› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

komentowane

oceniane

Zobacz inscenizację bitwy na Zalewie Wiślanym!

› region 10 miesięcy temu    14.09.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 2 ocen 0 / 0%
A A A
Zobacz inscenizację bitwy na Zalewie Wiślanym!

W najbliższą sobotę, 15 września, w Kątach Rybackich będzie można zobaczyć widowiskową inscenizację jedynej w historii bitwy morskiej na Zalewie Wiślanym.

To wyjątkowe wydarzenie odbędzie się w 555 rocznicę bitwy na Zalewie Wiślanym, w trakcie której zmierzyły się siły Krzyżaków i Związku Pruskiego (elblążan i gdańszczan). Na jeden dzień przystań żeglarska w Kątach Rybackich (przy Muzeum Zalewu Wiślanego) zamieni się w średniowieczną wioskę (godz. 11.00) z roku 1463. Do wypożyczenia będą średniowieczne stroje, a do degustacji ciekawe dania z tej epoki.

O godz. 13.00 goście wydarzenia będą mogli posłuchać wykładu "Zakony inaczej". Piotr Frączak ze Stowarzyszenia "Dialog społeczny" opowie ciekawostki z historii zakonów na ziemiach polskich. Wykład odbędzie się w Punkcie Informacji Turystycznej przy Muzeum Zalewu Wiślanego. 

Głównym punktem imprezy będzie inscenizacja jedynej w historii bitwy morskiej na Zalewie Wiślanym w oprawie muzycznej w wykonaniu Secret Garden Singers z Malborka. Początek o godz. 16.00. 

Następnie, goście wydarzenia będą bawić się na średniowiecznej biesiadzie (godz. 17.30). 

Jednym z zaplanowanych wydarzeń dodatkowych będą regaty młodzieżowe, które rozpoczną się o godz. 9.00. O godz. 15.30 odbędzie się podsumowanie zawodów - wręczenie nagród i pucharów. 

Na wydarzenie zaprasza Europejskie Ugrupowanie na Rzecz Edukacji i Kreowania Aktywności EUREKA. 

------------------

Znaczenie bitwy na Zalewie Wiślanym (na podst. Wikipedii)

Klęska Krzyżaków w bitwie na Zalewie Wiślanym spowodowała, że przestali się już kompletnie liczyć w konfrontacji ze Związkiem Pruskim na wodach, a zakon popadł w jeszcze większe problemy finansowe. Na początku roku 1464 skapitulował Gniew. Polacy przeszli do kontrofensywy na Żuławach Wiślanych.

Można śmiało powiedzieć, że wojnę trzynastoletnią (1454–1466) z Zakonem Krzyżackim wygrano na wodach Morza Bałtyckiego przez skuteczne odcięcie Królewca od dostaw i posiłków drogą morską za pomocą floty kaperskiej, głównie Gdańska, a następnie dzięki bitwie nad Zatoką Świeżą (1463), która mocno sparaliżowała działania Zakonu na Wiśle, oraz umożliwiła zdobycie Gniewu (1464), a następnie Nowego (1465) i innych miast strzegących przepraw przez Wisłę, co z kolei odcięło połączenie lądowe z Rzeszą Niemiecką, równocześnie umożliwiając Polsce już niemal bezpieczny, lecz jeszcze prowadzony w dużych konwojach pod eskortą handel rzeczny Torunia z Gdańskiem, a co za tym idzie – z innymi miastami europejskimi.

 

Źródlo (na podst.): krynicamorska.naszemiasto.pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ elbinger
10 miesięcy temu 2
W tej bitwie nie brały udziału "wojska króla polskiego Władysława Jagiellończyka ". Po pierwsze dlatego, że polskie państwo jeszcze wtedy floty wojennej nie miało - z Krzyżakami walczyły floty, wystawione przez miasta: Gdańsk i Elbląg. a po drugie dlatego, że ówczesny król nazywał się Kazimierz Jagiellończyk.
~ redakcja
10 miesięcy temu 1
Dziękujemy za uwagi. Wprowadziliśmy merytoryczne poprawki. Okazuje się, że trzeba analizować informacje pochodzące także z wydawałoby się wiarygodnych źródeł.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.