› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Zbrodnie w Piaśnicy i Szpęgawsku

› zapowiedzi ponad rok temu    6.12.2019
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Zbrodnie w Piaśnicy i Szpęgawsku

W poniedziałek, 9 grudnia o godz. 12:00 kino Światowid zaprasza na projekcję filmów „Piaśnica” oraz „Szpęgawsk 1939” o zbrodni pomorskiej na polskich elitach w 1939 roku. Wstęp wolny.

„Piaśnica” w reżyserii Mariusza Sławińskiego to produkcja zrealizowana przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie, wzbogacona archiwaliami fotograficznymi i filmowymi, scenami fabularyzowanymi i animacją. Film powstał w ramach cyklu filmów dokumentalnych pt. „Młyny historii”, który opowiada o miejscach i okolicznościach pomorskiej zbrodni na polskich elitach w czasie krwawej jesieni 1939 roku. 
Produkcja składa się z dwóch ok. 25 minutowych odcinków. Pierwsza część traktuje o codziennym wykuwaniu polskości Pomorza w dwudziestoleciu międzywojennym rękoma patriotów, którzy po inwazji niemieckiej w 1939 roku zginęli w Piaśnicy. Część druga to opowieść o mechanizmie zbrodni w Lasach Piaśnickich, zacieraniu przez Niemców jej śladów i ekshumacji ofiar.

Z kolei dokument Sebastiana Bartowskiego „Szpęgawsk 1939” to obraz o jednym z największych miejsc kaźni polskiej ludności cywilnej na Pomorzu Gdańskim w pierwszych miesiącach II wojny światowej. Z imienia i nazwiska znanych jest prawie 2400 ofiar, a całkowitą liczbę szacuje się na ok. 5-7 tysięcy. Materiał filmowy zawiera pamiątki, zdjęcia i przekaz rodzin ofiar m.in. ze Starogardu Gdańskiego, Gniewu, Tczewa, Pelplina i innych kociewskich miejscowości. W produkcji wystąpili wychowankowie z Młodzieżowego Ośrodku Wychowawczego w Kamionku Wielkim.

Projekcja filmów odbędzie się 9 grudnia o godz. 12:00 w sali kameralnej kina Światowid. Wstęp wolny.
 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.