Dostosuj wydruk

Już dzisiaj z Elbląga jest bliżej do Gdańska! (+ zdjęcia)

Już dzisiaj z Elbląga jest bliżej do Gdańska! (+ zdjęcia)

Dwujezdniowa droga S7 do Gdańska jest już przejezdna w obu kierunkach, łącznie z nowym mostem na Wiśle w Kiezmarku. Skróci ona czas dojazdu do Gdańska nawet do 30 minut.

Dzisiaj, 31 października, o godz. 13.00 na moście w Jazowej rozpoczęło się oficjalne otwarcie drogi S7 Gdańsk - Elbląg. Wybrano symboliczne miejsce, będące swoistym łącznikiem dwóch inwestycji i dwóch województw. Całość trasy, wraz z nowym mostem, na Wiśle została otwarta dla ruchu około godz. 13.49. Oficjalną informację, która zainicjowała puszczenie ruchu w kierunku Elbląga przekazał wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz.  

Realizacja tych 40 kilometrów drogi ekspresowej S7 była dla nas wszystkich ogromnym wyzwaniem. Kiedy w 2006 rozpoczęliśmy prace studialne, zastanawialiśmy się, który wariant przebiegu trasy wybrać. Nie spodziewaliśmy się, że jego wartość wyniesie ponad 3 mld zł. Na przełomie 2014 i 2015 roku uzyskaliśmy zezwolenie na realizację inwestycji drogowej i wydawało się, że już powinno być z górki. W październiku 2015 roku podpisaliśmy umowę na odcinek pierwszy z firmą Metrostav i na odcinek drugi z firmą Budimex. Na dobry początek wyposażyliśmy wykonawców w sprzęt do robót ziemnych: łopaty z właściwą dedykacją. [...] Mogę tpowiedzieć, że pomimo wielu przeciwności z którymi spotkaliśmy się tutaj, szczególnie pogody oraz specyfiki samych Żuław Wiślanych, ambitny plan został zrealizowany. Podziękowania kieruję do członków zespołu nadzoru inwestorskiego, którzy nas cały czas wspomagali. Szczególne podziękowania pragnę złożyć obecnym tutaj wojewódzkim isnpektorom nadzoru budowlanego, którzy szybko i sprawnie wizytyowali naszą budowę, wydawali stosowne pozwolenia. Było ich w sumie ponad 100. Na koniec chciałbym podziękować mojemu zespołowi – Generalnej Dyrekcji – za zaangażowanie i wytrwałość, szczególnie w tym ostatnim okresie wzmożonej pracy przy realizacji tego projektu. Szanowni państwo, już dzisiaj z Elbląga jest bliżej do Gdańska! 

– powiedział Waldemar Chejmanowski, zastępca regionalnego oddziału Zastępca Dyrektora ds. Inwestycji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Od pewnego czasu kierowcy korzystali już z około 7,5-kilometrowego odcinka nowej drogi. Dzisiaj, 31 października udostępniono już całe 40 kilometrów trasy.

Przypomnijmy, że budowa dwujezdniowej drogi S7 rozpoczęła się we wrześniu 2015 roku. Powstawały dwa odcinki: Koszwały – Nowy Dwór Gdański (ok. 20,5 km) oraz Nowy Dwór Gdański – Elbląg (ok. 19,1 km). Wykonawcą pierwszego jest Metrostav, a drugiego - Budimex. Koszt budowy obu odcinków jest szacowany na ok. 3,7 mld zł. Droga ekspresowa S7 docelowo będzie liczyć aż 720 kilometrów i połączy Trójmiasto z Rabką Zdrój (na jej trasie znajduje się m.in. Warszawa i Kraków). Nową trasę ekspresową S7 w większości zlokalizowano w miejscu istniejącej drogi krajowej nr 7.
 

Zobacz też: Droga ekspresowa S7 z Elbląga do Gdańska [CAŁY PRZEJAZD] 1.11.2018

autor: Marcin Mongiałło

Źródło:

Dodano: 2018.10.31

elblag.net © agencja reklamowa idealmedia sp. z o. o.
Redakcja: Elbląg, ul. Strażnicza 1, tel. 55 230 47 74