Dostosuj wydruk

Oświadczenie Edmunda Szweda dotyczące publikacji w gazecie portEl.pl

Oświadczenie Edmunda Szweda dotyczące publikacji w gazecie portEl.pl

W ubiegłą sobotę w siedzibie firmy Pujan przy ul. Fabrycznej odbyła się konferencja Edmunda Szweda, kandydata na Urząd Prezydenta Miasta Elbląg wraz z jego zagranicznymi gośćmi, którymi okazali się niemieccy inwestorzy, chcący budować w naszym mieście aquapark. Rafał Gruchalski, redaktor naczelny gazety internetowej portEl.pl w swoim artykule zawarł informacje, których nie sprawdził, które uderzały w godność niemieckich gości. W związku z zaistniałą sytuacją Edmund Szwed wydaje w tej sprawie oświadczenie.

„Oświadczenie Edmunda Szweda dotyczące publikacji w gazecie portEl.pl”

„Po sobotniej konferencji Pan redaktor naczelny, gazety internetowej portEl.pl Rafał Gruchalski napisał paszkwil, mający na celu powstrzymać inwestorów z Niemiec przed angażowaniem się w rozwój gospodarczy Elbląga. Pan redaktor wykazał wyjątkową nierzetelność. Zastanawiam się jakim powodami, pisząc ten artykuł, kierował się redaktor portEl.pl – Rafał Gruchalski?

Czy strach przed zmianą, która dzięki mieszkańcom Elbląga może dokonać się 16 listopada 2014 roku powoduje, że wiele osób, związanych z poprzednią władzą robi wszystko by wykpić, zniszczyć i obrzucić błotem wizerunek, dzisiaj jedynego kandydata na Prezydenta Elbląga nie związanego z dotychczas zarządzającymi miastem, od przeszło 20 lat przedstawicieli różnych partii politycznych.

Przypomnieć należy, że pan redaktor Gruchalski był Dyrektorem Departamentu Komunikacji Społecznej, za czasów odwołanego w referendum prezydenta Grzegorza Nowaczyka. Praca tego departamentu, była jedną z głównych przyczyn skutecznego referendum, w którym odwołano władze miasta i Radę Miejską w Elblągu.

Dlaczego artykuł portEL.pl to paszkwil?

Otóż, redaktor portEl.pl stawia pytania: „Co to za firmy? Próbowaliśmy sprawdzić, kim są niemieccy inwestorzy. Na stronach internetowych Zech Bau i Zech Group nie znaleźliśmy żadnej informacji o tym, jakie stanowiska w koncernie lub firmach z nimi powiązanych zajmują Marcel Harms, Richard Rogers i Norbert Segieth. Zapytaliśmy o to mailowo biuro prasowe koncernu, czekamy na odpowiedź.” - pisze Rafał Gruchalski.

Podsumowując zamieszcza Pan redaktor Gruchalski informację: - W 2002 roku działalność firmy badała komisja śledcza powołana przez parlament Bremy. Chodziło o aferę korupcyjną dotyczącą budowy w latach 90. stadionu i innych obiektów publicznych bez ogłaszania przetargów. Wszystkie postępowania przeciwko Kurtowi Zech, szefowi firmy, zostały umorzone.

Pan Redaktor portEl.pl Rafał Gruchalski, nie mając pełnych informacji o koncernie i jego przedstawicielach, którzy jako goście brali udział w konferencji zorganizowanej w dniu 25.10.2014 przeze mnie jako kandydata na prezydenta Elbląga i Komitet Wyborczy Wyborców Obywatelski Elbląg pisze tak tekst i konstruuje, aby wywołał lawinę komentarzy.

Czy tak skonstruowany tekst można uznać za rzetelny przekaz dziennikarski?

Jest to typowy paszkwil ze względu na konstrukcję, treść artykułu oraz czas w którym został wyemitowany. Zamieszczony w trakcie kampanii wyborczej, ma nie tylko za zadanie podważyć wiarygodność i zdyskredytować występujących na konferencji, zaproszonych przeze mnie gości z Niemiec, ale przede wszystkim mnie samego, jako kandydata na Prezydenta Miasta Elbląg.

Jest to klasyczny paszkwil zbudowany na autorskiej tezie Pana Redaktora – portEl.pl, który ma wywołać negatywne komentarze.

Pragnę zacytować jeden z wielu, typowych komentarzy, które zostały zamieszczone po wyemitowaniu artykułu „no właśnie, trochę dziwni Ci inwestorzy, którzy chcieli zainwestować " w ciemno" tyle kasy bez szans na zwrot z inwestycji. Chyba że to takie sprytne przejmowanie nieruchomości przez osoby, które mają "sentyment" do naszych ziem.”

Ja, jako kandydat Edmund Szwed na urząd Prezydenta oświadczam, że na przekór takim próbom, uruchomię Mieszkaniowy Program Budownictwa Komunalnego i zbuduję w Elblągu stadion - wielofunkcyjny we współpracy z firmą Zech Bau.

Pan redaktor portEl Rafał Gruchalski od pewnego momentu, w trwającej kampanii wyborczej, z upodobaniem akceptuje negatywne komentarze, oszczerstwa i pomówienia pod adresem mojej osoby.

Nie posiłkując się dalszymi tego rodzaju cytatami, jednoznacznie chcę zaznaczyć, iż zamierzony artykułem cel, to podważenie mojej wiarygodności, uczciwości, jako Edmunda Szweda. Być może do części czytelników przemawia osobiście, mam jednak świadomość, że mojej godności nikt nie jest w stanie mi odebrać, jedynie ja sam mogę to uczynić!

Jakie kroki w stosunku do gazety internetowej portEl.pl podejmą zaproszeni przeze mnie goście, jeszcze nie wiem. Zostali oni opisani przez Pana Redaktora jako podejrzane indywidua. Wiem jednak, że nie pozostawią oni tego bez ustosunkowania się do tej wręcz haniebnej postawy redaktora Rafała Gruchalskiego.

Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż treść artykułu godzi nie tylko w niemieckich inwestorów, ale przede wszystkim w moje dobre imię, jako kandydata na prezydenta i KWW Obywatelski Elbląg, od portEl.pl, zażądamy w najbliższym czasie zamieszczenia artykułu, w którym zawarte zostanie sprostowanie oraz przeprosiny skierowane bezpośrednio do osób, których nazwiska pojawiły się w treści artykuły oraz innych form satysfakcji.

W przypadku niedopełnienia przez gazetę internetową portEl.pl naszego żądania złożymy do Sądu pozew w trybie wyborczym”.

Edmund Szwed Kandydat na Urząd Prezydenta Miasta Elbląg

 

Materiał płatny, sfinansowany przez KWW Obywatelski Elbląg

autor: Redakcja elblag.net

Źródło:

Dodano: 2014.10.28

elblag.net © agencja reklamowa idealmedia sp. z o. o.
Redakcja: Elbląg, ul. Strażnicza 1, tel. 55 230 47 74