› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

komentowane

oceniane

Zarabiamy najgorzej w Polsce! Kto i gdzie zarabia najwięcej?

› bieżące ponad rok temu    28.09.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 10 / 80%
A A A

Najlepiej opłacani mieszkańcy Polski mieszkają na Mazowszu, gdzie przeciętna pensja jest o 21,5 proc. wyższa od średniej krajowej - wynika z raportu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Najniższe wynagrodzenie otrzymują mieszkańcy woj. warmińsko-mazurskiego.

"Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w I kwartale 2013 r. wynosiło 3740,05 zł. Oznacza to wzrost o 2,6 proc. w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Widać przy tym wyraźną różnicę między zarobkami w sektorze publicznym – 4515,68 zł (wzrost o 2,9 proc. rdr), a prywatnym – 3380,35 zł (wzrost o 2,5 proc. rdr)" - wskazano w zaprezentowanej w czwartek analizie: "Raport płacowy. Polska i Świat". Dodano, że tradycyjnie najwyższe wynagrodzenia notuje się w województwie mazowieckim, gdzie przeciętna pensja jest aż o 21,5 proc. wyższa od średniej krajowej. "Największy wpływ na ten wynik ma Warszawa, gdzie średnie zarobki wynoszą sporo ponad przeciętną, około 6 tys. zł brutto miesięcznie" - wskazali autorzy raportu.

W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń (OBW), przeprowadzonym przez firmę Sedlak & Sedlak, podano, że w porównaniu Warszawy z innymi miastami województwa mazowieckiego różnice w średnich zarobkach dochodzą do ponad 2 tys. zł. Najbogatsi gdańszczanie i wrocławianie deklarowali nieco ponad 7 tys. zł brutto. "Średnie wynagrodzenie w tych miastach to 4,5 tys. zł. Tuż za nimi plasuje się Poznań, z przeciętnym wynagrodzeniem na poziomie 4,3 tys. zł. Ponad granicą 4 tys. zł znajduje się także Kraków i Katowice (odpowiednio 4,2 tys. i 4 tys. zł).

W pozostałych miastach wojewódzkich średnia pensja waha się między 3 a 4 tys. zł" - wskazano w raporcie. Zaznaczono, że najniższe wynagrodzenia odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim (o 13,6 proc. mniejsze niż średnio w kraju), podkarpackim (o 13,4 proc.), lubuskim (o 13,2 proc.) i kujawsko-pomorskim (o 13,1 proc.). Z raportu ZPP wynika, że biorąc pod uwagę szeregowe stanowiska najbardziej opłacalna jest praca w branży IT oraz telekomunikacji. "Według danych OBW mediany miesięcznych wynagrodzeń brutto wyniosły odpowiednio 6 tys. i 5,8 tys. zł" - czytamy. Dodano, że średnie płace powyżej 5 tys. zł odnotowano również w branży finansowej.

Z kolei najmniej zarabiają zatrudnieni w służbie zdrowia, administracji, kulturze i nauce oraz sektorze organizacji pozarządowych. "Mediana wynagrodzeń w sektorze publicznym wyniosła 3 tys. zł" - wskazano. Analizując poziom wynagrodzeń względem zajmowanego stanowiska, autorzy raportu wskazali, że w 2012 r. najniższe wynagrodzenia otrzymali pracownicy ochrony oraz szwaczki (przeciętnie 1,568 tys. zł brutto), a więc nieco powyżej poziomu minimalnego wynagrodzenia w minionym roku (1,5 tys. zł). "Na niskie płace mogą narzekać również pracownicy porządkowi (1626 zł), kelnerzy (1652 zł) oraz asystentki stomatologiczne (1675 zł). Z kolei najwyższe płace w 2012 r. otrzymywała kadra menedżerska pracująca w bankach – 1,68 mln zł rocznie. Na kolejnych miejscach uplasowali się menedżerowie z branży ubezpieczeniowej – średnie roczne zarobki utrzymywały się na poziomie 1,63 mln zł oraz na poziomie powyżej 1 mln zł rocznie dla sektora telekomunikacji, energetyki, przemysłu surowcowego oraz na rynku kapitałowym.

Autorzy raportu opierając się na badaniach szwajcarskiego banku UBS zestawili zarobki Polaków z mieszkańcami innych krajów. Z analizy wynika, że najwyższe wynagrodzenie na świecie otrzymują mieszkańcy Ameryki Północnej, gdzie średnio za godzinę pracy otrzymuje się 27,4 dol. brutto. Zaraz za nimi plasują się Europejczycy – 26,8 dol.

"Należy zaznaczyć, że na tak wysokie wynagrodzenie na Starym Kontynencie mogą liczyć jedynie mieszkańcy państw zachodnich. Zarobki w Europie Wschodniej są bowiem znacznie niższe – 7,5 dol." - zaznaczyli eksperci z ZPP. Dodali, że w stolicy Polski średnio zarabia się 7,7 dolara za godzinę pracy.

(PAP)

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ONA
ponad rok temu ocena: 86%  1
HA HA HA NAJ MNIEJ W SLUZBIE ZDROWIA,PIELEGNIARKA NIE POWIEM ODPOWIEDZIALNOSC DUZA ALE KTO NIE MA W PRACY ODPOWIEDZIALNOSCI 2500 JEDEN ETAT I JESZCZE CO DRUGA NA DRUGIM ETACIE 2000 MAJA NA TO SILE TAK SIE BIEDNE NAROBIA.A PRZECIETNA SLKEPOWA 1200 BEZ ZADNYCH DODATKOWYCH PROFITOW BO NA DRUGI ETAT NIE MA KIEDY ISC ,I CZESTO JESZCZE PRACA NA CZRNO.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.