Dostosuj wydruk

Dzięki tej inwestycji Zatorze nie jest już dzielnicą peryferyjną. Oficjalne otwarcie wiaduktu (+ zdjęcia)

Dzięki tej inwestycji Zatorze nie jest już dzielnicą peryferyjną. Oficjalne otwarcie wiaduktu (+ zdjęcia)

6 paździenika (w sobotę) o godzinie 11.00 rozpoczęła się uroczystość oficjalnego otwarcia wiaduktu na Zatorze – inwestycji, na którą elblążanie czekali kilkadziesiąt lat, a która w strategii rozwoju naszego miasta znalazła się już ponad 20 lat temu. Znacznie skrócił się czas przejazdu do centrum miasta, a mieszkańcy i służby ratunkowe nie muszą już czekać przed szlabanami na przejazd pociągu. Koszt wykonania tej wielkiej inwestycji, razem z drogami dojazdowymi, wyniósł 35 mln zł. 

Miałem ten zaszczyt być współtwórcą pierwszej strategii rozwoju Elbląga, i ona została przyjęta przez Radę Miejską w Elblągu w 1996 roku. Już wtedy w priorytatach pisano: połączenie Zatorza z miastem wiaduktem. Ten wiadukt na Zatorze już wtedy był priorytetem.

 

Minęło wiele kadencji. Dzisiaj ten priorytet stał sie faktem. Oddajemy do użytku obiekt, który bezproblemowo będzie łączył Zatorze z miastem. Jak to jest ważne wiedzą szczególnie ci, którzy korzystają z przejazdu, szczególnie w takich przypadkach, kiedy karetka jedzie do osoby oczekującej i stoi przed szlabanem, bo jest przejazd kolejowy. Nie mówię już o straży pożarnej i innych służbach mundurowych. Dzisiaj dla każdego jest to historia, bo będzie odtąd można przejechać w sposób szybki zarówno z Zatorza do Elbląga, jak i z centrum miasta do Zatorza.

 

Jest to bardzo mocne włączenie Zatorza w naszą miejską tkankę.  Rozpoczęły się inwestycje. Już firmy realizują budynki wielorodzinne na terenie Zatorza. Przestała to być dzielnica peryferyjna. Komenda Miejska  Policji widzi już tam swój posterunek i będzie to realizowane właśnie na Zatorzu. Dzięki temu zwiększone będzie bezpieczeństwo.

 

Jest  z nami dziś pan marszałek Gustaw Marek Brzezin. Serdecznie dziękuję. Ten wiadukt to jest 35 mln zł, ale z funduszy zewnętrznych pozyskaliśmy w ramach ZIT-u od pana marszałka ponad 12 mln zł i pozyskaliśmy 2,7 mln zł na konstrukcję wiaduktu od Polskich Linii Kolejowych – i tu chciałbym złożyć podziękowania dla PLK na ręce pana dyrektora, który dzisiaj jest tutaj z nami. Bez tego wsparcia na pewno nie byłoby nas stać, aby wybudować ten obiekt, bo to jest prawie 50 procent dofinansowania. Są to środki bezzwrotne, pozyskane bez kredytu.       

– powiedział prezydent Elbląga Witold Wróblewski podczas uroczystości oficjalnego otwarcia wiaduktu łączącego Zatorze z resztą miasta. 

Inwestycje zrealizowała firma MTM z Gdyni, która wybudowała obiekt w niecałe 2 lata. 

Prezydent Elbląga podziękował prezesowi zarządu przedsiębiorstwa MTM Markowi Ignatowskiemu:

Życzyłbym sobie, żebyście wygrywali przetargi w Elblągu i realizowali je w takich terminach, jak zakładaliśmy w specyfikacji. Dziękuję.

autor: Marcin Mongiałło

Źródło:

Dodano: 2018.10.06

elblag.net © agencja reklamowa idealmedia sp. z o. o.
Redakcja: Elbląg, ul. Strażnicza 1, tel. 55 230 47 74