› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Zbrodnia fakturowa na ponad półtora miliarda złotych

› policja ponad rok temu    16.01.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
Zbrodnia fakturowa na ponad półtora miliarda złotych fot. KAS Olsztyn

Zorganizowana grupa przestępcza wystawiła fikcyjne faktury na łączną kwotę prawie 1 mld 700 mln zł. Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z Olsztyna, wspólnie z funkcjonariuszami Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji przerwali działający cztery lata proceder. 

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP zatrzymali pięciu członków zorganizowanej grupy przestępczej, która wystawiała fikcyjne faktury legalizujące obrót paliwami płynnymi. Dokonano także przeszukań w miejscach zamieszkania zatrzymanych, w siedzibach spółek oraz w biurach rachunkowych.

Osoby zatrzymane w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie usłyszały zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawiania nierzetelnych faktur oraz prania pieniędzy.

Zarzuty dotyczyły m.in. wystawienia faktur na łączną kwotę ponad 1 mld 690 mln zł

- informuje funkcjonariusz KAS.  

Przestępstwo jest tzw. zbrodnią fakturową", zagrożoną karą do 25 lat pozbawienia wolności. Kwota uszczupleń podatkowych z tych faktur przekroczyła 316  mln zł. 

Jednej osobie zarzucono kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą.

Osoby, którym zostały przedstawione zarzuty to kluczowi członkowie grupy przestępczej. Jak ustalili śledczy, organizowali oni tzw. „fakturownie" czyli spółki, które wykorzystywane były do wystawiania faktur bez prowadzenia rzeczywistej działalności. 

Do organów spółek rekrutowali tzw. „słupy" czyli osoby, które zgadzały się na wykorzystanie swoich danych osobowych do przestępczej działalności

- wyjaśnia funkcjonariusz KAS.

Przestępcy posługiwali się także fałszywymi paszportami nieistniejących obywateli Włoch. Odbiorcami fikcyjnych faktur były między innymi podmioty, które sprzedawały na stacjach paliw olej smarowy i preparat smarowy jako pełnowartościowy olej napędowy. Dla stworzenia pozorów legalnej działalności kwoty jakie wynikały z fikcyjnych faktur były wpłacane na rachunki bankowe „fakturowni" po czym wypłacane w gotówce i zwracane wpłacającym.

Sąd Rejonowy w Warszawie zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 1
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ kkk
ponad rok temu ocena: 33%  1
I co to ma wspólnego z Elblągiem?
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.