Dostosuj wydruk

Dlaczego warto inwestować w rozwój naukowy?

Dlaczego warto inwestować w rozwój naukowy?

Dzisiaj wiele mówi się o wszelkiego rodzaju inwestycjach. Dawniej pojęcie czysto biznesowe, dzisiaj znacznie rozszerzyło swoją definicję. Inwestujemy w siebie podróżując i ucząc się języków, inwestujemy w szkolenia dające nam konkretną wiedzę, inwestujemy w kursy, pomagające nam zrozumieć, jakie są nasze mocne strony, kim jesteśmy itp.

Czy jednak inwestujemy w rozwój naukowy? Niespecjalnie. W końcu każda ze wspomnianych wyżej inwestycji ma doprowadzić do tego, że będziemy mieć lepszą pracę, lepsze zarobki...

Praca naukowa zdaniem ogółu
 

Praca naukowa zaś nieraz postrzegana jest jako coś nudnego i zupełnie nieprzydatnego. Czy znamy jakiś naukowców, którzy zdobyli majątki? Raczej nie - w myślach większość z nas, kiedy myślimy o nauce, ma obraz zgarbionego nad probówką naukowca, ubranego w połatany fartuch, który od kilku dni nie zjadł posiłku, aby kupić kolejna książkę. W związku z tym publikacja naukowa raczej nie wydaje się kuszącą rzeczą. Jednak obraz ten, utrwalany cały czas w szkołach, niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Przede wszystkim nauka, a szczególnie pewne jej dziedziny, wcale nie są takim niedochodowym zajęciem. Ponadto artykuł naukowy może mieć wymierną wartość dla każdego z nas, niezależnie od tego, czym się zajmujemy i kim jesteśmy.

Pierwsza zaleta - rozwój umiejętności i cech charakteru
 

Przede wszystkim bowiem, popełniając publikację naukową, uczymy się myśleć innymi kategoriami, łamiemy pewne schematy myślowe. Musimy zdyscyplinować umysł, nauczyć się stawiać właściwe pytania, formułować właściwe hipotezy. Dodatkowo poznajemy wiele narzędzi badawczych, jak chociażby statystykę. Praca nad artykułem naukowym pozwala rozwinąć również pewne cechy charakteru jak wytrwałość, cierpliwość. Uczymy się także koncentrować. Jak łatwo zaważyć, powyższe cechy i umiejętności przydają się na bardzo wielu stanowiskach.

Druga zaleta - ważny punkt w CV, większe możliwości
 

Nie należy także zapominać, że artykuł naukowy to zawsze, za każdym razem bardzo ważny punkt w CV. Przede wszystkim pokazujemy w ten sposób pracodawcy, że posiadamy wspomniane wyżej cechy i umiejętności. Co więcej - pojawia się przypuszczenie, że skoro w naszym CV pojawiła się publikacja naukowa to pewnie umiemy też zaprezentować ją podczas konferencji. Co oznacza, że generalnie umiemy opowiadać o wynikach naszej pracy. Dobrze również radzimy sobie z organizacją czasu pracy. Ponadto artykuł naukowy na koncie zawsze jest naszą pewną furtką bezpieczeństwa, zawsze mamy więcej możliwości zdobycia różnych ciekawych stanowisk.

Warto zatem inwestować także w rozwój naukowy!

autor: Redakcja elblag.net

Źródło:

Dodano: 2017.09.11

elblag.net © agencja reklamowa idealmedia sp. z o. o.
Redakcja: Elbląg, ul. Strażnicza 1, tel. 55 230 47 74