Dostosuj wydruk

Naprawdę ważna decyzja biskupa elbląskiego. Dotyczy postępowania z małoletnimi

 Naprawdę ważna decyzja biskupa elbląskiego. Dotyczy postępowania z małoletnimi

Biskup elbląski Jacek Jezierski zatwierdził „Zasady prewencji i postępowania w pracy duszpasterskiej z osobami małoletnimi w diecezji elbląskiej”. Duchowni, klerycy oraz katecheci podpiszą oświadczenie o przestrzeganiu tych norm. Jest to odpowiedź Kościoła na afery seksualne w swoim środowisku, nie tylko w Polsce

Zasady prewencji i postępowania w pracy duszpasterskiej z osobami małoletnimi obowiązują w wielu diecezjach. Elbląska przy opracowaniu korzystała z dokumentu diecezji płockiej.

„Zasady prewencji i postępowania w pracy duszpasterskiej z osobami małoletnimi w diecezji elbląskiej”, zatwierdzone przez biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego, składają się z: norm ogólnych, norm szczegółowych oraz tekstów dwóch oświadczeń dla księży oraz katechetów i wolontariuszy Caritas. Muszą oni podpisać oświadczenie, że nie przestrzeganie zasad będzie traktowane jako ciężkie naruszenie obowiązków. 

Oto dwa punkty z dokumentu:

Należy zwrócić szczególną uwagę na przypadki werbalnego naruszania godności osób małoletnich. Ich wyrazem jest także erotyzacja języka.

Duchowny organizujący wyjazd, zobowiązany jest do weryfikacji osób pełniących funkcję opiekuna w rejestrze prowadzonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości na podstawie ustawy z dnia 13 maja 2016 roku o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym.

Niedozwolone są wszelkie zachowania, które stanowią przekraczanie granic intymności osób małoletnich. Zasada ta powinna obowiązywać szczególnie w takich miejscach jak przebieralnie, pływalnie, toalety itp. Zabronione jest zwłaszcza nagrywanie lub wykonywanie zdjęć we wskazanych miejscach. Duchowny nie powinien także wyręczać osób małoletnich w czynnościach natury osobistej. 

Treść zasad jest opublikowana na stronie internetowej diecezji elbląskiej. 

autor: Grażyna Wosińska

Źródło:

Dodano: 2019.02.06

elblag.net © agencja reklamowa idealmedia sp. z o. o.
Redakcja: Elbląg, ul. Strażnicza 1, tel. 55 230 47 74