Dostosuj wydruk

Sprzedaż smartfonów w IV kwartale 2017 roku zmalała

Sprzedaż smartfonów w IV kwartale 2017 roku zmalała

Sprzedaż smartfonów na świecie w IV kwartale 2017 roku zmalała w stosunku rok do roku - kupujący nabyli 407,8 milionów egzemplarzy smartfonów, co daje wynik niższy niż w roku 2016. Choć może to być zaskakujące, w ostatnich miesiącach 2017 roku sprzedano aż o 5,6 procenta mniej smartfonów niż rok wcześniej w tym samym okresie.

Statystki sprzedaży
 

Firma Gartner monitoruje rynek sprzedaży smartfonów od 2004 roku, lecz pierwszy spadek w analogicznym okresie rok do roku pierwszy raz zanotowała dopiero w latach 2016-2017. Do tej pory sprzedaż smartfonów stale rosła, jednak było to spodziewane zjawisko. W 2017 roku spadek zanotował Samsung (zmiana o 3,6 proc.), choć pomimo strat utrzymał pozycję lidera w branży. Drugie miejsce wśród liderów sprzedaży smartfonów zajął Apple, a kolejne miejsca przypadły Huawei, Xiaomi i Oppo. Co ciekawe, Huawei i Xiaomi jako jedyni zanotowali wzrost sprzedaży - o 7,6 proc. oraz 7,9 proc. W 2017 roku największy udział w rynku przypadł smartfonom z systemem operacyjnym Android - było to aż 85,9 procent. System iOS zdobył 14 procent rynku, co oznacza, że pozostałe platformy operacyjne zostały praktycznie wyeliminowane.

Zmiana trendów wśród konsumentów
 

Spadek sprzedaży smartfonów w ostatnim kwartale roku zaskakuje, gdyż jest to okres zakupów przedświątecznych - od długiego czasu telefony komórkowe są często wybierane jako prezent gwiazdkowy dla członków rodziny. Okazuje się, że kupujący coraz częściej wolą wstrzymać się z wymianą smartfona i skorzystać z atrakcyjnych wyprzedaży po nowym roku. Dodatkowo konsumenci coraz częściej stawiają na ubezpieczenia smartfonów, dzięki którym telefony służą dłużej. Mobile phone insurance jest popularne w wielu krajach, także w Polsce - konsumenci decydują się na zakup polisy, gdyż dzięki niej możliwe jest pokrycie kosztów naprawy urządzenia, nawet gdy zostało uszkodzone z winy użytkownika.

Smartfony sprzedają się gorzej także z powodu nasycenia rynku. Konsumenci mają już telefony, które pracują sprawnie i nie zamierzają ich wymieniać. Sprzedaż smartfonów rosła dynamicznie, gdy większość konsumentów wymieniała tradycyjne komórki na nowoczesne telefony. Obecnie liczba użytkowników nowoczesnych komórek na świecie wynosi 2,5 mld (źródło: https://mobirank.pl/2018/02/28/ponad-25-mld-ludzi-swiecie-uzywa-smartfonow-infografika/). Oznacza to, że obecnie większość mieszkańców Europy, Ameryki Północnej oraz Chin, Japonii i Australii korzysta ze smartfonów. Jest to imponujący wynik, gdyż mieszkańcy biedniejszych regionów świata nie należą do grupy docelowej producentów nowoczesnych komórek.

autor: Redakcja elblag.net

Źródło:

Dodano: 2018.10.09

elblag.net © agencja reklamowa idealmedia sp. z o. o.
Redakcja: Elbląg, ul. Strażnicza 1, tel. 55 230 47 74