Dostosuj wydruk

Będzie referendum w sprawie budowy w Elblągu nowego źródła ciepła?

Będzie referendum w sprawie budowy w Elblągu nowego źródła ciepła?

5 lipca grupa obywateli, (wraz z jej pełnomocnikiem – Stefanem Rembelskim) współpracujaca z posłem Andrzejem Kobylarzem (Kukiz'15), złożyła dokument inicjujacy przeprowadzenie referendum w sprawie budowy nowego źródła ciepła w Elblągu. 

Inicjatorzy referendum działają w oparciu o przepisy ustawy z dnia 8 marca l990 roku o samorządzie gminnym dotyczące zabezpieczenia w energię elektryczną i cieplną oraz ustawy z dnia 15 września 2000 roku o referendum lokalnym (art.2 ust.l pkt.2). Prezydent Elbląga Witold Wróblewski został poinformowany o podjęciu inicjatywy referendalnej w sprawie budowy nowego źródła ciepła zabezpieczającego miasto Elbląg w energię cieplną w całości.

Nie tak dawno poseł Andrzej Kobylarz przedstawił projekt rozwiązania problemu ciepła w mieście, połączony z upodmiotowieniem odbiorców ciepła w podejmowaniu decyzji. Parlamentarzysta postulował przeprowadzenie w tej sprawie referendum wśród mieszkańców, w którym to odbiorcy ciepła mieliby zadecydować o tym, czy budować własne źródło ciepła, czy też wiązać się z jednym dostawcą na 20 lat.

Przypomnijmy, że już w maju bieżąceg roku poseł zwrócił uwagę na sprawę bezpieczeństwa cieplnego w Elblągu. Według niego zaniedbanie miejskiej spółki EPEC przez PO i PiS, oraz ostatnie cztery lata bezczynności władz doprowadziły elblążan do sytuacji, w której miasto – ustawowo zobowiązane do zabezpieczenia mieszkańców w ciepło – może być szantażowane przez monopolistę. Poseł twierdzi, że tak należy traktować próbę wymuszenia zawarcia umowy długoterminowej bez wpływu na cenę energii cieplnej.

autor: Marcin Mongiałło

Źródło:

Dodano: 2018.07.06

elblag.net © agencja reklamowa idealmedia sp. z o. o.
Redakcja: Elbląg, ul. Strażnicza 1, tel. 55 230 47 74