› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Zawód prawnik a własna firma, jak to zrobić?

› biznes 10 miesięcy temu    14.07.2023
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Zawód prawnik a własna firma, jak to zrobić?

Kancelaria prawna czy biuro porad prawnych – która działalność jest lepszą opcją?

Prawnicy, którzy pragną założyć własną działalność gospodarczą, mogą założyć kancelarię prawną, lecz równie dobrze może to być biuro porad prawnych. Te dwie opcje różnią się od siebie, ale to Ty koniec końców decydujesz, czym się będziesz zajmować. Jeżeli interesuje Cię zawód prawnika – adwokata oraz własna kancelaria prawna – powinieneś nie tylko ukończyć studia prawnicze, ale też właściwą aplikację (w tym przypadku adwokacką).

Nie możesz sobie pozwolić na tak długą edukację i chcesz założyć firmę momentalnie po studiach? W takim razie dobrym wyborem może być biuro porad prawnych. Wśród ludzi, którzy je zakładają, znajdziesz zarówno zupełnie niedoświadczonych absolwentów prawa, którzy dopiero rozpoczynają swoją ścieżkę zawodową, jak i bardziej renomowanych prawników ze stażem pracy w innych firmach czy przedsiębiorstwach. Biuro doradztwa prawnego może, a nawet powinno, mieć pewną specjalizację – chociażby w zakresie usług i reprezentowania w sądach przedsiębiorców.

W jaki sposób zdobyć zawód prawnika? Pierwszy krok do firmy prawnej

Jeżeli marzy Ci się otworzenie własnej firmy, w której będziesz oferować klientom profesjonalne usługi prawne, koniecznie pomyśl o dobrych studiach z zakresu prawa. Są one fundamentem i pierwszym krokiem do realizacji Twoich celów zawodowych. Prawnikom przyda się też znajomość języków obcych, a przede wszystkim angielskiego, toteż w trakcie studiów warto przykładać się do solidnej edukacji. Przydatne będą też inne umiejętności – np. w zakresie autoprezentacji bądź negocjowania, zatem warto zapisać się też na profesjonalne kursy bądź szkolenia.

Zakładanie firmy prawniczej: na czym polega?

Polskie prawo dokładnie reguluje, jaką formę musi mieć działalność gospodarcza prawnika - art. 4a ust 1 ustawy Prawo o adwokaturze z 1982 r. podaje spółki:

  • cywilne bądź jawne,
  • komandytowe lub komandytowo-akcyjne,
  • partnerskie.

Podczas edukacji oraz przygotowywania się do zawodu można zawierać znajomości, aby móc następnie założyć spółkę. Sam proces rejestracji firmy prawniczej przejdziesz z pomocą ekspertów ze strony: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy.

Księgowość dla prawników w szczegółach

Jeżeli znasz się fantastycznie przykładowo na prawie karnym czy handlowym, to wcale nie znaczy, że aby rozpocząć własną działalność, musisz jeszcze uzupełnić deficyty wiedzy z księgowości. Lepiej będzie jeżeli skoncentrujesz się na tym, co dobrze znasz i lubisz, a rachunkowość powierzysz fachowcom z biura rachunkowego, które zajmuje się księgowością kierowaną dla przedsiębiorców-prawników. Renomowana księgowa będzie umiała zaksięgować Twoje faktury oraz zrealizować bilans. Złoży także za Ciebie deklaracje związane z podatkiem VAT, ponieważ powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, że usługi prawne są nim opodatkowane. Ekspert z biura rachunkowego doradzi Ci też w sprawie wyboru rodzaju opodatkowania całej Twojej działalności. Skorzystaj z księgowości dostosowanej do specyfiki pracy prawnika: https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-dla-prawnikow.

Biznes online w branży prawniczej

Chcesz na dłużej zagościć na rynku usług prawnych i poważnie zająć się tą branżą? W takiej sytuacji warto zainwestować w dobrą stronę internetową, na której będzie opcja kontaktu. Czy biuro porad prawnych może realizować swoje funkcje w trybie online? Pewnie, że tak – jest to do wykonania. Możesz świadczyć usługi poprzez Internet, np. odpowiadając na pytania oraz udzielając wskazówek w formie e-maili czy wiadomości na swojej stronie internetowej. W obecnych czasach internetowych możliwe są też telekonferencje z kontrahentami czy spotkania online.

Jeśli interesuje Cię właśnie taki biznes, na pewno fantastycznym pomysłem będzie przeniesienie do świata Internetu również całej księgowości. Faktem jest, że dla przedsiębiorców zaznajomionych z Internetem bardzo pomocne może być korzystanie z usług księgowego online. W ten sposób nie jesteś zmuszony tworzyć etatu w swojej firmie ani też jeździć wiele kilometrów do biura rachunkowego. Sprawdź opcje, jakie gwarantuje biuro rachunkowe online: https://www.ifirma.pl/biuro-rachunkowe-online

Skorzystaj z narzędzi online w pracy prawniczej

Dobre oprogramowanie oraz narzędzia do pracy są bardzo ważne w przypadku zawodów prawniczych. Sporo zadań, które dotyczą kancelarii bądź biura porad prawnych, można zlecić innym pracownikom czy też załatwić internetowo, dlatego w przypadku własnej działalności bardzo ważne mogą okazać się narzędzia Firmbee. Z ich pomocą możesz delegować zadania do swoich pracowników, kontrolować na bieżąco stan ich realizacji i lepiej pracować zdalnie w zespole.

Jeżeli chcesz zredukować wysokie koszty związane z wynajmowaniem biura dla wszystkich swoich zatrudnionych, możesz przejść na pracę internetową i w ten sposób wspomóc budżet nowej firmy. Dzięki narzędziom Firmbee możesz też znaleźć właściwe osoby do współpracy w zespole, ponieważ oprogramowanie ułatwia kontrolowanie procesu rekrutacji od pojawienia się ogłoszenia do wyłonienia optymalnego kandydata.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.