Dostosuj wydruk

Wiadukt na Zatorze przechodzi próby obciążeniowe. Kiedy pojadą nim elblążanie? (+ zdjęcia)

Wiadukt na Zatorze przechodzi próby obciążeniowe. Kiedy pojadą nim elblążanie? (+ zdjęcia)

Dziś (24 września) nowo wybudowany wiadukt na Zatorze przechodził próby obciążeniowe. Wjechało na niego 6 ciężarówek z ładunkiem – każda o masie 32 ton. 

Próby obciążeniowe to jedno z niezbędnych działań związanych z dopuszczeniem do użytkowania każdego obiektu mostowego. Składają się na nie testy statyczne oraz dynamiczne.

Prace mają się zakończyć do 30 września. Wykonawcę czekają jeszcze odbiory techniczne, po których wiadukt będzie oddany do użytku. Wszystko wskazuje na to, że elblążanie będą mieli możliwość pojechania nim już na początku października.

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski po raz kolejny odniósł się do kosztów budowy wiaduktu.

Podtrzymuję to, co mówiłem już tyle razy. Wiadukt z drogami dojazdowymi kosztował 35 mln złotych, z czego prawie połowę stanowi dofinansowanie z funduszy unijnych i od ministerstwa infrastruktury. To jest prosta matematyka. Nie wiem, kto rozpuszcza informacje, że inwestycja jest droższa. Chcę podkreślić, że gdybym za ten wiadukt nie zabrał się na początku kadencji, to dzisiaj cena byłaby o wiele wyższa. Wykonawca mówił sam, że sam wiadukt z drogami kosztowałby nawet 50 mln złotych. Nie wiem, czy wówczas byłby realny. Mamy wiadukt za godziwe pieniądze i to nie zbudowany dla prezydenta Wróblewskiego czy Nowaka, ale dla mieszkańców Elbląga

– poinformował prezydent Elbląga. 

Póki co w zawieszeniu pozostaje planowana inwestycja związana z wiaduktem, a mianowicie budowa tunelu pod torami, który ma służyć pieszym po likwidacji przez PKP PLK przejazdu kolejowego w ciągu ul. Lotniczej. 

Dotychczas odbyły się dwa przetargi, ale cena proponowana przez wykonawcę (13,1 mln zł) ponad dwukrotnie przekracza kwotę oszacowaną przez ratusz (5,2 mln zł). Czy tunel powstanie? Prezydent twierdzi, że jeśli cena nie przekroczy znacznie tej, którą proponuje miasto, to nie będzie przeszkód, aby zrealizować tę inwestycję. W przeciwnym przypadku będzie negocjował z PKP w sprawie zwiększenia udziału tego podmiotu w kosztach budowy tunelu, który na chwilę obecną wynosi 1,7 mln.

Przypomnijmy, że wykonawcą wiaduktu na Zatorze w Elblągu jest przedsiębiorstwo MTM z siedzibą w Gdyni. Partnerem były Vistal Gdynia S.A.oraz Vistal Infrastructure Sp. z o.o. (również z siedzibą  w Gdyni), ale 5 października ubiegłego roku grupa Vistal zgłosiła do Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ wniosek o postępowanie sanacyjne i upadłość 6 spośród 10 swoich spółek zależnych. MTM przejęła podwykonawców i ich umowy zawarte z Vistalem. 

Koszt wiaduktu wynosi 34 974 089,46 zł brutto, w tym:

autor: Marcin Mongiałło

Źródło:

Dodano: 2018.09.24

elblag.net © agencja reklamowa idealmedia sp. z o. o.
Redakcja: Elbląg, ul. Strażnicza 1, tel. 55 230 47 74