› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Zasady wynajmu mieszkań sposobem na migracje młodzieży z Elbląga?

› bieżące ponad rok temu    17.11.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 5 ocen 2 / 100%
A A A
Zasady wynajmu mieszkań sposobem na migracje młodzieży z Elbląga?  fot. archiwum elblag.net

Poniżej publikujemy stanowisko przesłane przez Marię Kosecką i Halinę Sałatę, radne rady Miejskiej w Elblągu. Dotyczy ono propozycji zmian w „Zasadach wynajmowania lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasto Elbląg”.

Chciałabym w tym temacie przedstawić opinię wypracowaną wspólnie z kol. Haliną Sałatą, z którą pracujemy w Społecznej Komisji Mieszkaniowej. W celu przybliżenia Szanownej Radzie problematyki mieszkaniowej chciałybyśmy przedstawić kilka informacji z prac tego zespołu. 
W bieżącym roku Społeczna Komisja Mieszkaniowa odbyła 9 posiedzeń. Łącznie rozpatrzono 307 spraw mieszkaniowych Elblążan.  
W IV kwartale jak każdego roku, rozpatrujemy wnioski o przyznanie mieszkania z zasobów komunalnych (do remontu i socjalnych) oraz o zamianę mieszkania ze względu na niepełnosprawność najemcy lub/i członków rodziny. 
W IV kwartale br. Komisja rozpatrzyła łącznie 160 wniosków o przyznanie mieszkania i sporządziła projekt list przydziału lokali. Sporządzenie list było poprzedzone przeprowadzeniem rozmów z 27 wnioskodawcami, na ich prośbę. 
Na projektach list przydziału i zamiany mieszkań na 2018 rok, umieszczono łącznie 78 wnioskodawców, w tym na liście:
- przydziału mieszkań do remontu – 62 osoby,
- przydziału mieszkań lokali socjalnych – 7 osób,
- zamiany mieszkań ze względu na niepełnosprawność – 9 wnioskodawców. 
Po uwzględnieniu (odjęciu) wnioskodawców umieszczonych na listach, według stanu na dzień 7 listopada 2017 roku, w Referacie Spraw Mieszkaniowych zarejestrowanych było 141 wniosków o przyznanie mieszkania, w tym:
- 83 wnioski na lokale do remontu (w tym 31 niezaktualizowanych w 2017 roku, 52 aktualne), 
- 58 wniosków na lokale socjalne (w tym 22 niezaktualizowane w 2017 roku, 36 aktualnych). 
Z powyższych danych wynika, że aktualnych pozostało łącznie tylko 88 wniosków. Przy czym wśród oczekujących na lokale socjalne dominują obecnie osoby samotne – 39 osób (rodzin - 13). Na uwagę zasługuje również fakt niezaktualizowanie aż 53 wniosków. 
Ze względu na niespełnione kryteria w latach 2015-2017 nie przyjęto łącznie 309 wniosków osób ubiegających się o mieszkanie:
- w 2015 r. – 103 odmowy,
- w 2016 r. – 98 odmów,
- w 2017 r. – już 108 odmów.  
Dlatego też już wcześniej, członkowie Komisji, postulowali zmianę kryteriów uprawniających do ubiegania się o mieszkanie komunalne, na bardziej korzystne. Według naszych analiz pozwoliłoby to na zwiększenie liczby przyjętych wniosków co najmniej o 30 %. Nie staniemy wówczas przed faktem, że za rok praktycznie nie będziemy mieli wystarczającej liczby osób do umieszczenia na liście przydziału mieszkania do remontu. I to przy bardzo dużych potrzebach mieszkaniowych. Dlatego też rekomendujemy zmiany w tym zakresie w przedstawionym projekcie uchwały „Zasadach wynajmowania lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasto Elbląg” i czujemy się ich współautorami.    
Członkowie Komisji na przestrzeni ostatnich lat (jak i wcześniej) wnikliwie analizują sytuację mieszkaniową i życiową naszych mieszkańców ubiegających się o lokale mieszkalne. Zauważono niepokojącą tendencję spadku liczby wniosków spełniających obecnie obowiązujące kryteria uprawniające do przydziału mieszkania. Powyższa analiza wskazuje między innymi na migrację ludzi młodych z naszego Miasta, do innych miejscowości i zagranicę, aby poprawić swoje warunki bytowania. 

Aby przynajmniej część ludzi młodych zatrzymać winniśmy pilnie przeanalizować realizowaną przez Miasto politykę mieszkaniową i wyciągnąć odpowiednie wnioski: bez nowego budownictwa komunalnego, społecznego (w ramach ETBS), przyspieszenia działań w kierunku przystąpienia do rządowego Programu Mieszkanie Plus – migracja młodzieży się nie zmniejszy. 

Maria Kosecka
Halina Sałata
Radne
Rady Miasta Elbląga    

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 2
    WKURZONY
  • 2
    BRAK SŁÓW
Komentarze (5)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ dodo
ponad rok temu ocena: 0%  5
Pni MK niedługo będą wybory samorządowe i trzeba sie pokazać że coś się robi?
~ brak słów
ponad rok temu ocena: 33%  4
powiem tyle że te panie są okropne. A zwłaszcza MK
~ ambrozy
ponad rok temu ocena: 0%  3
Przede wszystkim to na dzień dobry należy zwiększyć próg dochodowy. Bo najwięcej jest osób, które mają właśnie (nazwijmy to) "średniej" wysokości zarobki - czyli takie, które przekraczają obecny próg dochodowy (który automatycznie dyskwalifikuje wnioskodawcę z możliwości ubiegania się o mieszkanie od miasta), ale wciąż zarabiają zbyt mało, by móc dostać np. kredyt hipoteczny. Ew. można zrobić drugą listę, na której będą uwzględniane osoby z większymi dochodami i dla nich będzie przydzielane mieszkanie na czas określony, np. na 10 lat, by móc przez ten czas uzbierać sobie trochę oszczędności (np. na wkład własny do kredytu hipotecznego).
~ j23
ponad rok temu ocena: 20%  2
by tylko zaistnieć......
~ Emeryt
ponad rok temu ocena: 25%  1
Miasto duchów iemerytow.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.