Dostosuj wydruk

Skąd bierze się brak tolerancji laktozy u dzieci?

Skąd bierze się brak tolerancji laktozy u dzieci?

Brak tolerancji laktozy dotyka coraz większą ilość dzieci. Warto wiedzieć skąd się bierze i jak sobie z nim radzić.

Odróżnij nietolerancję laktozy od alergii

Nietolerancja laktozy i alergia to dwa odrębne problemy, które wymagają różnego podejścia. Alergie są odpowiedzią systemu immunologicznego. Mogą powodować wysypki, gorączkę, opuchliznę. Nietolerancja z kolei stanowi problem związany z układem pokarmowym. Jest dla dziecka bardzo uciążliwa, ponieważ wiąże się z biegunkami, wymiotami, bólami brzucha. Skutkom nietolerancji trzeba szybko zapobiegać, szczególnie w przypadku małych dzieci, którym nie sposób jeszcze wytłumaczyć ich stanu. Nie można dopuścić do tego, aby dziecko z powodu przykrych dolegliwości odczuwało wstręt do jedzenia.

Przyczyny nietolerancji laktozy

Nietolerancja laktozy wynika z częściowej lub całkowitej niezdolności organizmu do trawienia laktozy. Odpowiedzialny za to jest enzym – laktaza, którego u osób z nietolerancją brak, albo jest niewystarczająco aktywny. Ponieważ laktoza nie wchłania się bez udziału enzymu, w jelitach zostaje poddana fermentacji beztlenowej, co powoduje dolegliwości układu pokarmowego. U dzieci nietolerancja laktozy może pojawić się już od samego początku, ale czasem jest przejściowym skutkiem ubocznym na przykład antybiotykoterapii. Warto też wiedzieć, że z trawieniem laktozy często problem mają wcześniaki, ale taka nietolerancja ustępuje samoczynnie po pewnym czasie.

Nietolerancja laktozy może być także dziedziczona, dlatego jeśli któreś z rodziców ma ten problem, istnieje duża szansa, że dzieci również będą miały kłopot. Niezależnie od przyczyny – przed tą dolegliwością nie można się ustrzec, nie da się też uchronić przed nią dziecka. Można natomiast zapobiegać objawom.

Jak radzić sobie z nietolerancją laktozy

Przede wszystkim, należy wykluczyć z diety produkty zawierające laktozę. Główny problem sprowadza się do mleka i większości jego przetworów. W sklepach coraz więcej jest na szczęście produktów lactose-free, bazujących na przykład na mleku sojowym. W aptece można kupić preparaty zawierające laktazę, które zażywane przed posiłkiem, ułatwią organizmowi trawienie. Do codziennej diety maluszka, dobrze jest włączyć probiotyk, taki jak na przykład Latopic (sprawdź na stronie www.latopic.pl). Zawarte w nim szczepy bakterii kwasu mlekowego zwiększają zdolności rozkładania laktozy, dzięki czemu łagodniejsze są objawy nietolerancji. Latopic może być przyjmowany także przez najmłodszych.

Żeby przeczytać więcej informacji o nietolerancji laktozy u dzieci, odwiedź portal zdrowemaluchy.pl.

autor: Informacja prasowa

Źródło:

Dodano: 2016.08.25

elblag.net © agencja reklamowa idealmedia sp. z o. o.
Redakcja: Elbląg, ul. Strażnicza 1, tel. 55 230 47 74