Dostosuj wydruk

Elbląg. Kurtyny wodne pomogą przetrwać upały

Elbląg. Kurtyny wodne pomogą przetrwać upały

W dwóch punktach miasta zamontowane zostały przez EPWiK i Departament Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego dwie nowe, zakupione przez Urząd Miejski kurtyny, które pomogą mieszkańcom naszego miasta przetrwać wysokie temperatury. Kurtyny z logotypami miasta zamontowane zostały na cały okres letni na Placu Dworcowym oraz na ul. Bałuckiego. W upalne dni będą one pracować w godz. 10.00 – 18.00.

W przypadku bardzo upalnego lata nie wykluczamy również rozstawiania dodatkowych – mobilnych kurtyn wodnych w innych lokalizacjach.

W związku z wysokimi temperaturami Departament Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM przypomina jednocześnie podstawowe informacje dotyczące właściwego zachowania w czasie upalnych dni.

Upały - kilka praktycznych porad
W trakcie upałów bardzo ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad, które mogą uchronić nas przed niebezpieczeństwem, podczas słonecznych dni. Należy pamiętać, iż upały są szczególnie szkodliwe dla małych dzieci, osób w podeszłym wieku, a także chorych na cukrzycę, nadciśnienie i mających problemy z sercem. O ile mamy taką możliwość, powinniśmy zostać w domach w najgorętszej porze dnia (między godziną 10:00 a 17:00). Jeśli musimy wyjść na zewnątrz zadbajmy o przewiewne ubranie, zakrywające możliwie największą powierzchnię skóry, nośmy nakrycia głowy a także przewiewne obuwie. Nie zapomnijmy też wziąć ze sobą małą butelkę wody mineralnej. Unikajmy nadmiernego nasłonecznienia, opalania, chrońmy naszą skórę kremami z filtrami. Trzeba nadmienić, że bardzo ważnym jest spożywanie dużej ilości płynów, unikając przy tym słodkich napojów i alkoholu, a także spożywanie lekkich posiłków. W upalne dni pamiętajmy również o zwierzętach!

Apelujemy również, aby nie zostawiać w samochodzie dzieci i zwierząt! Nawet na przysłowiową „chwilę”. W upalny dzień temperatura wewnątrz auta, zaparkowanego na słońcu może dojść nawet do 90°C! Gdy widzimy taki przypadek, nie obawiajmy się powiadomić Policji lub Straży Miejskiej, nim będzie za późno.

Joanna Urbaniak
Biuro Prezydenta Miasta, Rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga

autor: Informacja prasowa

Źródło:

Dodano: 2019.06.06

elblag.net © agencja reklamowa idealmedia sp. z o. o.
Redakcja: Elbląg, ul. Strażnicza 1, tel. 55 230 47 74