› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Zmodernizowany hangar Jachtklubu Elbląg to obiekt, z którego żeglarze mogą być dumni (+ zdjęcia)

› inwestycje miejskie ponad rok temu    10.09.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 2 ocen 1 / 100%
A A A
Zmodernizowany hangar Jachtklubu Elbląg to obiekt, z którego żeglarze mogą być dumni (+ zdjęcia) fot. Marcin Mongiałło

8 września odbyło się uroczyste otwarcie zmodernizowanego hangaru żeglarskiego Jachtklubu Elbląg, który znajduje się przy ul. Radomskiej. Wzięli w nim udział marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, prezydent Elbląga Witold Wróblewski, komandor Jachtklubu Elbląg Ryszard Seroka oraz liczne grono wodniaków, który przybyli na tę okoliczność wraz z rodzinami. Atrakcją wieczoru był koncert zespołu szantowego Atlantyda. 

Administratorem wybudowanego w ubiegłym wieku hangaru, znajdującego się na terenie portu jachtowego przy ul. Radomskiej 29 w Elblągu, jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, natomiast użytkownikiem – Stowarzyszenie Jachtklub Elbląg. Hangar od lat wymagał pilnego, kompleksowego remontu. Problemem był m.in. przeciekający dach. Miasto zdecydowało się pozyskać pieniądze z zewnętrz oraz wspomóc inwestycję z własnych środków. Modernizację przeprowadzono dzięki środkom pochodzącym z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury (2,2 mln zł) oraz środkom własnym (0,5 mln zł).

Zmodernizowany za kwotę 2,7 mln zł hangar robi wrażenie. Został określony jako najnowocześnjejszy w północnej Polsce. Cały budynek został gruntownie odnowiony. Powierzchnia użytkowa obiektu wzrosła o ponad 80 metrów kwadratowych i wynosie obecnie 1857,7 m2.  Wybudowana została bosmanka z widokiem na basen portowy, sala wykładowa, system wyciągania jachtów oraz dźwig do wyciągania silników.

Komandor Ryszard Seroka przypomniał, że hangar powstał w końcu latach 70-tych. W 1980 r. przeprowadzili się w to miejsce żeglarze z Ogniska TKKF Zamech, poprzednika Jachtklubu. Powodem było to, że poprzednie miejsce zajmowane przez klub było położone w bezpośrednim sąsiedztwie budowanego w tym czasie mostu i obwodnicy kolejowej do stacji Elbląg Zdrój. Jak przypomniał komandor, członkowie Jachtklubu posiadali wówczas 10 jachtów, dzisiaj natomiast jest ich 70. W 1985 r. doszło do nacjonalizacji mienia TKKF Zamech. Klub przeszedł wówczas we władanie miasta Elbląg.

Komandor wspomniał sylwetki wielu ludzi, dzięki którym Jachtklub Elbląg dziś funkcjonuje i ma się dobrze, m.in. Bolesława Wojciechowskiego, Waldemara Zimnocha, Henryka Malentowicza, Stanisława Szlendaka, Marka Baumana. 

Z ramienia klubu inspektorem nadzoru był Henryk Malentowicz. Heniek znany jest z konsekwencji, z uporu. Taki powinien być inspektor. Właśnie Heniu zadbał o to, że niektóre sprawy, które nie były ujęte w dokumentacji zostały wykonane, np. mamy wodę na zewnątrz. Heniu swoim uporem i determinacją spowodował, że mamy w klubie wiele spraw.

– tymi słowami komandor podziękował Henrykowi Malentowiczowi za wielkie zaangażowanie i ogrom pracy na rzecz klubu.  

Podziękował także szczególnie Markowi Baumanowi:

Marek jest taką dobra duszą w naszym klubie. To dzięki jego dobremu słowu, to dzięki jego zaagażowani uw naszym klubie sprawy idą we właściwym kierunku.

    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

    Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

    • 0
      ZADOWOLONY
    • 0
      ZASKOCZONY
    • 0
      POINFORMOWANY
    • 0
      OBOJĘTNY
    • 0
      SMUTNY
    • 0
      WKURZONY
    • 0
      BRAK SŁÓW
    Komentarze (2)

    Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

    dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
    ~ kovalski
    ponad rok temu ocena: 25%  2
    I tym sposobem pan Wróblewski stracił mój głos w nadchodzących wyborach .
    ~ MTB
    ponad rok temu ocena: 0%  1
    Niby dlaczego? Że buduje?
    Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
    Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.