› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Zdobyty czy wyzwolony? Elbląg 10 lutego 1945

› bieżące ponad rok temu    10.02.2015
Paweł Makowski
komentarzy 17 ocen 11 / 73%
A A A
Zniszczony czołg na ulicach ElblągaZniszczony czołg na ulicach Elbląga fot. www.ciekawostkihistoryczne.pl

O tym, jak naprawdę wyglądało życie w powojennym Elblągu, wiedzą tylko ci, którzy przeżyli ten trudny okres. Co roku 10 lutego, w rocznicę wejścia wojsk radzieckich do naszego miasta, pojawiają się pytania: czy Elbląg został wyzwolony, a może zdobyty? Źródła historyczne nie ułatwiają odpowiedzi na te pytania.

Działania wojsk radzieckich w okolicy Elbląga i w samym mieście były elementem większej operacji (tzw. operacji wschodniopruskiej – przyp. red.), zmierzającej do wyzwolenia Warmii i Mazur spod jarzma niemieckiej okupacji. Odnośnie dnia 10 lutego, w którym przyjęło się obchodzić rocznicę oswobodzenia Elbląga, zdania są podzielone. Podobnie jak w kwestii wyzwalania/zdobywania miasta przez Rosjan.

Wybawcy?

Z jednej strony cieszymy się, że żyjemy w wolnym kraju i mieście. Według niektórych podań historycznych jesteśmy winni wdzięczność „braciom Rosjanom”, którzy - poświęcając swoje życie - bronili naszych granic. Nawet w dowód wdzięczności nazwano jedną z ulic na pamiątkę kapitana Giennadija Diaczenki, a tuż przy grobach polskich na ul. Agrykola znajduje się miejsce spoczynku radzieckich żołnierzy, na którym góruje czerwona gwiazda.

Z drugiej strony inne źródła historyczne podają, że nasi "wyzwoliciele" rabowali miasto i wywozili cenne przedmioty w głąb Związku Radzieckiego, a poniesione w wyniku kradzieży straty daleko bardziej przewyższały te, poniesione w wyniku działań wojennych

Kłopotliwa data i miasto pod gruzami

Historycy nie są zgodni w kwestii daty uwolnienia Elbląga. Podawane są dwa warianty: 10 luty i 12 luty, choć za oficjalną przyjęto tę pierwszą datę. Pojawia się ona w większości źródeł jako ta, która określa wypędzenie niemieckich żołnierzy z terenu miasta, a dzień 12 lutego wymienia się jako ten, w którym radzieccy żołnierze prowadzili działania, przeszukując miasto w poszukiwaniu wciąż pozostających na jego terenie niemieckich oddziałów.

Do stycznia 1945 r., według informacji zawartych w źródłach historycznych, Elbląg nie ucierpiał w wyniku działań wojennych. Jednak w późniejszych miesiącach został w dużej mierze zniszczony, zwłaszcza Stare Miasto (zaledwie 6 kamienic przetrwało próbę czasu i działania wojenne) i centrum. W podobnym stanie były budowle sakralne. Nasze miasto, podobnie zresztą jak Warszawa, dopiero po latach odzyskało swoją świetność.

Opr. na podst. „Rocznika Elbląskiego”, wyd. 1979, 2006, inf. własnych

    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

    Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

    • 0
      ZADOWOLONY
    • 0
      ZASKOCZONY
    • 0
      POINFORMOWANY
    • 0
      OBOJĘTNY
    • 0
      SMUTNY
    • 0
      WKURZONY
    • 0
      BRAK SŁÓW
    Komentarze (17)

    Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

    dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
    ~ pampi - ZAWADA
    ponad rok temu ocena: 0%  17
    Wolność przyszła z ...kajdanami , tak bywa w centrum Europy . ( ;
    ~ koko
    ponad rok temu ocena: 25%  16
    Część zdjęć nie dotyczy Elbląga.
    ~ gbs
    ponad rok temu ocena: 0%  15
    niszczyciele i zlodzieje ha
    ~ Do pomorskiego!
    ponad rok temu ocena: 70%  14
    A tak właśnie wyglądało "wyzwalanie": http://historia.newsweek.pl/gw...
    ~ k465
    ponad rok temu ocena: 0%  13
    pomału zaczyna się mówić o społeczeństwie wschodu, wyzwolicielach
    ~ NoName
    ponad rok temu ocena: 0%  12
    Zmiana okupanta a nie wyzwolenie
    ~ k4694
    ponad rok temu ocena: 0%  11
    jaka zmiana okupanta? przyjście okupanta racZej
    ~ Znawca_tematu
    ponad rok temu ocena: 78%  10
    "Wyzwolenie" - to słowo oznacza, że ktoś uwalnia Cię z dobrej woli i dobrego serca. Czy Wy na prawdę jesteście tak naiwni, że Ruscy dlatego "wyzwolili" Elbląg? Im chodziło tylko o zemstę na Niemcach i wojenne łupy. Dlaczego potraktowali artylerią 700 letnia Starowkę a nie hale fabryczne? Tacy mili to czemu nie wpuszczali polskiej załogi do hal Schichaua przez 2 miesiące po zdobyciu miasta? Ruskie wyzwolili Polskę od nazizmu, a sami narzucili komunizm. A zresztą pamietajmy, że w 1939 r. bez żadnych skrupułów razem z III Rzeszą napadli na Polskę i tylko dzięki temu, że Stalin podpisał z Niemcami pakt o nieagresji Hitler zdecydował sie na wojnę z Polska...
    ~ powiec
    ponad rok temu ocena: 60%  9
    Proponuję kompromis: Niemcy stracili, Rosjanie zdobyli, a Polacy odzyskali!;)
    ~ k8767
    ponad rok temu ocena: 50%  8
    zdobyty i Zniewolony, od 1945 na równi pochyłej .
    ~ Do pomorskiewo!
    ponad rok temu ocena: 88%  7
    Pamiętajcie, że nawet w tamtych wojennych czasach (1939 - 1945) Elbląg został wyłączony z prowincji Prusy Wschodnie i włączony do Prus Zachodnich ze stolicą w Gdańsku (wtedy Danzig). Jak to jest, że wszystkie nacje (bez względu na ustrój polityczny), przez cały historyczny okres dziejów wiedziały gdzie jest prawowity region Elbląga, a w 1999 r. banda "(p)osłów" postanowiła od nowa napisać historie naszego miasta...
    ~ turban
    ponad rok temu ocena: 0%  6
    mniej pretensje do tego nieudaczniku buzka
    ~ EuPi
    ponad rok temu ocena: 56%  5
    Jakie wyzwolenie. Po prostu przeszli przez miasto wyrządzając wieksze szkody. Spalili Kościół św. Anny przy Traugutta (obecnie stoi tam krzyż). Owszem, zginęło ich wielu, ale gonili Niemców.
    ~ Mieszkaniec
    ponad rok temu ocena: 50%  4
    Mieszczuch jesteś durniem.
    ~ Mieszczuch
    ponad rok temu ocena: 58%  3
    Zawsze się pocieszam, że są gorsi durnie ode mnie :)
    ~ Mieszczuch
    ponad rok temu ocena: 61%  2
    Ruska hołota, która wypowiedziała wojnę Polsce, a wjeżdżając do Elbinga rozniosła puste miasto w 90% uważa, że wyzwoliła to miasto strzelając armatami w puste budynki z armat, na których lufie napisane było " за Ленинград" ! Wiadomo, że nie można wyzwolić nie zamieszkałego miasta o które nie było walk, bo Niemcy już dawno zostali ewakuowani. Doskonale wiedzieli jakie powitanie im Ruskie zgotują!
    ~ k8987
    ponad rok temu ocena: 71%  1
    ruska hołota to niedyplomatycznie. Mordem szerzyli komunizm
    Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
    Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.