Dostosuj wydruk

W restauracji Amore Mio spotkali się najlepsi szefowie kuchni z Elbląga i okolic. Będzie się działo! (+ zdjęcia)

W restauracji Amore Mio spotkali się najlepsi szefowie kuchni z Elbląga i okolic. Będzie się działo! (+ zdjęcia)

6 lutego wieczorem w restauracji Amore Mio na elbląskiej starówce spotkało sie ponad 20 doświadczonych kucharzy oraz ludzi związanych zawodowo z gastronomią z Elbląga i okolic. Celem zebrania było założenie profesjonalnego klubu zrzeszającego elbląskich szefów kuchni.   

Spotkanie minęło w bardzo przyjaznej atmosferze, czego zasługą była m.in. wspaniała postawa gospodarza, szefa Amore Mio Marco Cocchieriego. Głównym organizatorem oraz pomysłodawcą spotkania był Bartosz Majchrzak – szef kuchni w Restauracji & Pizzerii Strzecha. 

Jakie zadania widzą przed sobą szefowie kuchni z Elbląga?

Działania społeczne, w tym przygotowywanie posiłków dla osób bezdomnych z Elbląga, współpracę z miastem i szkołą gastronomiczną, a w przyszłości – o ile wszystko pójdzie tak jak powinno – pozyskiwanie środków zewnętrznych celem rozwinięcia działalności na wyższy poziom. Możliwości są niemal nieograniczone, ale od czegos trzeba zacząć.

Musimy przede wszystkim promować lokalnych producentów

– stwierdził Bartosz Majchrzak.

Tego samego zdania byli wszyscy obecni na spotkaniu. 

Zgromadzenie zaszczycili swoją obecnością także ludzie mieszkający poza Elblągiem, choć związani z naszym miastem – Cezariusz Adler i Tomasz Markuszewski, którzy obecnie mieszkają za granicą, jak również Grzegorz i Mariola Skalmowscy – właściciele "Eko Snails Garden" z Krasina koło Pasłęka.

Ci ostatni przekonywali jak duży potencjał kryje się w markach regionalnych. Promocja własnych produktów, pozyskiwanie finansowania z zewnątrz. To nie mrzonki. Wiedzą o tym dobrze państwo Skalmowscy, którzy przeszli bardzo długą drogę od niewielkich producentów do potentatów w branży. Są obecnie jednymi z największych producentów ślimaków w Europie, ich firma należy do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego,  a  książka, którą napisali – "Ślimaka kulinarna podróż – o tym, co zapomniane, a przypomnienia warte" – zajęła pierwsze miejsce w kategorii "mięso" na światowym konkursie Gourmand World Cookbook Awards w Chinach. Państwo Skalmowscy mają również doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania z zewnątrz, co z pewnością stanowi duży potencjał jeśli chodzi o rozwój klubu szefów kuchni w Elblągu, a co za tym idzie – elbląskiej gastronomii. 

Uczyć się od siebie wzajemnie i wspierać, promując jednocześnie elbląskie marki. To zadanie, które ma szasnę na realizację, szczególnie zważywszy na to, że zaangażowały się w nie zarówno osoby z bogatym doświadczeniem gastronomicznym, jak i biznesowym. 

W spotkaniu wzięli udział:

Jak przystało na zebranie założycielskie wybrano władze klubu. Prezesem został Bartosz Majchrzak, wicepreprezesem – Tomasz Długokęcki, skarbnikiem – Szymon Słomkowski. a rzecznikami prasowymi –Przemysław Zwański i Grzegorz Skalmowski.

Dyskutowano także nad nazwą. Ostatecznie zadecydowano, że najbardziej właściwą będzie: "Elbląski Klub Szefów Kuchni", choć pojawiła się także propozycja "Elbląski Klub Kulinarny", jak również głosy, aby nie zawężać się w nazwie do Elbląga. 

Jest nadzieja, że dzień ten zapisze się jako początek nowej epoki w elbląskiej gastronomii. Z pewnością bardzo dużo będzie zależeć od zaangażowania członków klubu, który z czasem – miejmy – nadzieję przekształci się w stowarzyszenie, bądź fundację. 

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji  ze spotkania założycielskiego Elbląskiego Klubu Szefów Kuchni.

autor: Marcin Mongiałło

Źródło:

Dodano: 2018.02.07

elblag.net © agencja reklamowa idealmedia sp. z o. o.
Redakcja: Elbląg, ul. Strażnicza 1, tel. 55 230 47 74