Dostosuj wydruk

Zmarła Ursula Karusseit, urodzona w Elblągu gwiazda niemieckiego teatru i filmu

Zmarła Ursula Karusseit, urodzona w Elblągu gwiazda niemieckiego teatru i filmu

1 lutego 2019 r. w szpitalu w Berlinie zmarła Ursula Karusseit, urodzona w Elblągu gwiazda niemieckiego teatru i filmu. Popularna aktorka, która okazjonalnie pracowała również jako reżyser, miała 79 lat.

Ursula Karusseit była jedną z największych osobowości wschodnioniemieckiego teatru i filmu. W 2009 roku została uhonorowana Złotą Kurą, którą otrzymała za całokształt twórczości (niem. Goldene Henne für ihr Lebenswerk) – jedną z najbardziej prestiżowych nagród publicznych i medialnych w Niemczech. W tym samym roku statuetką wyróżniony został czeski polityk Václav Havel, niemiecka grupa rockowa Scorpions, czy też niemiecki prezenter telewizyjny Stefan Raab; w 2012 roku w kategorii Polityk Złotą Kurę otrzymał Lech Wałęsa.

Ursula Karusseit urodziła się 2 sierpnia 1939 roku w Elblągu, który wówczas nosił nazwę Elbing i wchodził w skład Prus Wschodnich. Po wysiedleniu w 1945 roku, Ursula Karusseit dorastała w Parchim i Gerze (NRD). W 1960 r. rozpoczęła studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Berlinie Wschodnim (niem. Staatliche Schauspielschule Berlin), a po ich ukończeniu przez wiele lat (od 1969 do 1987 roku) grała w niemieckich teatrach, przede wszystkim w berlińskim Volksbühne (znanym wówczas formalnie jako Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz), zostając z czasem jedną z najważniejszych aktorek teatralnych w NRD. Zagrała oprócz tego w ponad 50 niemieckich filmach fabularnych i serialach. Do historii niemieckiego filmu przeszłą jej rola Gertrudy Habersaat w miniserialu "Klęski i nadzieje" (niem. "Wege übers Land") z 1968 r. Średnia oglądalność tego serialu, który m.in. mówi o wojennej rzeczywistości w okupacyjnej Polsce, osiągnęła w Niemczech Wschodnich poziom 77,7 %.  W ostatnich latach Ursula Karusseit była znana szerokiej publiczności jako Charlotte Gauss z serialu "In aller Freundschaft". (produkowanego przez MDR). Od 1998 r. wystąpiła w ponad 800 odcinkach.

Kiedy w 20009 roku niemiecki aktor Jaecki Schwarz przyznawał Ursuli Karusseit nagrodę medialną Złotej Kury za jej życiowy dorobek, powiedział coś wyjątkowego:

Jest jedną z największych aktorek ostatnich 50 lat. Zastanawiam się, dlaczego tak niewielu o tym wie. Może dlatego, że nie jest chamska i nie robi skandali, zbyt słodka, zbyt ładna, lub że jest zbyt wszechstronna. Ona jest legendą berlińskiego teatru. 

autor: Marcin Mongiałło

Źródło:

Dodano: 2019.02.02

elblag.net © agencja reklamowa idealmedia sp. z o. o.
Redakcja: Elbląg, ul. Strażnicza 1, tel. 55 230 47 74