Dostosuj wydruk

Wszystko, co musisz wiedzieć o zaćmie

Wszystko, co musisz wiedzieć o zaćmie

Zaćma to choroba, która dotyczy przede wszystkim osób w starszym wieku, choć zdarzają się również przypadki zaćmy wrodzonej. Jest ona dość łatwa do rozpoznania, a co ważniejsze, dzięki rozwojowi techniki całkowicie uleczalna. Zobacz, jakie są przyczyny, objawy i metody leczenia zaćmy.

Przyczyny zaćmy

Przyczyną zaćmy jest stopniowa utrata przejrzystości soczewki, która wynika z osłabienia jej elastyczności. Gdy soczewka jest elastyczna, to widzimy dobrze zarówno z bliska, jak i z daleka. Wraz z wiekiem jej elastyczność maleje, a co za tym idzie zaczynają się problemy z widzeniem, m.in. konieczność odsuwania kartki od oczu, by złapać ostrość i móc przeczytać napisany na kartce tekst. Pierwsze problemy tego typu zwykle można korygować za pomocą odpowiednio dobranych szkieł korekcyjnych, ale gdy to nie pomaga, to lekarz powinien przeprowadzić diagnostykę w kierunku zaćmy.

Objawy zaćmy

Jak już wyżej wspomniano, jednym z pierwszych objawów zaćmy jest pogorszenie się ostrości widzenia, której nie udaje się skorygować z pomocą coraz mocniejszych szkieł korekcyjnych. Osoby cierpiące na zaćmę zauważają również, że lepiej widzą w pochmurny dzień niż w pełnym słońcu, gdyż w ostrym dziennym świetle doznają tzw. efektu olśnienia. Zauważają również, że jasne kolory stają się ciemniejsze.

Leczenie zaćmy

Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii zaćma stała się chorobą całkowicie uleczalną. Leczenie polega na wymianie zmętniałej soczewki na sztuczną. Dzięki wymianie soczewki chory może odzyskać pełną ostrość widzenia, a nawet całkowicie pozbyć się potrzeby noszenia okularów. Operację fakoemulsyfikacji zaćmy przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, trwa ona ok. pół godziny, a pacjent jeszcze tego samego dnia może powrócić do domu.

Wybór soczewki

Jedną z najważniejszych decyzji, którą należy podjąć przed operacją zaćmy, jest wybór soczewki. Należy go dokonać po konsultacji z lekarzem. Do wyboru są soczewki jednoogniskowe, wieloogniskowe, toryczne oraz wieloogniskowe toryczne. Ich wybór zależy od potrzeb pacjenta, jego trybu życia oraz możliwości finansowych.

Zapobieganie zaćmie

Niestety dotychczas nie udało się wskazać sposobów, dzięki którym można by było zapobiec pojawieniu się zaćmy. Należy jednak mieć świadomość, że im szybciej zostanie ona rozpoznana i zoperowana, tym mniejsze szanse na problemy z leczeniem i ewentualne powikłania. Nieleczona zaćma prowadzi do ślepoty, dlatego im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym lepiej dla nas.

Więcej informacji znajdziesz na https://vidiummedica.pl/operacja-zacmy/

autor: Redakcja elblag.net

Źródło:

Dodano: 2019.01.17

elblag.net © agencja reklamowa idealmedia sp. z o. o.
Redakcja: Elbląg, ul. Strażnicza 1, tel. 55 230 47 74