› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Zapraszamy na Międzynarodowy Dzień Ślimaka do Krasina pod Pasłękiem

› region ponad rok temu    24.05.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 6 / 100%
A A A
Zapraszamy na Międzynarodowy Dzień Ślimaka do Krasina pod Pasłękiem fot. Ekofarma "Snails Garden"

Grzegorz Skalmowski i Mariola Piłat Skalmowska – właściciele farmy ślimaków, która znajduje się w Krasinie pod Pasłękiem – zapraszają na Międzynarodowy Dzień Ślimaka, który przypada na dzień 24 maja.

Staropolska potrawa energiczniej wraca na nasze stoły – w postaci np. ślimaków zapiekanych z czosnkiem – tak można określić jeden z przejawów odrodzenia polskiej kuchni. Za sprawą dynamicznego rozwoju eksportu zyskał rynek krajowy, głównie gastronomiczny. Zaczął się rozwijać przemysł ślimaczy, gdyż zbiory winniczków nie dawały gwarancji stabilnych dostaw, a także nasilił się zakres ochrony dziko żyjących winniczków.

Polska historia hodowli sięga wieku XVII i gospodarstw przyklasztornych, albowiem dla mnichów dania z brzuchonoga były uznane, jako postne. W książce kucharskiej „Compendium Ferculorum” (Kraków 1682 r.) Stanisław Czernicki zamieści aż 6 przepisów o tych smacznych bezkręgowcach, a tylko 2 zdania o wieprzowinie.

W niedawno wydanej książce „Ślimaka kulinarna podróż – o tym, co zapomniane, a przypomnienia warte” (SNAILS GARDEN, Kraków, 2016 r.) znalazło się aż 120 oryginalnych receptur stworzonych przez 64 mistrzów kulinarnych.

Powstał też film i filmowe instruktarze o pełzającym stworzeniu, urządzane są konkursy na temat potraw, i intrygujące, a trwające już przygotowania do Światowego  Dnia Ślimaka – 24 maja 2019 r. Za wieloma tymi inicjatywami stoi „Ślimaczy Król” – Grzegorz Skalmowski – współwłaściciel farmy „Eko Snails Garden”, należącej do sieci "Dziedzictwa Kulinarnego Warmii i Mazur".

Wraz z żoną Mariolą stworzyliśmy nietypową firmę, wielofunkcyjną, która ma charakter nie tylko produkcyjno oświatowy, turystyczny, ale i doradczy. Tworząc kilkanaście filmów i uczestnicząc w wydawaniu fachowej książki wspieramy rolników przy podjęciu innowacyjnych kroków. Prowadząc ich hodowlę ślimaków do momentu eksportu za granicę.  Przecież hodowlę można założyć już na 500 m.kw. Zaczynając kilkanaście lat temu nie mieliśmy więcej. Dziś nasza ślimaczarnia dostarcza zarówno produkty w postaci gotowych dań, jak i białego kawioru (tak, tak) i naturalnych kosmetyków na bazie śluzu. Prowadzimy „bistro ślimaka”, sklep firmowy i warsztaty szkoleniowe – nawet w połączeniu z organizacją imprez, gdzie są ryby, raki i ślimaki. Muszę się pochwalić nagrodą za doskonałość kulinarną przyznaną przez Światowe Stowarzyszenie Turystyki Kulinarnej

– wspomina Grzegorz Skalmowski.

fot. Ekofarma "Snails Garden"

Farma Snails Garden w Krasinie pod Pasłękiem, położona przy drodze krajowej nr 7 między Ostródą a Elblągiem, jest obecnie jedną z większych atrakcji turystycznych zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego.

Gastronomiczny wątek to nie tylko kilkanaście sposobów przyrządzania ślimakowych porcji, to także łączenie smaków, np. z serem pleśniwym  w muszlach, czy ślimaków zawijanych w boczek, są także wersje deserowe w formie bezików na słodko z kawiorem białym, czyli słynne "Perły Afrodyty". A do tego zupełnie nadzwyczajna kombinacja z 80 proc. wykorzystaniem mięsa ślimaka w produkcji burgerów. Wyjątkowo szybki przysmak.

Ekofarma specjalizuje się m.in. w produkcji kosmetyków na bazie śluzu ślimaków.  Hasło „Snails Garden na straży Twojego piękna” z powodzeniem realizuje Pani Mariola Piłat Skalmowska, zdobywczyni wielu dyplomów i nagród, m.in. tytułu „Kobiety z charakterem” przyznanego przez Warmińsko Mazurskie Stowarzyszenie Forum Kobiet.

Naszą misją jest tworzenie najlepszych kosmetyków z użyciem naturalnego śluzu ślimaka. Kremy doskonale się sprawdzają w walce z różnymi problemami skórnymi, niwelują też zmarszczki. Tworzymy własne receptury doskonałe dla pań dbających o młody wygląd skóry. Śluz ślimaka zawiera naturalne składniki: alantoinę, kolagen, elastynę, kwas glikolowy, witaminy A, C i E oraz antybiotyki. Dodam, że w starożytnej Grecji cenione pożytki płynące z hodowli ślimaków – zarówno wykorzystywano w kuchni, jak i przy zabiegach kosmetycznych. Korzystała z tego Afrodyta.  Dlatego w ofercie mamy Perły Afrodyty

– poinformowała nas przebojowa bizneswoman.

Warto poznać szlak ślimaka wiodący od starożytnych Greków, przez średniowieczne klasztory, staropolską kuchnię aż do innowacyjnej farmy w Krasinie. Nie zapominajmy, ze tuż obok mamy atrakcję, która przyciąga turystów z całego świata – Kanał Elbląski.

Przypomnijmy, że blisko 6  lat temu Ekofarma Snails Garden zorganizowała pierwszą edycję "Dnia Ślimaka" w województwie warmińsko-mazurskim.

Zobaczcie film.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.