› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Zobacz film Tadeusza Baranieckiego promujący LKP Lasy Elbląsko-Żuławskie!

› region 11 miesięcy temu    1.07.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 3 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Marcin Mongiałło

Nadleśnictwo Elbląg zaprezentowało wczoraj, 30 czerwca, film przyrodniczy promujący Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Elbląsko-Żuławskie, a jednocześnie pokazujący jak wygląda zrównoważona gospodarka leśna na przykładzie Nadleśnictwa Elbląg. Premiera miała miejsce w Centrum Leśnego Kompleksu Promocyjnego, które znajduje się tużo obok siedziby nadleśnictwa.

Na premierze obecni byli nadleśniczy Mariusz Potoczny, rzecznik prasowy i specjalista do spraw promocji Leśnego Kompleksu Promocyjnego Jan Piotrowski, twórca filmu Tadeusz Baraniecki oraz kilkunastu dziennikarzy.

Jak wskazał nadleśniczy Mariusz Potoczny leśnicy planują pokazywać ten film na terenie Elbląga i okolic. Ponadto jest on dostępny na stronie internetowej Nadleśnictwa Elbląg oraz na profilu Lasów Państwowych Echa Leśne na YouTube.

Nadleśnictwo Elbląg należy do największych w Polsce - obejmuje obszar 1800 km2, w tym 18 tys. ha lasów. W obecnym kształcie funkcjonuje od 1973 roku, kiedy to w jego skład weszły nadlesnictwa w Kadynach i Stegnie. W 2 grudnia 2011 roku Zarządzeniem nr 65 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych na całym obszarze został powołany do życia Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Elbląsko-Żuławskie

Jaka jest idea powoływania tego typu obszarów? 

Jak wskazują Lasy Państwowe:

Leśne Kompleksy Promocyjne są pilotażowymi obszarami wdrażania proekologicznej polityki leśnej państwa, obejmującymi wybrane, duże, zwarte obszary leśne charakterystyczne dla danego obszaru. Są jednostkami funkcjonalnymi, nie posiadającymi odrębnej administracji. Są to  możliwie zwarty obszary leśne, wchodzące w skład jednego lub kilku nadleśnictw, utworzone dla promocji ekologicznej i wielofunkcyjnej gospodarki leśnej oraz współpracy z organizacjami zajmującymi się ochroną przyrody.

Leśne Kompleksy Promocyjne godzą cele gospodarcze z celami aktywnej ochrony ekosystemów, propagują przyjazne środowisku technologie, promują badania naukowe oraz prowadzą edukację leśną społeczeństwa.. Jest to kompromis pomiędzy produkcją drewna, zachowaniem walorów przyrody i czynieniem lasu przyjaznym pod każdym względem człowiekowi.

W skład  Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Elbląsko-Żuławskie wchodzą trzy obszary:

 • Wysoczyzna Elbląska
 • Mierzeja Wiślana
 • Żuławy Wiślane

Mając na uwadze ich całkowitą odrębność LKP Lasy Elbląsko-Żuławskie jest wyjątkowy w skali kraju i cechuje się bardzo dużą różnorodnością form przyrody nieożywionej i gatunków przyrody ożywionej.

Wysoczyzna Elbląska to obszar wyjątkowy w tej części kraju, charakteryzujący się krajobrazem zblizonym do tego, który możemy zobaczyć w Bieszczadach. Wystarczy odwiedzić pobliską Bażantarnię, żeby się o tym przekonać. Mierzeja Wiślana przyciąga co roku rzesze turystów z całęgo kraju. Dodajmy, że w pobliżu Kątów Rybackich możemy podziwiać ogromna kolonię kormoranów, stanowiącą największe lęgowe miejsce w Polsce (11 tys. par w szczycie rozwoju kolonii). Mewia Łacha to natomiast jedyne miejsce, w Polsce gdzie rozmnażają się foki szare. 1/3 Żuław Wiślanych jest położona  poniżej poziomu morza. W tej części znajduje się również prawdziwe eldorado dla ornitologów - jezioro Druzno. To wszystko sprawia, że obszar wchodzący w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Elbląsko-Żuławskie jest bardzo atrakcyjny dla turystów.

Film autorstwa Tadeusza Baranieckiego promujący LKP Lasy Elbląsko-Żuławskie ma za zadanie przybliżyć widzom zarówno ten obszar, jak i działalność na nim Lasów Państwowych, prowadzących tu zrównoważoną gospodarkę leśną. Leśnicy wycinają drzewa, ale w ten sposób, aby utrzymać niezmienioną strukturę i powierzchnię kompleksu leśnego. Film ukazuje piękno obszaru, na którym znajduje się 9 rezerwatów przyrody, 450 pomników przyrody, 23 strefy chronne oraz 6 obszarów natura 2000. Na uwagę zasługują wspaniałe zdjęcia autora. My szczególnie zwróciliśmy uwagę na ujęcia walczących ze sobą bielików, bawiących się borsuków oraz dudka karmiącego młode. Wspaniałe były także zdjęcia lotnicze pokazujące okolicę Kadyn, jezioro Druzno w blasku wschodzącego słońca, czy też pas nadmorski.

Dodajmy, że LKP  Lasy Elbląsko-Żuławskie to pierwsza tego typu w Polsce koncepcja zagospodarowania leśno-turystycznego. Przygotowano szlaki, parkingi i miesjca wypoczynku. Jest co promować.

Zachęcamy do obejrzenia filmu. Zdjęcia trwały rok czasu, kolejne pół roku zajął montaż i udźwiękowienie. Było warto. Zobaczcie sami!

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

  • 5
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (3)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Alhambra
  11 miesięcy temu 3
  Bajka po prostu.
  ~ xc
  11 miesięcy temu ocena: 100%  2
  Widać jak nasz region jest piękny i jakie ma niewykorzystane możliwości jeśli chodzi o turystykę.
  ~ Monika
  11 miesięcy temu ocena: 100%  1
  Świetny film. Moim zdaniem poziomem dorównuje najlepszym filmamom tego typu. Gratulacje dla twórcy i Nadleśnictwa Elbląg!
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.