› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Zmiana oznakowania dróg szybkiego ruchu ułatwi życie kierowcom

› bieżące ponad rok temu    17.07.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Eksperymentalne znaki na S5Eksperymentalne znaki na S5 fot. Łukasz Jóźwiak (GDDKiA)

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opracowała projekt zmian oznakowania dróg szybkiego ruchu. Mają one na celu poprawę intuicyjności oraz ujednolicenie. Między innymi już wkrótce zjazdy na autostradach i drogach ekspresowych w całej Polsce będą zawierały nie tylko nazwę, ale również odpowiednią liczbę. 

Jak poinformowała GDDKiA, na jej zlecenie oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w ramach projektu „Rozwój Innowacji Drogowych”, konsorcjum, któremu przewodziła Politechnika Krakowska, wykonało analizę i badanie na szerokiej grupie kierowców w zakresie intuicyjności i ujednolicenia oznakowania dróg szybkiego ruchu. Wyniki będą podstawą do optymalizacji oznakowania, które będzie bardziej czytelne dla kierowców, również w sytuacjach awaryjnych.

Kompleksowa propozycja nowego oznakowania, które ma zostać ujednolicone i być bardziej intuicyjne, jest w końcowej fazie uzgodnień z innymi służbami, m.in. Państwową Strażą Pożarną, Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego, Policją oraz MSWiA. 

Jak poinformowała GDDKiA pewne zmiany zostały już wprowadzone w niektórych miejscach. Chodzi o stosowane na wybranych trasach numery węzłów oraz ich nazwy. Ma to za zadanie ułatwiać zapamiętywanie określonych zjazdów, szczególnie dla zagranicznych kierowców.

Właściwy wybór pasa (np. do skrętu) wskazują strzałki umieszczone nad tablicami kierunkowymi, które znajdują się bezpośrednio nad pasami ruchu. Są jednakowej wielkości, a umieszczone strzałki są odniesieniem do określonych pasów ruchu.

– poinformował centralny urząd zarządzający autostradami, drogami ekspresowymi oraz drogami krajowymi. 

Źródło: GDDKiA

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.