› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

Zgłoszenia do budżetu obywatelskiego zakończone

› bieżące ponad rok temu    6.07.2015
Mateusz Milanowski
komentarzy 2 ocen 9 / 44%
A A A
Zgłoszenia do budżetu obywatelskiego zakończone fot. Artur Borkowski

W piątek, 3 lipca zakończyło się przyjmowanie wniosków do budżetu obywatelskiego na 2016 rok. W obecnej edycji wprowadzono nowy, ciekawy element – tzw. małe projekty, czyli propozycje, których wartość nie przekroczy 25 tysięcy złotych.

Budżet obywatelski to wydzielona część budżetu miasta, która przeznaczona jest na realizacje wybrane przez mieszkańców. Od samego początku budżet został podzielony na pięć okręgów wyborczych, z których każdy miał do dyspozycji określona kwotę. Od ubiegłego roku wprowadzono tzw. inicjatywę ogólnomiejską, która nie musiała mieścić się w jednym, konkretnym okręgu.

Nowością w tegorocznym budżecie obywatelskim są małe projekty, które wprowadzone zostały również na prośbę mieszkańców. Polegają one na tym, że każdy okręg może wybrać po dwa projekty, których łączna wartość nie może przekroczyć 50 tysięcy złotych. Tym samym, jeden mały projekt nie może przekroczyć kwoty 25 tysięcy złotych. Jeśli środki na małe projekty nie zostaną wykorzystane, bo nie zdobędą wystarczającej liczby głosów, pozostaną one w budżecie okręgu na realizację innych zadań wytypowanych w głosowaniu.

O tym, czy małe projekty pojawią się na liście, okaże się już wkrótce, kiedy wnioski przejdą ocenę formalną. Dopiero wówczas decyzją mieszkańców będą mogły być wdrożone w życie lub też nie. Trudno określić, czy małe projekty znajdą uznanie wśród mieszkańców. Cały czas widać, że zdecydowana większość propozycji dotyczy infrastruktury miejskiej takiej, jak: budowa i modernizacja dróg, chodników, parkingów, placów zabaw, poprawa stanu istniejących obiektów rekreacyjno-sportowych. Na realizację tych zadań potrzebne są zwykle większe kwoty niż 25 tysięcy złotych.

Warto również zwrócić uwagę, że ilość zgłaszanych wniosków zmniejsza się z roku na rok. Rekordowa była pierwsza edycja, kiedy złożono 777 wniosków. W 2013 roku wpłynęło już tylko 246 wniosków. W 2014 roku nastąpiło ponowne zainteresowanie budżetem obywatelskim, gdyż zgłoszono 471 wniosków. Ostatnia edycja to zaledwie 143 zgłoszone wnioski, z których mieszkańcy wybrali 9 projektów do realizacji.

Z Budżetu Obywatelskiego sfinansowane zostaną w tym roku następujące zadania: - chodnik ze ścieżką rowerową i miejscem na rekreację i wypoczynek na osiedlu Zawada, - chodnik i droga dojazdowa przy ul. Mącznej, - powiększenie parkingu przy ul. Kościuszki, - boisko sportowe przy SP nr 15 na ul. Modlińskiej, - boisko na terenie Zespołu Szkół Mechanicznych przy ul. Komeńskiego, - kompleks sportowo-rekreacyjny przy ul. Lotniczej, - zielone miejsca postojowe przy Gimnazjum nr 7, - wybieg dla zwierząt w Parku Dolinka, - nowa nawierzchnia toru wrotkarskiego przy Agrykoli.

Najwięcej kontrowersji wywołuje realizacja chodnika i drogi dojazdowej przy ulicy Mącznej, która wygrała w 4 okręgu 549 głosami mieszkańców. Projekt ten zyskał o 21 głosów więcej niż proponowana modernizacja toru wrotkarskiego i boiska szkolnego przy SP nr 12. Zgodnie z misją, realizacje budżetu obywatelskiego dostępne mają być dla wszystkich mieszkańców. Wielu internautów zauważa, że postawiony szlaban na wjeździe do ulicy Mącznej ogranicza te podstawowe założenie.

Jak będzie w tegorocznym budżecie obywatelskim okaże się już wkrótce, po ocenie formalnej, a następnie po głosowaniu. Na łamach portalu będziemy prezentować propozycje wniosków złożonych przez mieszkańców. A czy Wy, drodzy czytelnicy, zgłosiliście swój wniosek do budżetu obywatelskiego?

Czy głosujesz na propozycje w budżecie obywatelskim?

ankieta dodana 05.07.2015, ilość wszystkich głosów: 17
Tak (88%)
Nie (12%)
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Alek
ponad rok temu ocena: 67%  2
BO to jedno, wielkie oszustwo (tak to odczuwam). Właśnie między innymi przez takie "projekty" jak na Mącznej (to już nie BO, a budżet wybrańców). Z drugiej strony, za parę lat mieszkańcy wieżowca już nie będą mieli pomysłów na projekty, a ja, mieszkaniec małej uliczki nigdy nie doczekam się chodnika - zawsze "wieżowiec" przegłosuje nas.
~ kat na idiotów
ponad rok temu ocena: 67%  1
o czym jest ten tekst, o lansie i niczym?
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.