Dostosuj wydruk

Poseł Elżbieta Gelert o Deklaracji Styczniowej

Poseł Elżbieta Gelert o Deklaracji Styczniowej

5 lutego 2019 r. parlamentarzyści PO – senator Jerzy Wcisła oraz posłowie: Elżbieta Gelert i Jacek Protas – zorganizowali w elbląskim biurze parlamentarnym Platformy Obywatelskiej konferencję prasową, na której omawiali bieżące wydarzenia polityczne. Jednym z poruszanych zagadnień była konwencja Koalicji Obywatelskiej, na której zaprezentowana została Deklaracja Styczniowa. O dokumencie tym opowiedziała posłanka Elzbieta Gelert.

Deklaracja Styczniowa została zaprezentowana 26 stycznia 2019 r., a więc w 100-lecie wyborów parlamentarnych w Polsce, w których po raz pierwszy wzięły udział kobiety.

Przypomnjmy, że 26 stycznia 1919 roku Polki po raz pierwszy udały się do urn wyborczych. Zaledwie kilkanaście dni później pierwsze parlamentarzystki zasiadły w ławach poselskich. Były to: Gabriela Balicka, Jadwiga Dziubińska, Irena Kosmowska, Maria Moczydłowska, Zofia Moraczewska, Anna Piasecka, Zofia Sokolnicka oraz Franciszka Wilczkowiakowa. Polki otrzymały bierne i czynne prawo wyborcze jako jedne z pierwszych na świecie – przed Amerykankami, Francuzkami,Włoszkami, Hiszpankami...

O czym mówi Deklaracja Styczniowa? Jak wskazuje posłanka Elzbieta Gelert równość miedzy kobietami i mężczyznami po 100 latach od tamtych wyborów "w dalszym ciągu nie jest taka, jakbyśmy oczekiwali". 

Kobiety mają około 20% niższe płace na tych samych stanowiskach co mężczyźni; również dostęp kobiet do kariery jest bardzo ograniczony

– zauważyła posłanka Elżbieta Gelert.  

Koalicja Obywatelska w Deklaracji Styczniowej mówi o dostępie do edukacji seksualnej, do in vitro, o prawach osób LGBT, o dostępie samotnych matek do programu 500 plus, o dostępie do antykoncepcji; o tym, żeby więcej kobiet było we władzach spółek Skarbu Państwa – wyliczała parlamentarzystka. 

Parytety dotyczą też czasem mężczyzn. Gdzieś w Polsce nie zarejestrowano list wyborczych, bo była za mała liczba mężczyzn

– zauważyła.

Zdarzają się i takie przypadki. W październiku 2014 roku na Oposzczyźnie w okręgu wyborczym w Białej i Lubrzy na 10 kandydatów do rady powiatu było tylko 3 panów. Powiatowa komisja odrzuciła listę. Przypomnijmy, że w czasie wyborów samorządowych w 2014 roku po raz pierwszy nałożono na komitety wyborcze obowiązek zapewnienia obu płciom przynajmniej 35 procent miejsc na listach wyborczych.

26 stycznia 2019 r. w w hali Expo na warszawskim odbyła się konwencja Koalicji Obywatelskiej pod hasłem „Kobieta, Polska, Europa”. Na wydarzeniu obecni byli politycy Platformy Obywatelskiej, w tym Grzegorz Schetyna, Ewa Kopacz czy prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, a także Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska) oraz były premier Jerzy Buzek. W trakcie zgromadzenia przedstawiono Deklarację Styczniową.

Pełny tekst Deklaracji Styczniowej 

autor: Marcin Mongiałło

Źródło:

Dodano: 2019.02.06

elblag.net © agencja reklamowa idealmedia sp. z o. o.
Redakcja: Elbląg, ul. Strażnicza 1, tel. 55 230 47 74