Dostosuj wydruk

Wszystkie elbląskie zabytki zostaną zdygitalizowane! Ile ich posiadamy w naszym mieście?

Wszystkie elbląskie zabytki zostaną zdygitalizowane! Ile ich posiadamy w naszym mieście?

Wygląda na to, że wszystkie elbląskie zabytki zostaną zdygitalizowane. 

„Digitalizacja i udostępnianie cyfrowych dóbr kultury – zabytków oraz grobów i cmentarzy wojennych” to nazwa projektu Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który przed kilkoma dniami zyskał dofinansowanie w wysokości 31,5 mln zł w ramach konkursu Centrum Projektów Polska Cyfrowa. [...]

 

NID jest w posiadaniu zbioru ponad 840 tys. dokumentów dotyczących zabytków nieruchomych i stanowisk archeologicznych. Wielkość zbioru stanowi ponad 3,5 mln stron (przeliczonych na umowny format A4). Do chwili obecnej z opisywanego zasobu zostało zdigitalizowane zaledwie 150 tys. jednostek. Pozostała część zbioru dostępna jest wyłącznie w postaci papierowej.

– poinformował Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Co to oznacza dla naszego miasta? Narodowy instytut Dziedzictwa ocenia, że już za trzy lata na portalu www.zabytek.pl oraz https://mapy.zabytek.gov.pl będą dostępne informacje o wszystkich zabytkach nieruchomych i archeologicznych objętych krajową ewidencją zabytków oraz o grobach i cmentarzach wojennych. Krótko mówiąc znajdziemy tam informacje o wszystkich naszych zabytkach.

Warto nadmienić, że nasze miasto znajduje się w ścisłej czołówce w Polsce pod względem liczby zabytków na 1000 mieszkańców. W skali naszego kraju jesteśmy zabytkową potęgą.

Pod względem ich ilości w przestrzeni miejskiej wyprzedza nas jedynie 8 miast w Polsce. To jednak nie wszystko. Biorąc pod uwagę stosunek liczby zabytków do liczby mieszkańców naszego miasta jesteśmy na drugim miejscu w Polsce! Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o liczbę zabytków na 1 km2 – w tym przypadku także zajmujemy drugie miejsce w kraju (więcej informacji na ten temat).

Narodowy Instytut Dziedzictwa skatalogował aż 518 zabytków znajdujących się na terenie naszego miasta. W najbliższych latach zostaną one zdygitalizowane. 

autor: Marcin Mongiałło

Źródło:

Dodano: 2018.12.20

elblag.net © agencja reklamowa idealmedia sp. z o. o.
Redakcja: Elbląg, ul. Strażnicza 1, tel. 55 230 47 74