Dostosuj wydruk

Zimowy widok z wieży Urzędu Miejskiego w Elblągu (+ zdjęcia)

Zimowy widok z wieży Urzędu Miejskiego w Elblągu (+ zdjęcia)

Zdjęcia, które widzicie wykonaliśmy z wieży Ratusza Miejskiego w Elblągu, który pełni obecnie funkcję Urzędu Miejskiego. Przed II wojną światową mieściła się tutaj męska Szkoła Heinricha von Plauena (niem. Heinrich von Plauen Schule).

Gmach, w którym obecnie mieści się siedziba Urzędu Miejskiego, powstał w latach 1910 - 1912. Uroczyste otwarcie nowej siedziby Szkoły Realnej (od 1931 r. nosiła imię Heinricha von Plauena) w miejscu obecnej ulicy Łącznści odbyło się 17 kwietnia 1912 r. Placówka została przeniesiona z obecnej ul. Wapiennej (obecnie budynek internatu), gdzie funkcjonowała od 1837 r. 

Od 1948 r. mieści się tutaj siedziba władz miasta, która przez kilka lat po wojnie (od końca maja 1945 r.) znajdowała się w gmachu, w którym aktualnie mieści się Zespół Szkół Gospodarczych (przy ul. Królewieckiej).

Na skwerze przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Elblągu znajduje się rzeźba Umierający Achilles (niem. Sterbenden Achilles). Posąg powstał w 1886 r. Jego autorem jest Ernst Herter (1846-1917), który wykonał dwie tego typu rzeźby. Wcześniejsza powstała dwa lata wcześniej i została zakupiona przez cesarzową Austrii Elżbietę Bawarską (1837-1898), znaną powszechnie jako Sissi (pamiętacie słynne filmy opowiadające o jej życiu?; w rolę cesarzowej wcieliła się znana aktorka Romy Schaneider). Bliźniaczy Achilles znajduje się na greckiej wyspie Korfu w ogrodzie otaczającym pałac Achillion, który został wybudowany specjalnie dla cesarzowej Sissi.  

Zdjęcia, które znajdują się w załączonej fotogalerii zostały wykonane z tarasu widokowego gmachu Urzędu Miejskiego w Elblagu, który znajdujące się na wysokości 32,5 m. Warto dodać, że do 1945 roku wieża była zwieńczona innym dachem hełmowym. Ten, który możemy podziwiać obecnie powstał kilka lat po wojnie.

autor: Marcin Mongiałło

Źródło:

Dodano: 2019.02.08

elblag.net © agencja reklamowa idealmedia sp. z o. o.
Redakcja: Elbląg, ul. Strażnicza 1, tel. 55 230 47 74