Dostosuj wydruk

Nowi włodarze w Olsztynie i Braniewie. Wyniki II tury w regionie

Nowi włodarze w Olsztynie i Braniewie. Wyniki II tury w regionie

Nowym prezydentem Olsztyna będzie Piotr Grzymowicz. Nie wygrał jednak miażdżącą przewagą. Z kolei w Braniewie niewiele większą liczbą głosów wygrała młoda kandydatka Monika Trzcińska. Podajemy także wyniki w pozostałych gminach regionu, w których odbywała się II tura: Rychlikach, Godkowie i Markusach.

PKW podaje, że frekwencja w Olsztynie wyniosła 35 proc. (wyliczenia z 17.30 - 30.11). Na całej Warmii i Mazurach zagłosowało 34,37 proc. A zatem w porównaniu zresztą kraju, nie jest to zły wynik. Czesław Małkowski przegrał drugą turę wyborów w Olsztynie niecałym 1 proc. głosów. Ta różnica jest bardzo mała w porównaniu z dogrywką prezydencką w Elblągu, gdzie po zaciętej rywalizacji różnica była dużo wyraźniejsza - ponad 3 tys. głosów. W Olsztynie fakt wygranej Grzymowicza komentuje się efektem seksafery czyli podejrzeń o gwałt i molestowanie urzędniczki miejskiej przez byłego prezydenta Czesława Małkowskiego. Prezydent elekt P. Grzymowicz już deklaruje w wywiadach uporządkowanie kwestii inwestycyjnych, a zwłaszcza remontowych w Olsztynie oraz większą współpracę z organizacjami pozarządowymi i nieformalnymi grupami społecznymi.

Podobnie mała przewaga zadecydowała o wygranej na stanowisko burmistrz Braniewa Moniki Trzcińskiej (KWW Moniki Trzcińskiej). Jak podaje Portal Braniewo o jej zwycięstwie zadecydowało 86 głosów. Tym samym pokonała Henryka Mrozińskiego z Porozumienia Samorządowego. Na Monikę Trzcińską zagłosowało 3466 osób (50,63 proc.), na Henryka Mrozińskiego — 3380 (49,37 proc.). Uprawnione do głosowania były 13 782 osoby.

W gminie Rychliki bez niespodzianki – na stanowisku pozostaje urzędujący wójt Henryk Kiejdo. Za Urzędem Gminy Rychliki podajemy oficjalne wyniki II tury. Henryk Kiejdo, otrzymał 886, natomiast Zbigniew Lichuszewski – 766 głosów. Frekwencja była dość wysoka, jak na tegoroczne wybory - wyniosła 51,44 proc. Dziś Zbigniew Lichuszewski (urzędujący dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Elblągu), wybrany na radnego powiatu elbląskiego złożył ślubowanie w Radzie Powiatu. Przypomnijmy, że w I turze Henryk Kiejdo (KKW H. Kiejdo „Nasza Gmina”) otrzymał 769 głosów, a Zbigniew Lichuszewski (KWW Z. Lichuszewskiego) 576. 

W Godkowie równie ciekawie. Andrzej Bondaruk (KWW Czas na Zmiany) – 759 (54,68 proc.) został wybrany wójtem w gminie. W II turze wygrał z dotychczasowym wójtem, Januszem Grzywalskim (KWW Kontynuacja) wyraźną przewagą. Kontrkanydat zdobył 629 głosów poparcia (45,32 proc.)

Według podliczeń z komisji obwodowych w gminie Markusy, Wacław Walesik (KWW Porozumienie Samorządowe) ustąpił 30 listopada Dorocie Wasik (KWW Porozumienie). Na Dorotę Wasik zagłosowało 909 wyborców (56,6 proc.), a na dotychczasowego wójta 695 (43,4 proc.). Dorota Wasik uzyskała dość dużą przewagę – 214 głosów. Dodajmy, że władze gminy Markusy zadbały o głosujących, organizując dojazdy busem do lokali wyborczych w wygodnym czasie. Od godz. 10.00 do 15.30 każdy, kto zechciał wziąć udział w głosowaniu na wójta w II turze, mógł skorzystać z jednego z dojazdów w 17 miejscowościach sołeckich. Dzięki temu w głosowaniu wzięło udział 1632 mieszkańców (na 3189 uprawnionych).

Po sąsiedzku z II turą musieli uporać się malborczanie. Dogrywka w Malborku, jak podaje Miejska Komisja Wyborcza w tym mieście, dała zwycięstwo Markowi Charzewskiemu (KW SLD Lewica Razem), na którego zagłosowało 6773 (60,32 proc.). Andrzej Rychłowski (KWW Porozumienie Obywatelskie) poniósł porażkę, otrzymując 4456 głosów (39,68 proc.). Frekwencja wyniosła 36,78 proc.

autor: Wawrzyniec Mocny

Źródło:

Dodano: 2014.12.01

elblag.net © agencja reklamowa idealmedia sp. z o. o.
Redakcja: Elbląg, ul. Strażnicza 1, tel. 55 230 47 74