Dostosuj wydruk

Elbląg: Finał III Edycji konkursu – „CYBERPRZEMOC – JAK SIĘ JEJ PRZECIWSTAWIĆ"

Elbląg: Finał III Edycji konkursu – „CYBERPRZEMOC – JAK SIĘ JEJ PRZECIWSTAWIĆ

Prace plastyczne dzieci i młodzieży traktujące o cyberprzemocy zostały zaprezentowane w sali kina Światowid. To tam, odbyła się III Edycja konkursu „Cyberprzemoc - jak się jej przeciwstawić". Organizatorami przedsięwzięcia był Zespół Szkół Technicznych w Elblągu, Urząd Miejski i Komenda Miejska Policji w Elblągu. Laureatami zostali uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Elbląga. Działania odbyły się w ramach miejskiego programu „Bezpieczny Elbląg". 
 
Wszystkie prace dotyczyły przemocy internetowej, której może doświadczyć każdy, jednak twórcy skupili się głównie na rówieśnikach, a więc na młodzieży gimnazjalnej. Finał konkursu to także czas na podsumowanie badań dotyczących diagnozy stanu bezpieczeństwa uczniów elbląskich szkół gimnazjalnych, które przedstawiła Hanna Mierzejewska, Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu. Wynika z nich, że aż 39% badanych było ofiarami przemocy. Najczęstsze formy przemocy w elbląskich gimnazjach to poniżanie (36%) i ośmieszanie (38%). Aż 34% badanych przyznało się do rozsyłania kompromitujących filmików. Na pytanie - czy byłeś obiektem zdjęć i filmików wbrew swojej woli? – 38% badanych odpowiedziało – tak. Dyrektor podkreśliła, że najbardziej daje do zastanowienia sytuacja, w której 58% ankietowanych nie szukało u nikogo pomocy, w tym również u nauczycieli.
 
Kolejnym prelegentem była Marzena Szlitter, psycholog SP Nr 15, która przedstawiła mechanizmy związane z powstawaniem cyberprzemocy, w tym motywacje do stosowania cyberprzemocy przez młodych ludzi oraz doświadczenia przemocy rówieśniczej w życiu dziecka.
Podsumowanie konkursu było także okazją do omówienia zagadnień prawnych odpowiedzialności osób nieletnich, które przybliżył podinspektor Marek Cieślak z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. Policjant mówił o umyślności działania nieletnich sprawców przemocy, a także odpowiedzialności prawnej w związku z przemocą rówieśniczą, którą ponoszą również rodzice lub opiekunowie prawni, na gruncie prawa karnego, prawa cywilnego jak i prawa administracyjnego.
 
Przedsięwzięcie odbyło się pod patronatem Prezydenta Miasta Elbląg, a wśród nagród ufundowanych przez Departament Edukacji Sportu i Turystyki znalazły się m.in. tablety. Nagrody laureatom wręczyli Małgorzata Sowicka, Dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Elblągu, Hanna Mierzejewska, Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu, inspektor Robert Muraszko, Komendant Miejski Policji w Elblągu.
 
Działania odbyły się w ramach miejskiego programu „Bezpieczny Elbląg".
 
CYBERPRZEMOC
Nazwiska nagrodzonych w konkursie
Lp.
Imię i nazwisko ucznia
Szkoła
1
2
Matylda Domżał
Aleksandra Szarłat
Szkoła Podstawowa Nr 21
3
Klaudia Juśko
Szkoła Podstawowa Nr 19
4
5
6
Anna Chrościcka
Igor Kaźmierczak
Magdalena Puzio
Szkoła Podstawowa nr 12
7
Kornelia Piotrowska
Szkoła Podstawowa Nr 15
8
Justyna Kanownik
Gimnazjum Nr 4
9
Praca zbiorowa:
Laura Baran
Paweł Cywiński
Jerzy Kowalski
Patrycja Kubera
Weronika Ulężałka

Szkoła Podstawowa Nr 14
10
Praca zbiorowa:
Vesna Majczyna
Kamila Ołdakowska
Izabela Tyfert
Weronika Szpakowska
Nikola Prokurat
Aleksandra Gross


Szkoła Podstawowa Nr 9

Jakub Sawicki, Zespół Prasowy KMP w Elblągu

autor: Informacja prasowa

Źródło:

Dodano: 2017.12.20

elblag.net © agencja reklamowa idealmedia sp. z o. o.
Redakcja: Elbląg, ul. Strażnicza 1, tel. 55 230 47 74