› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

komentowane

oceniane

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pomogą w razie powodzi

11 miesięcy temu    13.01.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 3 / 100%
A A A
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pomogą w razie powodzi

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będą powoływani by chronić, pomagać społecznościom lokalnym oraz wspierać akcje ratownicze w przypadku sytuacji kryzysowych.

Mottem Terytorialsów jest hasło: „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Oddaje ono misję Wojsk Obrony Terytorialnej, która polega na obronie i wspieraniu lokalnych społeczności. Żołnierze WOT mają być przygotowani do działania zarówno w czasie kryzysu, wojny, jak i pokoju. 

W województwie warmińsko – mazurskim planowane jest utworzenie kompanii  o charakterze ogólnym, miejskim oraz wodnym. W powiecie elbląskim powstanie kompania dla miasta na prawach powiatu Elbląg oraz kompania dla powiatu ziemskiego elbląskiego, które będą podlegały batalionowi w Braniewie.
Żuławy to region o najwyższej skali zagrożenia powodziowego w kraju. W ubiegłym roku, aż kilkakrotnie wzbierały wody Zalewu Wiślanego, jeziora Druzna i spływających do nich rzek. Przed powodzią teren powiatu elbląskiego chroni 353 km wałów. By wzmocnić działania przeciwpowodziowe na terenie powiatu elbląskiego powstaną 2 kompanie lekkiej piechoty, których zadania będą zróżnicowane.

Kompania powiatu ziemskiego, ze względu na ukształtowanie terenu oraz zagrożenia powodziowe, będzie przygotowywana do zadań w środowisku wodnym i lądowym, natomiast kompania miejska będzie specjalizować się w prowadzeniu działań w terenie zurbanizowanym. 

W czasie pokoju żołnierze WOT mają działać na terenie swojej „małej ojczyzny”, by przeciwdziałać klęskom żywiołowym i zwalczać ich skutki, prowadzić akcje ratownicze w przypadku sytuacji kryzysowych. Realizacja tych zadań będzie wykorzystywana jako element szkolenia żołnierzy, którzy uczą się i doskonalą elementy topografii, nawigacji, poszukiwań i profilaktyki zdrowotnej. Podczas wykonywania tego typu zadań, Terytorialsi na terenie Elbląga będą ściśle współdziałać z samorządami, nadleśnictwem, policją czy też strażą pożarną oraz innymi służbami, uzupełniając ich działania. To pozwoli na usprawnienie prowadzenia akcji przeciwpowodziowej. 

Monika JABŁOŃSKA
Rzecznik Prasowy
4. Warmińsko - Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.