Dostosuj wydruk

Daj znać. Dlaczego CH Rapsodia nie powstanie?

Daj znać. Dlaczego CH Rapsodia nie powstanie?

Nasza publikacja dotycząca faktu, że nie rozpoczęła się, planowana na jesień, budowa Centrum Handlowego Rapsodia, wywołała wiele reakcji Czytelników. Jeden z nich pokusił się o analizę faktu, dlaczego nadal nie rozpoczęła się ta inwestycja.

Teren inwestycyjny został wyznaczony i zaprojektowany bez możliwości wjazdu z drogi nr 22 (obwodnica Elbląga). Jedynym zaproponowanym rozwiązaniem było puszczenie całego ruchu poprzez ulicę Szafirową Gronowa Górnego. Według szacunków miało to być 10-30 tys samochodów na dobę. Do tego rozwiązania wybudowano nawet wiadukt łączący Gronowo z terenem inwestycyjnym. Niestety pomysł ten spotkał się z dość dużym sprzeciwem mieszkańców Gronowa.

Już w tej chwili ruch samochodów na ul. Szafirowej jest nieporównywalnie większy porównując do niedawnych lat sprzed podłączeniem węzła Wschód z nową drogą w kierunku Pasłęka. Większość kierowców i tak jeździ przez Gronowo i starą 7 – głównie ruch ciężarowy i pojazdy budowy ( ze względu na ustawienie na nowym odcinku bramek via toll). Jest to ogromne utrudnienie i problem dla mieszkańców oraz wkrótce stanie się również problemem dla zarządcy drogi – nadmierny ruch pojazdów dostawczych już powoduje degradację ulicy Szafirowej, która podczas ostatniego remontu nie została przewidziana na takie obciążenia. Zarówno jej nośność jak i inne parametry (szerokość) nie spełniają powyższych wymagań.

Niestety ani władze Gminy, ani Sołtys Gronowa nie widzi w tym problemu...

Wracając do terenów pod Rapsodię. Cały ruch klientów i dostaw (głównie nocą) miałby się odbywać poprzez ul. Szafirową. Problem ten dostrzegli mieszkańcy (zapowiedzieli protesty) i Inwestor (który przewidując sytuację chciał uniknąć blokady inwestycji). Niestety temat wykonania dojazdu z obwodnicy Elbląga stał się "niewykonalny" i wszelkie pomysły do dnia dzisiejszego krążą pomiędzy Miastem, Gminą, GDDKiA oraz Olsztynem.

We wszystkich większych miastach dostęp do tego typu marketów odbywa się z głównych dróg, a nie poprzez małą miejscowość – gdzie przyjezdny klient więcej czasu spełni na szukaniu dojazdu. Problem ten dostrzegł również Inwestor.

Między innymi dlatego do dziś nic nie powstało w tamtym rejonie – nie da się wybudować galerii bez dogodnego dojazdu i ze sprzeciwami wszystkich okolicznych mieszkańców. Ponadto polecam dokładne zapoznanie się z procedurami, które miały miejsce przy różnych etapach wydawania pozwoleń na tą inwestycję.

Czytelnik

autor: Redakcja elblag.net

Źródło:

Dodano: 2013.10.08

elblag.net © agencja reklamowa idealmedia sp. z o. o.
Redakcja: Elbląg, ul. Strażnicza 1, tel. 55 230 47 74