› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

8 kroków do nowej pracy

› bieżące ponad rok temu    15.10.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
8 kroków do nowej pracy

Szukanie nowej pracy jest dla wielu z nas bardzo problematyczne i uciążliwe. Podchodząc do tego jednak w sposób ustrukturyzowany, można łatwo i szybko osiągnąć własne cele i mieć duże szanse na rynku pracy. Poniżej poznasz osiem prostych kroków do nowej pracy.

1) Zorientuj się

Niezależnie od tego, czy jesteś dopiero po studiach, na początku swojej ścieżki zawodowej, czy też posiadasz długoletnie doświadczenie zawodowe, uświadom sobie, czego tak naprawdę chcesz. Jakie są Twoje oczekiwania, jeśli chodzi o pracę? Chcesz się nadal rozwijać w wyuczonym zawodzie? Chcesz pracować na tym samym stanowisku? A może myślisz o zmianie działu? Odpowiadając na te pytania, łatwiej jest odnaleźć się w dżungli ogłoszeń o pracę.

2) Szukaj w internecie

Przeglądanie ogłoszeń o pracy w gazecie lub w urzędzie pracy już nie wystarcza jak kiedyś. W czasach internetu większość firm ogłasza się na serwisach rekrutacyjnych w sieci, na platformach z ogłoszeniami o pracę, w mediach społecznościowych oraz na własnych, firmowych stronach internetowych poświęconych karierze. Jeśli dokładnie wiesz, czego szukasz, tym łatwiej będzie Ci znaleźć odpowiednią ofertę pracy pasującą do Twojej wizji. Warto skorzystać z takich portali jak LinkedIn czy Goldenline, gdzie można bezpośrednio określić odpowiednie wakaty, branże czy firmy, które znajdują się w kręgu Twojego zainteresowania.

Dodatkowo wiele internetowych wyszukiwarek z ogłoszeniami o pracę, wysyła regularnie oferty pracy bezpośrednio na skrzynkę mailową.

Wskazówka: jeśli posiadasz konto na platformach kariery pamiętaj o tym, aby je regularnie aktualizować. Im więcej umieścisz informacji o swoim doświadczeniu zawodowym oraz umiejętnościach, tym większe stają się Twoje szanse na zdobycie wartościowych kontaktów i zainteresowania ze strony danej firmy rekrutującej.

3) Znajomości, znajomości, znajomości

Kto zna kogo? Jaki ma się krąg znajomości? Prawie co trzecia posada na rynku pracy załatwiona jest właśnie poprzez kontakty osobiste. Wykorzystaj to: zmobilizuj swoje grono przyjaciół i znajomych lub byłych pracowników. Nawet jeśli już masz konkretne miejsce pracy na oku, znajomości czy osobiste kontakty są bezkonkurencyjne. Dzięki nimi możesz się dowiedzieć o wolnych posadach, które jeszcze nie są oficjalnie opublikowane, o kulturze firmy, czy też pozyskać informacje na temat nowego szefa.

4) Przejmij inicjatywę

Nie możesz znaleźć odpowiedniego ogłoszenia na rynku pracy? W takim razie wykaż się pomysłowością i napisz podanie o pracę z własnej inicjatywy do firm, które Cię interesują. Takie podania są bardzo mile widziane i może akurat otworzysz sobie tym drzwi do nowej kariery. Według statystyk prawie 20 % miejsc pracy otrzymują pro-aktywni kandydaci.

Złożenie podania o pracę, bez oficjalnego ogłoszenia, jest oznaką dużej motywacji i operatywności. Co więcej, wyróżnisz się z tłumu kandydatów aplikujących na oficjalne oferty o pracę.

5) Zaprezentuj się odpowiednio

Kompletne i uporządkowane dokumenty do podania o pracę to podstawa, ponieważ pracownicy HR widzą Twoje pierwsze starania w formie CV oraz listu motywacyjnego i na podstawie tego tworzą swoje wyobrażenie o kandydacie.

CV jest pierwszym dokumentem oglądanym przez rekruterów. Upewnij się więc, że jest dobrze skonstruowane, ogranicz się do najważniejszych informacji i zaprezentuj swoje umiejętności zaraz na początku, w widocznym miejscu.

Również list motywacyjny powinien zawierać odpowiednią strukturę i informacje, które nie są zawarte w CV. Dobrze wykorzystaj jego rozbudowaną formę , aby zaprezentować siebie jak najlepiej.

Wskazówka: więcej informacji o tym, jak napisać CV oraz list motywacyjny i zadbać o odpowiednie elementy graficzne znajdziesz w poradniku cvhero.com. Tutaj przy pomocy kreatora cv hero stworzysz swoje indywidualne CV oraz list motywacyjny w kilka minut.

6) Przygotuj się dobrze

Udało Ci się zdobyć zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Gratulacje – Twoje starania przyniosły sukces. Teraz czas na przygotowanie się na bezpośrednie spotkanie z rekruterami. Takie podstawowe informacje jak historia firmy, fakty o przedsiębiorstwie, branży oraz wymagane kwalifikacje na stanowisko, o które się ubiegasz, powinny być Ci znane. Warto zapoznać się również ze stroną internetową danej firmy. Ponadto zapamiętaj dobrze informacje podane w CV, gdyż pytania odnoszące się do życiorysu zawodowego, na pewno pojawiają się podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

7) Zadawaj pytania

Masz pytania dotyczące firmy i jej struktury organizacyjnej, danego stanowiska lub jakiekolwiek wątpliwości? Skorzystaj z tej możliwości i pytaj o wszystko podczas rozmowy kwalifikacyjnej. To w końcu również Twoja szansa sprawdzić przyszłego pracodawcę, ponieważ nie tylko on decyduje zatrudnieniu, do Ciebie również należy decyzja.

8) Potraktuj odmowę jako kolejną szansę

Brzmi to jak ciężkie zadanie – ale staraj się mimo wszystko popatrzeć na odmowę pozytywnie. Odrzucenie Twojej aplikacji o pracę daje Ci szansę na ocenę dotychczasowych starań. Może musisz zoptymalizować swoje CV, bardziej postarać się przy pisaniu listu motywacyjnego lub lepiej przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Pamiętaj o tym, że każdy pracodawca ma inne wymagania. Może Twoje umiejętności są dla niektórych firm nieistotne, a dla innych odgrywają bardzo ważną rolę. Czasami po prostu nie ma chemii między kandydatem a przyszłym szefem, co nie świadczy o braku Twoich umiejętności.

Zatem do dzieła, a my życzymy powodzenia.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.