› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Ziemia pasłęcka - jest tu, co zobaczyć

› bieżące ponad rok temu    28.08.2017
Witold Chrzanowski
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Ziemia pasłęcka - jest tu, co zobaczyć

Leżący 23-kilometry od Elbląga Pasłęk zachęca do zwiedzania. To tu znajdują się najdłuższe, w północnej Polsce, zachowane mury obronne. Gdy już turyści obejrzą urokliwy Pasłęk, mogą zwiedzić bardzo atrakcyjne dla gości wsie ziemi pasłęckiej. Przedstawiamy niektóre z nich.

Zielonka Pasłęcka to wieś o wielowiekowej historii – założono ją bowiem już w 1486 roku. W miejscowości tej znajduje się XVIII-wieczny kościół pw. św. Jana Chrzciciela, w którym poczesne miejsce zajmuje słynący łaskami Obraz Chrystusa Miłosiernego, pochodzący z wsi Rożyszcze na Wołyniu, a przywieziony po II wojnie światowej przez repatriowanych stamtąd Polaków.

Obraz dał początek powołanemu w Zielonce Pasłęckiej, w roku 1987 (w tym roku obchodzi więc jubileusz 30-lecia), Sanktuarium Chrystusa Miłosiernego. Poza cudownym obrazem pielgrzymów przyciąga tu Golgota wybudowana z polnych kamieni oraz replika groty Matki Bożej z Lourdes.

To nie wszystko. Jak podaje strona internetowa sanktuarium (sanktuariumzielonka.pl): W ostatnich latach wybudowano w Zielonce Pasłęckiej niezwykłą Drogę Krzyżową, która ciągnie się na przestrzeni 2,5 km wśród domów i zagród mieszkańców wioski.

W znajdującej się na granicy Pasłęka wsi Rzeczna znajduje się jedna z najsłynniejszych stadnin w naszym kraju. Stadnina Koni Rzeczna założona w 1947 roku obchodzi teraz 70 rocznicę powstania. Przed siedmioma laty stadnina zmieniła nazwę na Stado Ogierów Starogard Gdański spółka z o.o. z siedzibą w Rzecznej. Spółka należy do grupy spółek strategicznych Agencji Nieruchomości Rolnych.

Aniołowo to piękna i zadbana wieś położona tarasowato wokół strumienia, zwanego niegdyś Potok Aniołowo. Turyści mogą tu zwiedzić skansen maszyn rolniczych, a także zabytkowe domy chłopskie z bogatym wyposażeniem. Wieś znana jest ze społecznych pasji swoich mieszkańców, którzy między innymi działają w klubie sportowym, klubie motocyklowym i znanym szeroko w całym regionie teatrze ognia.

Dawidy to wieś z wielką historią, o której przypomina wspaniale odrestaurowany dwór. Dzisiaj to luksusowy pensjonat, ale przed laty w tym barokowym obiekcie (zbudowanym w latach 1730-1731), jednej z rezydencji wpływowego rodu pruskich junkrów książąt zu Dohna, odbywały się ważne rozmowy polityczne decydujące o losach Niemiec, Europy, a nawet świata. Uczestniczył w nich cesarz Wilhelm II, ostatni władca Rzeszy z dynastii Hohenzollernów.

Krasin położony opodal Kanału Elbląskiego słynie od kilku lat z pierwszej w Polsce farmie ślimaków, która uzyskała certyfikat ekologicznej hodowli. Farma słynie nie tylko z wysokiej klasy przetworów spożywczych dla koneserów, ale także z ekskluzywnych kosmetyków, podbijających nie tylko polski rynek.

Marianka słynie z kościoła pw. św. Piotra i Pawła. Średniowieczna świątynia słynie z kryształowego sklepienia w prezbiterium, barokowego ołtarza i ambony, oraz z gotyckiego tabernakulum, XIV-wiecznej chrzcielnicy, gotyckich fresków i XVIII-wiecznych organów. Kościół jest prawdziwą perłą naszego regionu. Małej wsi mogłyby go pozazdrościć duże miasta.  

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.