Dostosuj wydruk

Konkurs o Nagrodę Jaszczurów: „miejsce z inicjatywą”

Konkurs o Nagrodę Jaszczurów: „miejsce z inicjatywą”

Do 14 czerwca jest czas na zgłoszenie do czwartego już konkursu Stowarzyszenia ESWIP w ramach Funduszu Inicjatyw Sąsiedzkich. Tym razem docenieni zostaną ci, którzy już włożyli sporo pracy w miejsce, gdzie mogą spotykać się mieszkańcy.

Niewielki plac pomiędzy blokami, na nim plac zabaw z zepsutym sprzętem i kilka ławek, poniszczonych, jak twierdzą starsi mieszkańcy dzielnicy, przez młodzież, która zamiast siadać na… siedzeniu, siadała na oparciu, butami brudząc siedzisko. Tak właściwie można powiedzieć o wielu podwórkach przy blokowiskach. Ale mieszkańcy gdyńskiej Chyloni postanowili zmienić rzeczywistość – wspólnie wykonali ławki „grzędy” dla młodzieży, żeby mogła siadać tak, jak lubi, odmalowali ławki dla tych, którzy wolą siedzieć „normalnie”. Do tego wiata do odpoczynku i plac zabaw dla dzieci. Ale na tym nie koniec. To dopiero początek „inicjatyw skoncentrowanych wokół miejsca”.

– Mamy świadomość, że tego rodzaju inicjatywy mają miejsce także w Elblągu i na terenie powiatu elbląskiego. Mieszkańcy tworzą miejsca spotkań, które zaczynają żyć własnym życiem, tylko tym się nikt nie chwali – opowiada Małgorzata Woźna ze Stowarzyszenia ESWIP, koordynatorka Funduszu Inicjatyw Sąsiedzkich. – Dlatego ogłosiliśmy konkurs o Nagrodę Jaszczurów „miejsce z inicjatywą”. Chcemy docenić tych, którzy włożyli wysiłek w stworzenie miejsca i umożliwić dokupienie tego, czego jeszcze w nim brakuje.

Najprościej rzecz ujmując chodzi o to, by docenić tych, którzy własnymi siłami stworzyli miejsce, wokół którego gromadzą się mieszkańcy. Może to być np. odremontowana świetlica, w której teraz spotykają się dzieci na warsztatach, boisko, na którym mieszkańcy odbywają mecze czy inna przestrzeń, wokół której gromadzą się ludzie, by aktywnie spędzać czas. – Mamy 1200 zł, które przeznaczyć będzie można na zakup materiałów niezbędnych do rozwoju tego miejsca, czyli np. desek do zbudowania ławek czy spray’ów do stworzenia gier podwórkowych. Nie będziemy ograniczać kreatywności mieszkańców – dodaje Małgosia.

W konkursie mogą wziąć udział mieszkańcy i organizacje pozarządowe z terenu Elbląga i powiatu elbląskiego. Wystarczy do 14 czerwca złożyć wypełniony formularz zgłoszenia do konkursu. Wniosek i regulamin konkursowy dostępne są na stronie http://www.eswip.pl/pl_news_1819.html.

Konkurs realizowany jest w ramach projektu dofinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

autor: Agnieszka Światkowska

Źródło:

Dodano: 2013.06.06

elblag.net © agencja reklamowa idealmedia sp. z o. o.
Redakcja: Elbląg, ul. Strażnicza 1, tel. 55 230 47 74