Dostosuj wydruk

Bez realizacji tej inwestycji budowa kanału na Mierzei nie ma gospodarczego uzasadnienia

Bez realizacji tej inwestycji budowa kanału na Mierzei nie ma gospodarczego uzasadnienia

Senator Jerzy Wcisła brał niedawno udział w debacie budżetowej w wyższej izbie parlamentu. Trwała ona 7 godzin. Odbyła się z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Zapadły na niej niestety decyzje niekorzystne dla Elbląga. Jedną z nich było odrzucenie przez większość senatorów propozycji zgłoszonej przez elbląskiego parlamentarzystę. Jerzy Wcisła złożył wniosek o zwiększenie środków w wysokości 150 mln zł na rządowy program znany pod nazwą: „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”.

Wniosek złożony przez elbląskiego parlamentarzystę zakładał przystosowanie Portu Morskiego w Elblągu (pogłębienie basenów portowych, powiększenie obrotnicy, nabrzeża) do parametrów planowanego kanału, który ma połączyć Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Senator Jerzy Wcisła wskazuje, że: 

Bez realizacji tego zadania wydawanie kwoty co najmniej 880 mln zł na budowę kanału przez Mierzeję nie ma sensu. Jeśli kanał ma dać efekt transportowy, musi kończyć się w porcie. 

Obecnie port w Elblągu jest dwa razy płytszy niż być powinien, aby obsługiwać barki pływające po morzu – gwarantuje obsługę jednostkom o zanurzeniu jedynie 2,3 m. 

Rozmawiałem z przewoźnikami – z Kaliningradu i z Kłajpedy – i pytałem, czy będą pływali po Bałtyku barkami o zanurzeniu 2 metrów – i ładowności 700 ton – odpowiadali, że nie, bo takie barki są barkami śródlądowymi, a nie morskimi. Będą pływali Zalewem Wiślanym! To pytam, dla kogo ma być ten kanał?

– poinformował senator. 

Niestety jego wniosek o zabezpieczenie kwoty 150 mln na przystosowanie elbląskiego portu do parametrów planowanego kanału na Mierzei Wiślanej został odrzucony przez większość senatorów (PiS posiada 63 na 100 senatorów). Elbląski parlamentarzysta zauważył że tak brzemienna w negatywne skutki decyzja powoduje, że będzie to kanał o charakterze turystycznym, a możliwości jego wykorzystania na polu gospodarczym będą mocno ograniczone. 

Zablokowanie tego wniosku stawia pytanie, czy jest w ogóle wola wybudowania tego kanału, bo nie będzie on miał sensu ekonomicznego 

– zauważył senator Jerzy Wcisła. 

To oznacza zmarnotrawienie pieniędzy wydanych na budowę kanału. Jestem zwolennikiem budowy kanału, dlatego nie wnioskowałem o odrzucenie tej inwestycji, ale o zwiększenie środków na tą inwestycję o 150 mln zł, które pozwolą na wpłynięcie tym kanałem do portu. Tylko wtedy kanał będzie zamkniętą całością. Taki projekt realizował poprzedni Rząd – PO- PSL.

 

W kuluarach wielu senatorów pytało mnie o tą kwestię – bo przecież mówimy o standardowej inwestycji tego Rządu – i nie mogli uwierzyć – ale zagłosowali posłusznie, choć alogicznie. 

 – poinformował elbląski parlamentarzysta.

Dodał, że w dalszym ciągu będzie zabiegał o środki finansowe konieczne, aby przystosować Port Morski w Elblągu do parametrów planowanego kanału. 

Dochody budżetu państwa w 2019 r. mają wynieść 387,7 mld zł (w tym około 179,6 mld zł z VAT, 34,8 mld zł z CIT oraz 64,3 mld zł z PIT). Wydatki budżetu państwa w 2019 r. zostały zaplanowane w wysokości 416,2 mld zł. Poza dochodami i wydatkami, budżet zawiera też takie założenia, jak np. tempo wzrostu Produktu Krajowego Brutto. Według założeń w 2019 r. PKB utrzyma się na poziomie 3,8% (źródło: Ministerstwo Finansów).

autor: Marcin Mongiałło

Źródło:

Dodano: 2019.02.07

elblag.net © agencja reklamowa idealmedia sp. z o. o.
Redakcja: Elbląg, ul. Strażnicza 1, tel. 55 230 47 74