› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Złomowanie auta - ile można zyskać i od czego to zależy?

› bieżące 9 miesięcy temu    30.06.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Złomowanie auta - ile można zyskać i od czego to zależy?

Chcesz legalnie i szybko pozbyć się samochodu? Doskonałym sposobem na sprzedaż starego auta jest jego złomowanie. To jedna z wielu możliwości, które masz, jest ona przede wszystkim najszybsza i dzięki niej nie musisz szukać potencjalnego klienta. Jeśli chcesz wiedzieć, jak zezłomować auto i ile za złomowanie auta możesz zyskać, przeczytaj koniecznie ten artykuł!

Jak przebiega złomowanie?

Pierwszym krokiem jest znalezienie samej stacji demontażu. Pamiętajmy, że stacje demontażu i punkty zbierania pojazdów, czyli legalne i uprawnione do tego skupy, mogą wydać zaświadczenie o kasacji, na podstawie którego możliwe jest wyrejestrowanie samochodu i wypowiedzenie umowy OC. Wybierając skup warto mieć na uwadze opinie zamieszczane w Internecie przez innych kierowców. Przykładowo, skup odkupieauto.pl, prowadzący swoje stacje w Łodzi i Częstochowie, wyróżnia się tym, że dojeżdża do klienta lawetą, dzięki czemu nie musisz przejmować się dojazdem do stacji nawet, jeśli pojazd jest niesprawny. Z informacji na stronie wybranego skupu dowiesz się, jakie samochody nabywa – czy jedynie sprawne, czy także wraki po wypadkach lub pożarach. Niektóre skupy umożliwiają złomowanie auta bez OC.

Na spotkanie przyjedzie rzeczoznawca, który na podstawie cennika danego skupu dokona wyceny samochodu. O tym, jakie czynniki są najczęściej brane pod uwagę, opowiemy za chwilę, jednak pamiętaj, że cena zawsze jest ustalana indywidualnie. W przypadku sprawnego samochodu najpewniej nie uzyskasz takiej kwoty, jak na rynku wtórnym, jednak masz pewność, że pozbędziesz się pojazdu bez konieczności poszukiwania kupca. Pamiętaj, że możesz negocjować kwotę aż do wypracowania satysfakcjonującej dla obu stron stawki. Następnie sporządzona zostanie umowa kupna-sprzedaży. Na podstawie zaświadczenia o kasacji samochodu możesz wyrejestrować pojazd – w tym celu udaj się do wydziału komunikacji. Wniesiesz wtedy także opłatę za wyrejestrowanie samochodu w wysokości dziesięciu złotych. Możesz także uzyskać zwrot niewykorzystanego ubezpieczenia. Zanim dopełnisz formalności, na pewno otrzymasz już przelew z kwotą.

Dlaczego warto złomować?

Utylizacja samochodu to sprawdzone rozwiązanie, praktykowane przez wielu kierowców. Kasacja samochodu nie wymaga poszukiwania klienta. Skupy nie są tym samym, co komisy - w komisie musisz czekać na pojawienie się klienta, natomiast skup odkupuje samochód bezpośrednio od Ciebie. Formalności są mało czasochłonne, a nawet, jeśli wyjdą na jaw inne wady pojazdu, nie będziesz już za nie odpowiedzialny i nie będziesz musiał zwracać kosztów ewentualnej naprawy.

Auto na złom. Ile możesz zarobić?

Za kompletny samochód bez wątpienia zarobisz więcej niż sprzedając wrak, ale nawet z wraku można wydobyć części, które skup sprzeda na rynku wtórnym.

Jakie są przykładowe stawki? Za kompletne Renault Megane 1.9 dti z 2001 roku, ale z uszkodzoną pompą paliwową, w skupie płaci się około 450 złotych. Kolejne sto złotych można zyskać za alufelgi, zwłaszcza ładne. Wiele też zależy od wagi i nawet tu sprawa nie jest oczywista. Za kilogram masy samochodu osobowego możesz zyskać około 30 groszy, za kilogram masy samochodu ciężarowego - około 40-60 groszy, a za kilogram masy dostawczaka – około 70 groszy.

Czynniki wpływające na cenę auta w skupie

Wartość samochodu w skupie zależy jednak też od wielu czynników poza wagą i to, czy jest to samochód osobowy czy dostawczy. Prawo tego nie reguluje, a jedynie same skupy, dlatego każdy cennik jest inny.

Stan wizualny

To oczywiste, ale wypada to podkreślić. Kupno pojazdu przez skup pojazdu nie zawsze oznacza, że nie zostanie ono ponownie wykorzystane - najpewniej zostanie przeznaczone na części lub sprzedane w całości. Jeśli lakier prezentuje się dobrze i jest jednolity, a tapicerka wygląda świeżo, możesz spodziewać się wyższej stawki. Obniżają ją z kolei wszystkie wgniecenia i zarysowania.

Stan techniczny

Choć stan techniczny ma duże znaczenie, samochody w fatalnej kondycji również się kupuje - choć za niższe kwoty. Jeśli samochód po prostu nie nadaje się do sprzedaży i dalszej eksploatacji, skup wydobędzie z niego części. W przypadku kompletnych pojazdów wartość znacznie spada przez duży przebieg.

Historia serwisowania

Regularne serwisowanie pojazdu jest zawsze pozytywnie oceniane przez skupy. Jeśli dokonywałeś na bieżąco napraw i masz je udokumentowane, stawka prawdopodobnie będzie wyższa. Jeśli jednak zachodzą pewne niejasności, skup może obniżyć kwotę.

Marka i model

Zawsze łatwiej o wyższe stawki sprzedając samochód premium. Jeśli dany model uchodzi za bezawaryjny i lub jest po prostu popularny, bez wątpienia możesz uzyskać za niego większe pieniądze. Ponadto im młodszy samochód, tym większą kwotę można wynegocjować. Co do zasady, lepiej płaci się za pojazdy po 1995 roku, choć niektóre oldtimery również są kupowane drożej.

Wyposażenie

Dodatkowe pieniądze otrzymasz za ogrzewanie fotela czy kierownicy, sprawne poduszki powietrzne czy działającą klimatyzację. Wielu kierowców otrzymuje wyższą stawkę za alufelgi czy dodatkowy komplet opon.

Jak widać, skupy samochodów to opłacalna alternatywa dla sprzedawania pojazdu samodzielnie. Formalności są proste i mało czasochłonne.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.