Dostosuj wydruk

Sejm zadecydował w przedmiocie projektu ustawy o dobrowolności szczepień (+ wideo)

Sejm zadecydował w przedmiocie projektu ustawy o dobrowolności szczepień (+ wideo)

3 października (czwartek) w godzinach wieczornych odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. 4 października (czwartek) w godzinach przedpołudniowych posłowie głosowali w przedmiocie obywatelskiego projektu, który przewiduje likwidację obowiązku szczepień ochronnych, proponując wprowadzenie zasady dobrowolności. Zadecydowali, że projektem zajmą się sejmowe komisje – zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny.

Obywatelski projekt przewiduje likwidację obowiązku szczepień ochronnych, proponując wprowadzenie zasady dobrowolności. Warto jednak zauwazyć, że projekt zakłada możliwość doraźnego nakładania przez ministra zdrowia lub wojewodę obowiązku szczepień w razie zagrożenia epidemicznego lub epidemii.

Mówili, odpuście. 
Mówili, i tak wam odrzucą. 
Mówili, nie macie szans. 
Mylili się. 
Wiara i miłość przenosi góry! 
Projekt ustawy o dobrowolność szczepień przechodzi do prac w połączonych komisjach zdrowia i rodziny. 
Głosami PiS, Kukiz'15 i posłów niezrzeszonych. 
Wbrew pogardzie posłów PO, Nowoczesnej PSL i UED. 
Dziękujemy za szacunek dla polskich rodzin! 
Za głosowało 252 posłów, przeciw 158. (2 wstrzymało się od głosu – przyp. red.).

– poinformowała bezpośrednio po sejmowym głosowaniu na swoim profilu społecznościowym Justyna Socha, prezes zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP.

Projekt nie przewiduje likwidacji szczepień, stąd niezrozumiałe jest nazywanie autorów projektu „antyszczepionkowcami”. Postulat wielu rodziców, w szczególności tych, których dzieci zostały dotknięte powikłaniami poszczepiennymi, dotyczy jedynie wprowadzenia dobrowolności szczepień ochronnych

– podkreślała w przeprowadzonej niedawno rozmowie z dziennikarką „Naszego Dziennika” Justyna Socha. 

Autorzy projektu oraz osoby, które złozyły pod nim swój podpis pragną większego bezpieczeństwa poprzez konieczność informowania o możliwych powikłaniach i szczepionkach. Lekarz miałby pytać nie tylko o ogólny stan zdrowia, ale o alergię, astmę, choroby immunologiczne, neurologiczne oraz wcześniejsze powikłania poszczepienne nie tylko u szczepionej osoby, ale także u członków jej rodziny. Projekt wskazuje też, że między badaniem kwalifikacyjnym a szczepieniem nie mogłoby minąć więcej niż 24 godziny.

Jak tłumaczą autorzy projektu, nikt do teraz nie oszacował kosztów leczenia powikłań poszczepiennych, a mimo to twierdzi się, że szczepienia są bezpieczne i bilans korzyści uzasadnia ich dalsze wykonywanie. Projektodawcy akcentują hasło: „Jest ryzyko, musi byc wybór”, twierdząc, że skoro jest ryzyko, rodzice chcą mieć prawo wyboru tak jak w innych państwach.

Zasada dobrowolności szczepień jest obecnie czymś zupełnie normalnym. Szczepienia ochronne są dobrowolne w 20 krajach Europy, np. w Niemczech czy w Wielkiej Brytanii. Ta praktyka doskonale się sprawadza i nie powoduje zagrożenia zdrowia życia ludzi – nie ogłoszono w tych państwach epidemii chorób zakaźnych pomimo że przebywa tam dużo uchodźców, m.in. z krajów objętych działaniami wojennymi i borykających się z problemami sanitarnymi.

Rodzice w 20 państwach Europy mają wybór.

Obowiązek szczepień zniosły: Austria,Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Islandia, Irlandia, Liechtenstein, Litwa, Luxemburg, Malta, Holandia, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Hiszpania, Szwecja, Wielka Brytania, a nawet Rosja. Obowiązek dotyczy głównie krajów byłego bloku wschodniego.

Nie byłoby wiec korzystniej wprowadzić obowiązku szczepień na terenie Niemiec?

– zapytano pod koniec 2017 roku Angelę Merkel, kanclerz Niemiec.

 To jest bardzo kontrowersyjne pytanie

– odpowiedziała.

W Niemczech z wielu dobrych powodów taki obowiązek nie został wprowadzony. Szanujemy prawo obywateli Niemiec do podejmowania takich decyzji we własnym zakresie

– zaakcentowała kanclerz.

Cele projektu ustawy Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej STOP NOP

Ogólnopolskie Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP działa od 2011 r. Znane jest m.in. z organizowania protestów przeciwko przymusowi szczepień. 11 lipca członkowie Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej STOP NOP złożyli w sejmie 121 296 podpisów poparcia dla projektu ustawy o dobrowolności szczepień . 

Zobacz: Obywatelski projekt ustawy przewidujący wprowadzenie zasady dobrowolności szczepień.

Zobacz: zapis wideo z debaty sejmowej w dniu 4 października (dzień głosowania nad projektem).

 

Zobacz wideo

 

autor: Marcin Mongiałło

Źródło:

Dodano: 2018.10.04

elblag.net © agencja reklamowa idealmedia sp. z o. o.
Redakcja: Elbląg, ul. Strażnicza 1, tel. 55 230 47 74