› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

szlaki turystyczne

A A A

Szlaki turystyczne

Elbląg leży na trasie kilku znakowanych szlaków turystycznych, zarówno pieszych, jak i rowerowych. Pierwsze z nich powstały już pod koniec lat 40-tych w Bażantarni, a kolejne na trasie z Elbląga do Fromborka. Przemierzając szlaki znakowane można odwiedzić większość atrakcyjnych turystycznie miejsc w okolicach Elbląga, a także parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody.

Szlaki znakowane w okolicach Elbląga

Szlak czerwony (Kopernikowski) – jego zamierzeniem było połączenie miejsc, w których przebywał Mikołaj Kopernik. Prowadzi on z Torunia do Olsztyna i przebiega przez takie miasta jak: Kwidzyn, Malbork, Elbląg, Frombork, Braniewo i Pieniężno. W okolicach Elbląga na jego trasie znajdują się: miasto Elbląg, Bażantarnia, Jagodnik, Próchnik, Łęcze, Suchacz, Kadyny, Tolkmicko i Święty Kamień.

Szlak niebieski (Świętego Wojciecha) – szlak zaczyna się w Elblągu, a kończy w Świętym Gaju, miejscu w którym zabity przez Prusów został misjonarz i biskup praski Wojciech. Prowadzi przez Raczki Elbląskie i najniższy punkt Polski (depresja 1,8 m p.p.m.), Tropy Elbląskie, Stare Dolno oraz Kwietniewo, malowniczymi terenami Żuław i okolicy jeziora Druzno.

Szlak żółty (Jantarowy) – prowadzi pasem nadmorskim z Mikoszewa do Krynicy Morskiej i liczy 52 km. Po drodze trasa przebiega przez Mierzeję Wiślaną, mijając takie miejscowości jak: Jantar, Stegna, Sztutowo, Kąty Rybackie, Skowronki i Przebrno. W Krynicy Morskiej dociera do latarni morskiej oraz najwyższego wzniesienia na Mierzei, Wielbłądziego Garbu (49 m n.p.m.).

Szlak niebieski (Nadwiślański) – idąc wzdłuż linii Wisły, można zobaczyć całe piękno jej doliny oraz znajdujące się tu zabytki budownictwa drewnianego. Początek liczącego 76 km szlaku, znajduje się w Sztumie, a dalej biegnie przez Białą Górę, Piekło, rezerwat "Mątowy", Mątowy Małe, Mątowy Wielkie, Most Knybawski, Lisewo, Boręty, Palczewo, Nową Cerkiew, Ostaszewo, Żuławki, Drewnicę do Mikoszewa.


Szlaki znakowane w Bażantarni

W elbląskim parku leśnym Bażantarnia oznakowane są cztery szlaki turystyczne o łącznej długości 30,5 km.

Szlak czerwony WM-06-c (Kopernikowski) – stanowi odcinek Szlaku  Kopernikowskiego z Torunia przez Malbork, Frombork do Olsztyna. W Bażantarni liczy 4,5 km i zaczyna się przy restauracji “Myśliwska”, a kończy przy parkingu obok gajówki w Dąbrowie. Jego trasa wiedzie  wzdłuż Srebrnego Potoku, obok mostku Elewów, Parasola i Górą Jagiellońską. Przejście szlaku zajmuje średnio około półtorej godziny.

Szlak niebieski WM-2001-n (Okrężny) – dzieli się na dwa odcinki: krótszy i łatwiejszy "Leśny" oraz dłuższy i trudniejszy "Górski".

- szlak "leśny" (3,6 km), zaczyna się przy restauracji "Myśliwska", biegnie w stronę Dąbrowy i dalej do Parasola. Na jego pokonanie potrzeba około godziny.
- szlak "górski" (6,4 km), na jego drodze znajduje się wiele wzniesień, jarów i wąwozów. Swój początek ma przy Parasolu i prowadzi przez Górę Ludową, Czarci Jar, Górę Sowią, Urwisko Krystyny do restauracji "Myśliwska". Przejście tej trasy zajmuje około 2,5 godzin.

Szlak zielony WM-2003-z (Ścieżka Jaszczurek) – rozpoczyna się przy restauracji "Myśliwska" i przebiega przez wzgórze Belweder oraz Parasol do Stagniewa. Tu kończy się na przystanku PKS. Przejście 7 km wymaga średnio 2 godzin.Szlak żółty WM-2002-y (Okólny) – mimo iż jest to najdłuższy ze szlaków (liczy 9 km), to jest dosyć łatwy. Jego pokonanie zajmuje około 3 godzin. Szlak zaczyna się w pobliżu pętli tramwajowej linii nr 2 na ul. Marymonckiej (przy pomniku przyrody, obok mostku na rzece Kumieli). Po drodze mijamy stary młyn, mostek Elewów i cmentarz Dębica. Trasa kończy się przy restauracji "Myśliwska".


Szlaki rowerowe

Szlak R-1 - to międzynarodowy szlak rowerowy prowadzący z zachodu na północ Europy. Zaczyna się w Calais (Francja), a kończy w Petersburgu (Rosja). W Polsce prowadzi od granicy z Niemcami w Kostrzyniu nad Odrą do granicy z obwodem kaliningradzkim w Gronowie. W okolicach Elbląga prowadzi przez Żuławy Elbląskie, Wysoczyznę Elbląską i Nizinę Warmińską. Na jego trasie znajdują się takie miejscowości jak: Sztum, Bągart, Święty Gaj,  Stare Dolno, Nowe Dolno, Dzierzgonka, Krzewsk, Żurawiec,  Tropy Elbląskie,  Raczki Elbląskie, Elbląg,  Łęcze, Kadyny, Tolkmicko, Frombork i Braniewo. Długość szlaku w województwie warmińsko-mazurskim wynosi 87,3 km, w tym w powiecie elbląskim - 47,5 km.

Szlak R-64 - Transgraniczny Szlak Rowerowy prowadzący wokół Zalewu Wiślanego. Po stronie polskiej swój początek ma w Piaskach na Mierzei Wiślanej, a kończy się na przejściu granicznym w Gronowie. Prowadzi przez Krynicę Morską, Sztutowo prom w Kępinach Wielkich, Nowakowo, Elbląg, Bielany, Krasny Las, Próchnik, Łęcze, Suchacz, Kadyny, Tolkmicko, Chojnowo, Frombork do Braniewa. Długość szlaku wynosi 187 km.

Szlak R-10 (Hanzeatycki) - Szlak rowerowy prowadzący dookoła Morza Bałtyckiego. Na terenie Polski wiedzie przez: Świnoujście, Kołobrzeg, Jarosławiec, Ustkę, Trójmiasto, Elbląg, Frombork i Braniewo, dochodząc do granicy z Rosją w Gronowie.


Szlaki Stowarzyszenia "Łączy Nas Kanał Elbląski"

Szlak zielony - szlak regionalny o długości 130 km z Elbląga do Iławy, wiodący przez całą okolicę Kanału Elbląskiego. Biegnie przez tereny Żuław Wiślanych i Pojezierza Iławskiego. Sklasyfikowany został jako łatwy.

Szlak żółty - szlak regionalny o długości 128,7 km z Elbląga do Gorynia, wiodący przez okolice Kanału Elbląskiego, na trasie którego leżą m.in.: Przemark, Weklice, Pasłęk, Małdyty, Zalewo, Susz i Kisielice.

Szlak niebieski "Wokół Jeziora Drużno" - szlak lokalny o długości 45,7 km z Elbląga do Komorowa Żuławskiego, wiodący przez: Raczki Elbląskie, Jurandowo, Krzewsk, Dzierzgonkę, Stankowo, Klepę i Węzinę.


Szlaki Wysoczyzny Elbląskiej

Szlak Rakowskich Lasów - szlak rowerowy o długości ok. 36 km biegnący w obrębie miasta Elbląga. Rozpiętość między wysokościami wynosi tu 175 m. Zaczyna się na elbląskim Starym Mieście, skąd kieruje się na północny wschód do Jagodnika. Polno-leśną drogą dociera z kolei do Jeziora Martwego, a następnie wiedzie ku wsi Próchnik. Stąd prowadzi ku Zatoce Elbląskiej i powraca do miasta.

Szlak do Miejskich Wód (szlak żółty) - 18-kilometrowy szlak rowerowy z Elbląga do Jeziora Martwego przez Dąbrowę, Jezioro Goplanica, Jagodnik. Od Jeziora Martwego kieruje się do Próchnika, mijając Jezioro Stare, a następnie zmierza do Rubna, gdzie kończy bieg.

Szlak Pięknych Widoków - szlak o długości ok. 34 km na terenie Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Rozpoczyna się na elbląskim Starym Mieście, ulicami Królewiecką i Fromborską wiedzie do Próchnika, a dalej czerwonym szlakiem Kopernikowskim do Łęcza, jednej z najstarszych wsi regionu, w której ślady osadnictwa sięgają epoki żelaza.  Następnie biegnie do Suchacza, a stąd wzdłuż Zalewu Wiślanego do Kamionka Wielkiego,  Nim szlak skończy swój bieg w Elblągu, mija rezerwat przyrody „Zatoka Elbląska”, stanowiący przede wszystkim oazę ptactwa wodno-błotnego.

Szlak Południowy - szlak o długości 34 km biegnący w południowej części Wysoczyzny Elbląskiej. Rozpiętość między skrajnymi wysokościami wynosi tu ok. 170 m. Swój bieg zaczyna na elbląskiej Starówce, skąd przez park Dolinka wiedzie do Bażantarni, a następnie kolejno do: Kamiennika Wielkiego, Pomorskiej Wsi, Weklic i Przezmarka. Stąd przez Nowinę i Gronowo Górne wraca do Elbląga.

Szlak Wysoczyzny Elbląskiej - szlak o długości ok. 50 km, na którym różnica między skrajnymi wysokościami wynosi 181 m. Rozpoczyna się w Bażantarni, gdzie wiedzie czerwonym szlakiem w kierunku Dąbrowy, a następnie dociera do Jagodnika. Stąd wiedzie do Jeziora Martwego, mija wieś Pagórki, w której znajduje się zabytkowy dom podcieniowy i kieruje się rezerwatu „Buki Wysoczyzny Elbląskiej”. Kolejnym punktem na szlaku są Kadyny, gdzie zachowało się sporo zabytków architektury, w tym pałac i zespół klasztorny z XVII wieku. Wzdłuż linii kolei nadzalewowej szlak dociera do Suchacza, a dalej do Nadbrzeża i Kamionka Wielkiego, gdzie zachowała się zagroda holenderska z 1772 roku. Szlak kończy swój bieg w Elblągu, mijając Zatokę Elbląską, stanowiącą oazę dla ptactwa wodno-błotnego.

Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.