› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

kultura i sztuka

A A A

Elbląg, jako jedno z największych w województwie ośrodków kultury, jest skupiskiem różnego rodzaju instytucji kulturalnych. Funkcjonuje tu Muzeum Archeologiczne, posiadające cenne zbiory kultury materialnej. Działalność w mieście prowadzi kilka galerii sztuki w tym największa Galeria EL, od lat przybliżająca elbląskiej społeczności sztukę nowoczesną. Istnieją kina, teatry, biblioteki i domy kultury. Jednostki te propagując kulturę, obracają się wokół różnych jej dziedzin, przedstawiają każdy jej aspekt.  Największym z ośrodków jest Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” - samorządowa instytucja o charakterze kulturalnym, edukacyjnym i medialno-informacyjnym. Z inicjatywy lokalnych jednostek organizowane są imprezy cykliczne, koncerty, wystawy, przeglądy muzyczne i teatralne, spotkania z twórcami kultury i sztuki oraz konferencje. Mieszkańcy Elbląga mają więc dostęp do szeroko pojętej kultury, zarówno tej małej, jak i większej, skierowanej zarówno do dorosłych, jak i dzieci i młodzieży.

 

Instytucje kulturalne:

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”

 

Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" jest samorządową instytucją kultury o charakterze kulturalnym, edukacyjnym, medialnym i informacyjnym. Podstawowym celem Centrum jest realizacja zadań z zakresu twórczości i jej upowszechniania, edukacji kulturalnej, informacji (w tym działalności medialnej), promocji regionu, wychowania przez sztukę, sport i turystykę. Cele te realizowane są poprzez:

  • organizację, realizację i promocję przedsięwzięć kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych,
  • prowadzenie kina,
  • prowadzenie Ośrodka Współpracy Transgranicznej z Obwodem Kaliningradzkim,
  • prowadzenie Portalu Kulturalnego Warmii i Mazur e-swiatowid.pl,
  • merytoryczną opiekę nad twórczością amatorską oraz społecznym ruchem kulturalnym (teatrami, chórami, orkiestrami, klubami, zespołami sportowymi itp.) sprawowaną poprzez działalność informacyjną, pomoc w doborze repertuaru, przedmiotową ocenę oraz działalność edukacyjną,
  • działalność promocyjną i informacyjną z wszelkich dziedzin kultury i sztuki,
  • działalność w zakresie budowania systemu informacji o kulturze, w tym na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego,
  • organizację kampanii promocyjnych i społecznych,
  • organizację działań na rzecz integracji europejskiej, społecznej, zawodowej, kulturalnej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami,
  • organizowanie konferencji, seminariów, szkoleń, instruktażu, pomocy metodycznej i innych form kształcenia pozaszkolnego w dziedzinie kultury i sztuki,
  • prowadzenie działalności wydawniczej i informacyjnej, w tym opracowywanie i publikowanie materiałów poświęconych problematyce zgodnej z celami Centrum.

Przy Centrum mogą działać związki twórcze, naukowe, stowarzyszenia, fundacje, organizacje społeczne, kluby i sekcje sportowe oraz inne związki nie zajmujące się działalnością polityczną.
Jednym ze strategicznych zadań Centrum "Światowid" jest jego działalność środowiskowa. Od lat działają tu sekcje i kluby zainteresowań: teatralne, plastyczne, fotograficzna i inne, a przy stanowiącym "część taneczną" Promyku funkcjonuje, m.in. Formacja Standardowa LOTOS - Jantar - złoty medalista Mistrzostw Świata z 1999 i 2010 roku i II wicemistrz świata z 2005 i 2011 roku.
Z ramienia CSE Światowid każdego roku organizowane są cykliczne imprezy, do których należą:

  • Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa „...Czy to jest kochanie?” - Plebiscyt dla młodych i utalentowanych artystów (uczniów szkół ponadgimnazjalnych, studentów i dorosłych), którzy rywalizują w trzech kategoriach: recytacji, piosence poetyckiej i teatrze jednego aktora. Festiwalowi towarzyszą atrakcyjne imprezy – spektakle w doborowej obsadzie, koncerty znanych artystów i recitale. Patronat honorowy nad imprezą obejmuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Prezydent Elbląga.
  • Elbląskie Noce – Festiwal Piosenki Wartościowej - Festiwal piosenki „Elbląskie Noce” to coroczne prezentacje  najzdolniejszych polskich laureatów festiwali piosenki, znakomitych artystów, poetów i piosenkarzy, a także ludzi związanych z teatrem i kabaretem. Jest to przegląd piosenki autorskiej i literackiej – której głównym skarbem jest słowo – niebanalne i wartościowe. Imprezie głównej towarzyszą dodatkowe atrakcje, w postaci koncertów i recitali.
  • Międzynarodowe Spotkania Artystyczne - Międzynarodowe Spotkania Artystyczne prezentują szerszej publiczności twórczość artystów sprawnych i niepełnosprawnych z Polski oraz Europy. W ramach imprezy realizowane są między innymi: koncerty muzyczne, spektakle teatralne, warsztaty artystyczne, pokazy filmowe, spotkania integracyjne, konferencje, wystawy plastyczne oraz fotograficzne. To również okazja do promowania kultury polskiej. Celem „Spotkań” jest szeroko pojęta integracja i przełamywanie barier społecznych. Jest to realizowane poprzez promowanie artystycznych osiągnięć osób niepełnosprawnych oraz włączenie ich w aktywne współuczestnictwo w tych działaniach. Na równi z osobami sprawnymi.
  • Baltic Cup - Międzynarodowy Festiwal Tańca „Baltic Cup” jest jednym z głównych międzynarodowych turniejów tańca w regionie Morza Bałtyckiego. Jego pomysłodawcą był Tor Floysvik z Norwegii, który przekonał do pomysłu partnerów z Polski, Szwecji, Litwy. Gospodarzem pierwszego pucharu Bałtyku był Elbląg, i co roku tradycja ta jest podtrzymywana. Podczas trzydniowej rywalizacji najlepsze pary rywalizują pod nadzorem międzynarodowej komisji sędziowskiej, w wielu kategoriach wiekowych i w obu stylach tanecznych. Rozgrywane są również dwa rankingowe turnieje: IDSF Open Latin oraz IDSF International Open Standard. W tym popularnym turnieju uczestniczą tancerze z ponad 12 krajów europejskich.


Młodzieżowy Dom Kultury w Elblągu

Młodzieżowy Dom Kultury jest jednostką budżetową podlegającą Wydziałowi Edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu. MDK tworzą dzieci i młodzież, którym w rozwoju pasji oraz zainteresowań pomagają artyści i pedagodzy związani z szeroko rozumianą kulturą i sztuką.
Instytucja współpracuje z nieformalnymi grupami i organizacjami młodzieżowymi, czego przykładem są liczne imprezy muzyczne, m.in. Zaduszki jazzowe, cykl koncertów Muzycznej Sceny MDK pn. „Cudze chwalicie, swego nie znacie…” oraz warsztaty gitarowe połączone z kameralnymi koncertami. MDK współpracuje ponadto z przedszkolami, szkołami i ośrodkami szkolono-wychowawczymi z Elbląga i regionu. W Corocznie odbywają się tu konkursy teatralne (m.in. Forum Teatrów Szkolnych, Liga Recytatorów, Sztuka Dialogu), muzyczne (Artystyczna Wiosna Młodości) i plastyczne (m.in. cieszący się dużą popularnością Międzynarodowy Konkurs Plastyczny Dzieci i Młodzieży Szkolnej Euroregionu Bałtyk „OD MORZA JESTEŚMY”).
Tradycją MDK stały się aukcje obrazów elbląskich artystów zaprzyjaźnionych z placówką. Impreza od kilku lat organizowana jest w Hotelu Młyn. Jest to ważne przedsięwzięcie Młodzieżowego Domu Kultury dające możliwość corocznego spotkania z sympatykami placówki oraz zwrócenia uwagi środowiska lokalnego na ciekawe inicjatywy artystyczne MDK i, co za tym idzie, liczne potrzeby i niewystarczające środki do ich realizowania.
Obecnie oprócz dotychczasowej siedziby przy ul. Bema 37 Młodzieżowy Dom Kultury ma swoją filię w zabytkowym budynku przy ul. Warszawskiej 51 (Wyspa Spichrzów).


Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida

Biblioteka Elbląska jest obecnie jedną z najbardziej nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie placówek kulturalnych w Polsce. Jej dodatkowym atutem jest lokalizacja na elbląskiej starówce oraz zabytkowy zespół budynków kościoła i szpitala św. Ducha, których dzieje sięgają swoimi korzeniami XIII wieku. Wyposażone w nowoczesny sprzęt zabytkowe pomieszczenia tworzą niezwykły klimat będący syntezą historycznej architektury i najnowszych technologii.
Biblioteka jest w pełni nowoczesną placówką kulturalną z dostępem do komputerowej sieci informatycznej. Jako instytucja stwarza okazję do integracji różnych środowisk odbiorców i twórców kultury. Od 2003 roku ściśle współpracuje z pismem „Polityka”. W 2004 r. odbyła się pierwsza edycja jednego z największych wydarzeń kulturalnych Elbląga – Letnich Ogrodów Polityki. Jest to specjalny, ogólnopolski projekt tygodnika, którego celem jest umożliwienie kontaktu czytelników i sympatyków pisma z jego dziennikarzami i zaproszonymi gośćmi. Salon organizowany wspólnie z Biblioteką Elbląską jest jedynym zajmującym się wyłącznie problematyką kulturalną. Gospodarzem i moderatorem dyskusji jest Mirosław Pęczak, dziennikarz „Polityki”, socjolog kultury i badacz popkultury. Program Festiwalu tworzony jest na podstawie listy laureatów i nominowanych do Paszportów „Polityki” – czyli wręczanej już od 16 lat nagrody dla ludzi kultury. Dopełnieniem programu „Ogrodów” są plenerowe przedstawienia teatralne, wernisaże wystaw, happeningi artystyczne, warsztaty dziennikarskie, projekcje filmów.


Liceum Plastyczne w Gronowie

Liceum Plastyczne w Zespole Szkół w Gronowie Górnym rozpoczęło swoją działalność 1 września 2008 roku. Jest jedyną tego typu placówką w regionie, skupiając młodzież uzdolnioną artystycznie z Elbląga i okolic. Szkoła współpracuje z wieloma elbląskimi instytucjami kulturalnymi, takimi jak – Galeria El (patron szkoły), CSE „Światowid”, Teatr im. Aleksandra Sewruka oraz bierze udział w akcjach organizowanych przez Urząd Miasta, czy Powiat Elbląski. Mała i kameralna placówka stanowi centrum kultury dla młodszych i nieco starszych adeptów sztuk plastycznych.


Elbląska Orkiestra Kameralna

Elbląska Orkiestra Kameralna została powołana w październiku 2007 roku. Muzykami Orkiestry są młodzi i utalentowani absolwenci gdańskiej Akademii Muzycznej, w dużej części zaczynający edukację w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu – laureaci wielu konkursów solowych i kameralnych, dla których muzyka stała się wielką pasją, a praca w Orkiestrze jest kontynuacją ich twórczego rozwoju i artystycznych poszukiwań. Soliści i dyrygenci współpracujący z Orkiestrą są artystami uznanymi w Polsce i za granicą, to m.in. Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Jakowicz, Andrzej Mysiński, Wiesław Kwaśny, Jan Stanienda, Marek Moś, Kai Bumann, a z młodszego pokolenia Agata Szymczewska, Michał Nesterowicz, Piotr Pławner, Marcin Zdunik, Robert Kabara, Łukasz Długosz, Adam Klocek i Zbigniew Pilch.
Repertuar Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, dla której 2011/2012 jest dopiero piątym sezonem artystycznym, obejmuje dzieła mistrzów baroku, klasycyzmu, romantyzmu i XX wieku –od A. Corellego po kompozycje W. Lutosławskiego, W. Kilara i H. M. Góreckiego. Orkiestra w programie ma również utwory z pogranicza awangardy, jazzu i muzyki rozrywkowej. Koncertowali z nią m.in. Krzesimir Dębski, Leszek Możdżer, Adam Sztaba, Grzegorz Turnau, grupa Raz Dwa Trzy, Dorota i Henryk Miśkiewicz oraz Motion Trio.
Orkiestra uczestniczyła w wielu wydarzeniach muzycznych o randze ogólnopolskiej i europejskiej, najważniejsze to widowisko „Adventuslucis”, realizowane przez Europejskie Centrum Solidarności z okazji 39. rocznicy Grudnia 70, Festiwal Muzyki Sakralnej w Gdyni (w 2009, 2010 i 2011 r.), koncert z okazji beatyfikacji Jana Pawła II, podczas którego wykonana została Wielka Msza h-moll Jana Sebastiana Bacha, oraz XXXVII Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” – koncert „Biała Lokomotywa” realizowany przez TVP 2 i TVP Kultura.
Zespół swoją działalnością nawiązuje również do bogatej twórczości muzycznej dawnego Elbląga, kontynuując tradycje miejskich muzyków z pierwszej połowy XX wieku. Interesującym wydarzeniem artystycznym było odnalezienie, opracowanie i wykonanie (w listopadzie 2011 r.) dzieła elbląskiego, XIX-wiecznego kompozytora Johanna Benjamina Großa, co spotkało się z dużym uznaniem melomanów.
Za swą działalność artystyczną Elbląska Orkiestra Kameralna została uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Elbląga (2009) i Nagrodą Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego(2010).

 

Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna

Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Karola Wojtyły w Elblągu została powołana uchwałą nr 74/170/99 Zarządu Województwa Warmińsko–Mazurskiego z dnia 7 grudnia 1999r. w sprawie ustalenia sieci publicznych bibliotek pedagogicznych w województwie warmińsko–mazurskim. Jest placówką ponadlokalną, podlegającą Samorządowi Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Biblioteka wspiera doskonalenie kadr placówek oświatowych, studentów i uczniów w ich procesie kształcenia się udostępniając im swój warsztat informacyjno-bibliograficzny, zbiór książek, czasopism i multimediów. Poprzez swój publiczny charakter wpływa na rozwój aktywności edukacyjnej środowisk lokalnych udostępniając im swój potencjał informacyjny.
Na potrzeby czytelników gromadzi piśmiennictwo z zakresu nauk pedagogicznych, a także wszystkich dziedzin wiedzy będących przedmiotem nauczania szkolnego i pracy wychowawczej, podręczniki akademickie i szkolne, czasopisma naukowe i pedagogiczne, różnego rodzaju pomoce dydaktyczne.
Współpracuje z bibliotekami publicznymi, włączając się w działalność kulturalną, jak też z lokalnymi uczelniami: Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Elblągu, Elbląską Uczelnią Humanistyczno-Ekonomiczną w Elblągu, Szkołą Wyższą im. Bogdana Jańskiego w Elblągu i Szkołą Wyższą im. Pawła Włodkowica w Płocku.


Departament Kultury Urzędu Miasta

Departament Kultury jest jednostką Urzędu Miejskiego w Elblągu, której głównym zadaniem jest realizacja głównych założeń Narodowej Strategii Rozwoju Kultury, Strategii Rozwoju Kultury Województwa Warmińsko Mazurskiego do 2015 r., Strategii Rozwoju Elbląga 2001-2015 oraz Programu Rozwoju Kultury w Elblągu na lata 2005-2013. Departament Kultury zajmuje się także wspomaganiem i promocją najważniejszych wydarzeń artystycznych w Elblągu o charakterze międzynarodowym, ogólnopolskim i ponadlokalnym, z zakresu  różnych dziedzin sztuki, kultury i nauki.
Do zadań departamentu należą także inspirowanie i integrowanie środowisk zawodowo związanych z kulturą i sztuką oraz nauką, opracowanie i wdrażanie programów rozwoju i promocji lokalnych markowych produktów turystycznych i kulturalnych. Podejmuje także działania wspierające i promujące niezawodową działalność kulturalną i artystyczną o szczególnej wartości. Wspiera organizacje pozarządowe, współpracuje z nimi.
Departament Kultury co roku koordynuje działania w zakresie realizacji zadań związanych z przyznawaniem Nagród Prezydenta i Elbląskich Nagród Kulturalnych.


PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze to najstarsze w Polsce stowarzyszenie skupiające turystów i krajoznawców. Zrzesza ok. 70 tys. członków, działających w ponad 3 tys. kół i klubów. Jego zadaniem jest rozwój i upowszechnienie krajoznawstwa i turystyki – pieszej, górskiej, kajakowej, rowerowej, narciarskiej i in. Promuje poznawanie dóbr Ojczyzny, ochronę przyrody, krajobrazu i zabytków. Pomaga i ułatwia uprawianie turystyki aktywnej w kraju i za granicą.. Jednym z najważniejszych zadań PTTK jest wyznaczanie, znakowanie i konserwowanie szlaków turystycznych. Organizacja dysponuje ponadto około dwustoma obiektami turystycznymi – domy turysty, schroniska górskie, stanice i ośrodki turystyki wodnej, ośrodki kempingowe i zajazdy.
Biuro Zarządu Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej w Elblągu mieści się przy ul. Krótkiej 5. Do zakresu jego działalności należy m.in. organizacja imprez turystycznych, organizacja szkoleń, sprzedaż materiałów krajoznawczych i pamiątek, sprzedaż i weryfikacja materiałów statutowych – książeczek, odznak, materiałów szkoleniowych etc., przyjmowanie nowych członków, prowadzenie współpracy z urzędami i organizacjami społecznymi, atakże udzielanie informacji turystycznych o regionie.
Najważniejszymi cyklicznymi imprezami, organizowanymi przez elbląski PTTK są m.in.: Ogólnopolski Zlot Pamięci Narodowej do Nadbrzeża, Jesienny Integracyjny Rajd po Wysoczyźnie Elbląskiej, Ogólnopolski Zlot Motorowy, Złaz Mikołajkowy w Bażantarni, czy Międzynarodowe Regaty Żeglarskie.


Kina i teatry:


Teatr im. Aleksandra Sewruka

Teatr im. Aleksandra Sewruka powstał 28 maja 1975 roku, pod nazwą Teatr Dramatyczny. Scena teatralna w tym miejscu istniała już wcześniej, gdy działała tu elbląska filia Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie. 6 grudnia 2007 roku zmieniono nazwę na Teatr im. Aleksandra Sewruka. Od początku mieścił się w budynku Elbląskiego Domu Kultury, a dzisiejszego Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Z okazji jubileuszu 35-lecia teatru, w ubiegłym roku oddano do użytku wyremontowaną salę Dużej Sceny. Modernizacja obiektu poprawiła zarówno komfort pracy aktorów i techników, jak i przyjemność odbioru przez widzów.
Scena Duża dysponuje ponad 500 miejscami siedzącymi, mała zaś 80. Przez lata istnienia z elbląskim Teatrem współpracowało szereg znakomitych osobistości – aktorów, reżyserów czy dyrektorów artystycznych. Obecnie kierownictwo nad Teatrem im. A. Sewruka sprawuje Mirosław Siedler. Artyści teatru są absolwentami wielu polskich szkół aktorskich oraz laureatami prestiżowych nagród.
Pierwszą premierą wystawioną w Teatrze Dramatycznym były „Damy i Huzary” Aleksandra Fredry, a przez wszystkie lata istnienia zaprezentowano ponad 250 premier, z udziałem najlepszych teatrów polskiej sceny. Pracowali tu wybitni twórcy, jak: Krystyna Meissner, Jan Skotnicki, Ernest Bryll, Agnieszka Osiecka, Ewa Kołogórska, Waldemar Wilhelm, Ryszard Major. Debiutowali, znani dziś aktorzy, m.in. Jan Machulski, Jerzy Bończak, Bronisław Wrocławski, Jerzy Turek, Piotr Skarga, Zofia Merle, Adam Dzieciniak, Adam Opatowicz, Andrzej Walden i wielu, wielu innych. Teatr angażuje się również w organizację różnorodnych przedsięwzięć związanych z teatrem, jak np. Elbląska Wiosna Teatralna, Warmińsko-Mazurskie Spotkania z Teatrem... na Wodzie czy Festiwal Jednego Autora.

 

Kino Światowid

Kino Światowid to dwusalowy minipleks posiadający największą salę cyfrową w mieście (323 miejsca) i salą kameralną (115 miejsc). Funkcjonuje niemalże od początku istnienia ośrodka kultury. Sala kameralna kina Światowid należy do programu Europa Cinemas, kino jest także członkiem Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, oraz Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych w Polsce i Stowarzyszenia "Kina Polskie".
Duża sala posiadająca 323 miejsca, to wielofunkcyjna sala kinowo - konferencyjna. Wyposażona jest w najwyższej jakości system dźwięku przestrzennego, a także wysokiej klasy ekran kinowy i wygodne fotele. Posiada system kina cyfrowego 3D, system e-cinema, system kina tradycyjnego, jak również system satelitarny i internetowy.
Sala kameralna to również sala kinowo-konferencyjna. Dysponuje systemem dźwięku przestrzennego, projektorem 35 mm, projektorem multimedialny Full HD,a ponadto ma  możliwość realizacji pokazów za pomocą systemu satelitarnego i łączy internetowych. Odpowiednia na pokazy filmowe, a także spotkania DKF, konferencje, szkolenia i warsztaty.


Multikino

Multikino w Elblągu to jeden z najnowszych obiektów w sieci Multikino. Otwarte w dniu 06.11.2015 r. kino znajduje się w „CH Ogrody” na ul. Płk. Dąbka 152 na poziomie +2.

Wcześniej przez okres dziesięciu lat stacjonowaliśmy przy ul. Teatralnej w Elblągu. Przenosiny pozwoliły nam na wprowadzenie do kina kilku innowacji, takich jak fotele Vip na każdej sali kinowej czy projekcje 3D w najnowszej technologii Master Image 3D.

Posiadamy 6 sal: 2 małe – 44 i 50 miejsc, 2 średnie – 80 i 88 miejsc, 2 duże – 120 i 179 miejsc.
Podział ten sprawia, że w zależności od sali, w naszym kinie można się poczuć zarówno jak w kameralnym kinie jak i w dużym multipleksie o najwyższej technologii.

Każdy klient znajdzie u nas coś dla siebie - od zwykłych projekcji filmowych dla każdego, przez "Nocne maratony filmowe" dla najbardziej zagorzałych fanów kina, "Kino na obcasach" przeznaczone z myślą o żeńskiej części widowni, aż po "Poranki" czyli projekcje bajek i filmów dla najmłodszych klientów.

To wszystko sprawia, że jesteśmy gotowi sprostać Państwa oczekiwaniom. Zapraszamy do nas, wszystkich, i Pana i Panią.



Muzea:


Muzeum Archeologiczno-Historyczne

Elbląskie muzeum, założone w 1954 roku, mieści się na terenie Podzamcza dawnego zamku krzyżackiego. Sam zamek został zburzony przez mieszczan w 1454 roku, do dziś zachowały się jedynie fragmenty murów obronnych. Muzeum zajmuje obecnie dwa budynki: dawną Słodownię zwaną Podzamczem oraz Gimnazjum Miejskie. Budynek niegdysiejszego Gimnazjum pochodzi z XVI wieku. Szkoła ta była pierwszym polskim gimnazjum humanistycznym.
W swoich zbiorach Muzeum Archeologiczno-Historyczne zgromadziło zbiory z dwóch stanowisk archeologicznych: elbląskiej starówki i wczesnośredniowiecznej osady handlowej Truso. W ekspozycjach muzealnych zaprezentowanych jest wiele cennych znalezisk w postaci przedmiotów z ceramiki, metalu, drewna, skóry, bursztynu, szkła i in. Wśród nich wyróżnia się kolekcja średniowiecznych instrumentów muzycznych, znaków pielgrzymich i tablic woskowych. Znajdziemy tu również bogate zbiory wyrobów elbląskiego rzemiosła. Na dziedzińcu Muzeum znajduje się jedna z nielicznych pamiątek po budowli zamku krzyżackiego w postaci granitowej kolumny. Umieszczono tu również zrekonstruowany na podstawie badań archeologicznych dom wikingów z Truso. Na zwiedzających czekają obecnie wystawy tematyczne, takie jak: Elbląg - odzyskane świadectwo przeszłości, Historia Gocka, W żuławskim domu, Truso – nadmorskie emporium, Elbląskie rzemiosło czy Ceramika Kadyńska.


Galerie:

Centrum Sztuki Galeria EL

Centrum Sztuki Galeria EL mieści się w budynku dawnego kościoła Najświętszej Marii Panny. Z dawnego, bogatego wyposażenia zachowało kilka epitafiów i płyt nagrobnych. Na przełomie 1961/1962 roku w zachowanej części kościoła utworzono galerię sztuki współczesnej z inicjatywy plastyka Gerarda Kwiatkowskiego. W 1965 zorganizowano tu I Biennale Form Przestrzennych, nad którym mecenat objął elbląski „Zamech”. Inicjatywa ta stała się impreza cykliczną, a pamiątką po tych wydarzeniach jest kilkadziesiąt rzeźb ulokowanych w różnych częściach miasta. Galeria zajmuje się promocją sztuki współczesnej, a także organizuje koncerty i warsztaty artystyczne. W tym roku instytucja obchodziła swoje pięćdziesięciolecie.
Ważnym elementem działalności instytucji jest również promocja muzyki. W 1962 roku w piwnicach budynku utworzono EL Klub Jazzu Tradycyjnego. Działająca prężnie instytucja organizowała koncerty polskich i europejskich gwiazd jazzu, odczyty, prelekcje i wystawy. Od roku 1993 w miejscu dawnego klubu działa Klub Środowisk Twórczych „Krypta”. Organizowane są w nim cykliczne koncerty muzyki jazzowej, blues-rockowej i funky - w wykonaniu zarówno artystów elbląskich, jak i z całego kraju, wieczory poetyckie, wystawy oraz spotkania towarzystw kulturalnych.
W dawnej zakrystii kościoła NMP mieści się dziś tzw. Galeria Laboratorium – miejsce przystosowane do prezentacji filmowych i multimedialnych, niewielkich wystaw malarstwa czy tez małych form muzycznych.
Centrum Sztuki prowadzi również warsztaty SoundLab – adresowane do wszystkich, którzy chcą tworzyć poprzez zabawę z dźwiękiem i poszukiwanie skojarzeń z obrazem. Tworzone są tu rzeźby w dźwięku, uczestnicy tworzą muzyczne opisy form wizualnych oraz poszukują form obrazowych do interpretacji dźwięku. Warsztaty prezentują metody i techniki pracy z dźwiękiem, formami audiowizualnymi i innymi formami przekazu artystycznego, jak np. video. Projekt skierowany jest zarówno do amatorów, jak i profesjonalistów.
Na stronie Centrum Sztuki Galeria EL znajdziemy również zakładkę poświęconą artystom tworzącym lub pochodzącym z Elbląga, którzy związani są z Galerią. Zaprezentowano tu ich sylwetki i dorobek artystyczny, dzięki czemu elbląscy twórcy mogą zaprezentować się szerszej publiczności internautów.


Galeria Pro Arte Pax

Galeria Sztuki Współczesnej Pro Arte Pax mieści się w Elblągu, przy ul. A. Struga 2. Organizowane są w niej m.in. wystawy rysunku, fotografii, malarstwa i rzeźby. Goszczą tu lokalni artyści elbląscy, jak również twórcy z całej Polski. Należą do nich również dzieci, młodzi absolwenci szkół plastycznych i uczestnicy warsztatów plastycznych Młodzieżowego Domu Kultury.
 

 

 

 


CSE Galeria Nobilis

Znajdująca się na ostatnim piętrze Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Galerią zarządza CSE. W galerii najczęściej prezentowane są prace, będące wynikiem plenerów i projektów realizowanych przez Światowid. Galeria także zajmuje się promocją młodych twórców elbląskich, choć nie tylko. Przestrzeń wystawiennicza galerii to 140 m2


Galeria ZUM

Galeria rozpoczęła działalność w grudniu 2009 r. wystawą fotografii grupy EL-FOTO działającej przy Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu. W galerii można obejrzeć wystawę fotografii, malarstwa, grafiki. Można także zapisać się na kurs rysunku lub malowania lub zaproponować własną imprezę artystyczną.

 

 



Galeria Art Miś

Galeria usytuowano na pierwszym pietrze salonu szklarskiego przy ulicy Fabrycznej. Od dawna na swoich wernisażach prezentuje artystów elbląskich ale nie tylko. Jak do tej pory w galerii zaprezentowało się kilkudziesięciu artystów. Galeria prezentuje prace zarówno lokalnych jak artystów jak i tych spoza naszego miasta.



Młodzieżowy Dom Kultury „Na Wyspie”

Galeria „Na Wyspie” mieści się w filii Młodzieżowego Domu Kultury przy ulicy Warszawskiej 51 w Elblągu. Została powołana przez Dyrekcję placówki w roku szkolnym 2011/2012.
Głównym celem Galerii „Na Wyspie” jest promocja i dokumentacja działalności pracowni plastycznych MDK - dziecięcej oraz młodzieżowej. Osobami odpowiedzialnymi za opiekę kuratorską i artystyczną wystaw są nauczyciele Młodzieżowego Domu Kultury.
Głównym celem Galerii „Na Wyspie” jest edukacja wychowanków MDK-u poprzez prezentowanie różnych postaw i form artystycznej wypowiedzi, począwszy od tych tradycyjnych, jak malarstwo, rzeźba, grafika i fotografia po video art, performance i inne działania sytuujące się na pograniczu różnych gatunków artystycznych.
Twórcy galerii pragną stworzyć miejsce przyjazne dyskusji i wymianie poglądów na temat sztuki oraz otwarte zarówno dla profesjonalnych artystów, jak i tych bez wykształcenia artystycznego.
W programie galerii przewidziana jest co najmniej jedna wystawa w semestrze szkolnym. Szczegółowy harmonogram wystaw ustalany jest przez komisję programową, która dokonuje wyboru artystów biorących udział w wystawach oraz selekcji prac.


Ratusz Staromiejski

Ratusz Staromiejski powstał w 2011 roku, w ramach rewitalizacji Starego Miasta. Obiekt został odbudowany według jego historycznego układu. Projekt odbudowy wchodził w skład planu lokalnego pt. Program Rozwoju Turystyki w obszarze Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego. Okazały budynek powstał w obrębie średniowiecznych ścian fundamentowych dawnego domu wójta i starych sukiennic. Posiada zróżnicowaną wysokość – od 3 do 5 kondygnacji nadziemnych oraz podpiwniczenie.
W budynku mieszczą się: wielofunkcyjna sala konferencyjna, przestrzeń wystawowa, informacja turystyczna i biznesowa, pomieszczenia biurowe, restauracja z zapleczem w piwnicy, pokoje gościnne. Ratusz jest m.in. siedzibą Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, Pracowni Miejskiego Konserwatora Zabytków i biura Euroregionu Bałtyk. Przestrzeń wystawowa wykorzystywana jest przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne.

Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.