Dostosuj wydruk

"Małe Trójmiasto Wschód" dużą szansą na dynamiczny rozwój Elbląga

Droga ekspresowa S7 ma być po ukończeniu jedną z najważniejszych nitek łączących południe z północą Polski. Termin oddania do użytku odcinka łączącego Elbląg z Gdańskiem jest wyznaczony na październik 2018 roku. Z drogą tą wiązane są nadzieje na rozwój Elbląga – zdecydowanie skróciłby się bowiem czas potrzebny na pokonanie odległości pomiędzy naszym miastem a aglomeracją trójmiejską. Ocenia się, że wynosiłby zaledwie około 30 minut.

Na szanse z tym związane wskazują elbląscy radni Platformy Obywatelskiej – Michał Missan i Robert Turlej, którzy oczekują poważnej debaty nad strategią rozwoju Elbląga, postulując jej zmianę. Jakie możiwości stwarza oddanie do użytku nowej drogi? Choćby te związane z zakupem – przez osoby pracujące w Trójmieście –znacznie tańszego mieszkania w Elblągu – mieście, w którym można bezpiecznie i spokojnie żyć, nie myśląc o wszechobecnych korkach. Dojazd do pracy nie stanowiłby już takiego wyzwania jak wcześniej.

Obecna strategia budżetowa nie przewiduje możliwości związanych z budową "siódemki" i bliskością Trójmiasta

 – zauważa Michał Missan. 

Radni postulują utworzenie tzw. "Małego Trójmiasta Wschód" w skład którego, oprócz Elbląga, wszedłby Malbork i sąsiadujące gminy. 

Konieczne jest przedefiniowanie strategii Elbląga. Zasadniczym pozostaje pytanie, czy chcemy być nowoczesnym węzłem logistycznym, czy też miastem, które jest mijane gdzieś po drodze i oglądane zza szyby samochodu. Nie ma w tej chwili w strategii puktów, które wykorzystywałyby możliwości związane z otwarciem drogi ekspresowej S7

 – wskazał Michał Missan.

Radny Robert Turlej natomiast zwrócił uwagę na dużą, kluczową rolę miejskiej władzy wykonawczej, a więc przede wszystkim prezydenta Elbląga, w tym zakresie.

Jakie jest rozwiązanie? Na pewno ożywiona debata wszystkich ugrupowań politycznych i porozumienie ponad podziałami dla dobra miasta.

Zaproponuję na konwencie seniorów, aby zorganiować debatę związaną z przyszłością Elbląga

 – poinformował Michał Missan.

Budowa drogi ekspresowej z Gdańska do Elbląga rozpoczęła się w 2015 roku. Została podzielona na dwa odcinki, z których każdy liczy po ok. 20 km. Inwestorem jest gdański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Pierwszy – z Koszwał do Nowego Dworu Gdańskiego – jest budowany przez czeskie przedsiębiorstwo Metrostav. Koszt w tym przypadku wynosi 1,335 mld zł (netto), czyli około 66 mln zł za kilometr. Drugi odcinek jest budowany przez Budimex  – zaczyna się w Nowym Dworze Gdańskim a kończy w Kazimierzowie pod Elblągiem. Koszt wynosi 1,281 mld zł (netto)  – 64 mln zł za kilometr. Droga ma być oddana do użytku w październiku 2018 roku, choć jest możliwe, że budowa zostanie zakończona kilka miesięcy wcześniej. 

autor: Marcin Mongiałło

Źródło:

Dodano: 2017.10.12

elblag.net © agencja reklamowa idealmedia sp. z o. o.
Redakcja: Elbląg, ul. Strażnicza 1, tel. 55 230 47 74