Dostosuj wydruk

Jak rozpocząć przygodę z narciarstwem freeride?

Jak rozpocząć przygodę z narciarstwem freeride?

Freeride to technika jazdy na nartach, która cieszy się coraz większą popularnością. Uprawianie narciarstwa poza głównymi trasami wymaga jednak stosowania się do kilku zasad, dzięki czemu możliwe będzie zachowanie bezpieczeństwa. Należy zadbać o odpowiednie narty freeride oraz inny przydatny sprzęt.

Czym jest narciarstwo freeride?

Freeride definiowane jest jako jazda poza trasami, a dokładnie nie dalej, niż kilkanaście metrów od opisanej oraz oznaczonej lub nieoznaczonej trasy. Prawdziwy freeride opiera się zatem na jeździe w terenie, który nie został w żaden profesjonalny sposób przygotowany. Dotyczy to rejonów, do których nie docierają wyciągi czy kolejki. W technice tej występują pewne elementy typowe dla jazdy ski-extreme - czyli jazdy po terenach, na których narciarz zdany jest wyłącznie na zdobyte przez siebie umiejętności.

Jaki poziom umiejętności jest niezbędny do freeride?

Aby poruszać się sprawnie poza trasami, trzeba w dość wysokim stopniu opanować technikę narciarstwa. Wystarczający poziom jest trudny do określenia, jednak opuszczenie wyznaczonego obszaru zawsze wymaga doskonałych umiejętności poruszania się po śniegu. Poza odpowiednimi kompetencjami, należy też zadbać o wysokiej jakości odzież. Strój powinien być wykonany z materiału nieprzemakającego oraz oddychającego, a jednocześnie nie obciskającego nadmiernie ciała. Dzięki temu będzie zapewniał swobodę ruchu, jednocześnie gwarantując ocieplenie.

Jaki sprzęt jest niezbędny do freeride?

Do uprawiania narciarstwa poza trasami niezbędne są profesjonalne narty freeride. Należy też zadbać o odpowiednie wiązania zjazdowe, dobre buty oraz kijki z szerokim talerzykiem. Obowiązkowym wyposażeniem narciarza kierującego swe kroki poza standardowe trasy jest także odpowiedni sprzęt awaryjny. Zawsze należy mieć ze sobą linę mierząca ok. dwadzieścia metrów, specjalny przyrząd zjazdowy, reflektor oraz apteczkę pierwszej pomocy. Bardzo przydatny może się również okazać nadajnik lawinowy. Nie wolno ponadto zapomnieć o naładowanym telefonie komórkowym.

Szukasz nart freeride? Sprawdź tu: https://shop.majestyskis.com/pl/22-freeride

autor: Redakcja elblag.net

Źródło:

Dodano: 2018.12.07

elblag.net © agencja reklamowa idealmedia sp. z o. o.
Redakcja: Elbląg, ul. Strażnicza 1, tel. 55 230 47 74