› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Zmiana o 180 stopni. Pomniki przy Pocztowej przesunięte

› bieżące ponad rok temu    28.05.2015
Joanna Siudak
komentarzy 3 ocen 12 / 83%
A A A
Zmiana o 180 stopni. Pomniki przy Pocztowej przesunięte fot. Joanna Siudak

Pod koniec marca do Miasta wpłynęła prośba o przesunięcie trzech pomników stojących naprzeciwko budynku Poczty Głównej. Chodziło o głaz pamiątkowy z okazji 600-lecia Elbląga, „nagrobek" dawnego województwa elbląskiego i tablicę upamiętniającą postać Marka Kotańskiego. Wszystkie te obiekty po przebudowie drogi wojewódzkiej 503 i zlikwidowaniu chodnika stały się dla mieszkańców i turystów niewidoczne.

Inicjatorem całego przedsięwzięcia jest Bogusław Warejko z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Elblągu. Dziś przeniesione o 180 stopni zostały wszystkie pomniki. Jak się okazało wykopanie najwiekszego, czyli głazu pamiątkowego z okazji  600-lecia Elbląga, nie wymagało użycia specjalistycznego sprzętu. Na słabą ekspozycję pomników narzekali elbląscy przewodnicy, którzy oprowadzają turystów po mieście.

Po przebudowie ulic Rycerska-Pocztowa, pomniki znalazły się bezpośrednio przy drodze. Turyści, którzy przechodzą koło wielkiego Dębu, który znajduje się przy Placu Słowiańskim musieliby wręcz wchodzić na ulicę, by zobaczyć co to za upamiętnienia. Zależało nam na przesunięciu pomników, dlatego że jest to swoiste sanktuarium upamiętnień, przy którym warto się zatrzymać i pochylić nad ich historią.

- mówi Leszek Marcinkowski z PTTK Elbląg. Historycy spodziewali się tego, że w trakcie prac natrafią na akt erekcyjny albo butelkę bądź tubę z notą z tamtych czasów. Niespodzianek nie było, ale pod "nagrobkiem" dawnego województwa elbląskiego została znaleziona butelka, prawdopodobnie znajduje się w niej mapa.

Tablica dawnego województwa elbląskiego - symboliczny "grób" województwa elbląskiego. Rozłamaną tablicę symbolizującą z jednej strony województwo elbląskie, a z drugiej gdańskie umieszczono 31 grudnia 1998 roku - w ostatnim dniu miasta jako stolicy województwa. Na pamiątkowej tablicy znajdują się słowa: "Tu leży województwo elbląskie". Tablica powstała na wniosek elbląskich dziennikarzy.

Tablica upamiętniająca postać Marka Kotańskiego – płyta poświęcona twórcy Monaru. Obok Dębu Tolerancji pojawiła się w 2002 roku, zaraz po śmierci działacza.

Głaz pamiątkowy z okazji 600-lecia Elbląga – na głazie wyryty jest napis 1837, to pamiątka po obchodach 600-lecia Elbląga za czasów pruskich.

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (3)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ nick
  ponad rok temu ocena: 0%  3
  może wykosić chwasty będą bardziej widoczne, najlepiej wyłożyć kostką, ewentualnie polbrukiem, myślenie nic nie kosztuje
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ jh
  ponad rok temu ocena: 0%  2
  Chyba o 90 stopni?
  ~ xyz
  ponad rok temu ocena: 0%  1
  Co to znaczy? Pomniki zostały przeniesione o 180 stopni??? Może, obrócone?
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.