 70% nienasycone kwasy tłuszczowe. Tłuszczu tylko 0,83g. Selenu aż - 0,19 mg/kg! Zawartość "pierwiastka życia" jest porównywalna do tej, która jest notowana w przypadku ryb. Przeprowadzone badania wykazały w mięsie ślimaków jadalnych zróżnicowany poziom selenu w zależności od gatunku i miejsca ich pozyskiwania.

Rozpoczęcie sezonu zostało wyznaczone na dzień 11 maja, co nie oznacza, że później zabraknie atrakcji. Odwiedzający są zawsze mile widziani od 11 maja do września przez cały tydzień w godzinach od 12.00 do 20.00. 

Data 11 maja nie została wybrana przypadkowo. Na ten dzień zaplanowano polską premierę filmu „Ślimaki” w reżyserii Grzegorza Szczepaniaka, wyprodukowanego przez Wajda Studio i Polski Instytut Sztuki Filmowej (krótki zarys fabuły:  „Andrzej chce założyć park hodowlany dla ślimaków i mimo braku doświadczenia święcie wierzy w sukces przedsięwzięcia. Z pomocą przychodzi mu Grzegorz Skalmowski z Pasłęka, polski guru tej dziedziny, zwany "Ślimaczanym Królem". Zanim hodowla naprawdę się rozpocznie, mężczyźni toczą rozmowy o życiu i śmierci, miłości i przyjaźni, a ślimak urasta do rangi symbolu odradzania się i życia wiecznego.”). 

Farma Eko Snails Garden jest położona kilka minut drogi od pochylni Buczyniec, Oleśnica i Kąty.

Rezerwacje:  660 512 199 / bistro@snailsgarden.com

Dojazd: z trasy S7  - 5 minut drogi, 14-400 Krasin 16a (koło Pasłęka) - droga wojewódzka 526.

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

  • 6
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (1)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ elblążanka
  8 miesięcy temu ocena: 100%  1
  polecam, byłam :) wyścigi ślimaków petarda!
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.