Dostosuj wydruk

Już w poniedziałek (16 września) wielka akcja policji na drogach w całej Polsce!

Już w poniedziałek (16 września) wielka akcja policji na drogach w całej Polsce!

16 września 2019 r. (w poniedziałek) policjanci ruchu drogowego w całej Polsce przeprowadzą działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Telefony", które odbędą sie pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL. Ich celem jest egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Komenda Główna Policji wskazuje, że policjanci będą reagować na każde zachowanie niezgodne z prawem. W tym samym czasie akcje o podobnym charakterze będą prowadzone niemal we wszystkich państwach europejskich.

Warto przypomnieć, że korzystanie z telefonów komórkowych podczas prowadzenia samochodu w sposób znaczący wpływa na obniżenie koncentracji i tym samym bardzo negatywnie wpływa na bezpieczeństwo na drodze, co  zagraża nie tylko prowadzącemu auto oraz pasażerom, ale również innym uczestnikom ruchu drogowego. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że samo zerknięcie na ekran telefonu – choćby po to by sprawdzić, kto dzwoni – zajmuje kierowcy średnio 5 sekund. Przez ten czas, jadąc z prędkością 80 km/h, pokonuje on odcinek drogi równy boisku piłkarskiemu.

Wybieranie numeru telefonu zajmuje ok. 12 sekund, natomiast odbieranie połączenia średnio trwa 5 sekund. Przy założeniu, że kierowca prowadzi pojazd z prędkością 100 km/h wówczas pokonuje odległość równą odpowiednio 330 m i 140 m bez żadnej kontroli. Ponadto wydłuża się droga hamowania. Czas reakcji kierowcy na dostrzeżenie na drodze zagrożenia wynosi 1 sekundę. Jadąc z prędkością 100 km/h auto w tym czasie pokonuje drogę prawie 28 metrów. W przypadku osoby, która nie rozmawia przez telefon droga hamowania wynosi 78 m: 28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie. Natomiast całkowita droga hamowania dla osoby, która korzysta z telefonu wynosi 218 m: 140 m – odbieranie połączenia, 28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie. Taką odległość można przyrównać do długości dwóch boisk piłkarskich.

– przypominał rok temu Jakub Sawicki, oficer prasowy KMP w Elblągu. Wówczas przeprowadzona była podobna akcja.  

W myśl ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Zignorowanie tego przepisu może skutkować mandatem w wysokości 200 zł oraz naliczeniem 5 punktów karnych.

Źródło informacji: Komenda Główna Policji / Policja.pl, KMP w Elblągu

autor: Marcin Mongiałło

Źródło:

Dodano: 2019.09.15

elblag.net © agencja reklamowa idealmedia sp. z o. o.
Redakcja: Elbląg, ul. Strażnicza 1, tel. 55 230 47 74