› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Zamiast korków – Żuławska Kolej Dojazdowa. Sprawdziliśmy i polecamy!

› bieżące ponad rok temu    7.07.2015
Bartłomiej Ryś
komentarzy 5 ocen 13 / 100%
A A A
Zamiast korków – Żuławska Kolej Dojazdowa. Sprawdziliśmy i polecamy! fot. elblag.net

Czas wakacji to czas nie tylko słodkiego lenistwa i plażowania, ale również korków na drodze krajowej numer 7. Dojazd do Stegny czy też Krynicy Morskiej często wydłuża się z kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Nasza redakcja znalazła ciekawą alternatywę. Nazywa się Żuławska Kolej Dojazdowa. Polecamy!

Wszyscy to znamy: upał, dzieci w samochodzie, korek od Elbląga aż po Stegnę. Nasz cel: spędzenie weekendu czy wręcz jednego dnia na plaży. Toczymy się więc w naszym aucie, które zaczyna przypominać nie środek transportu, a grill na kółkach. Znamy to. Nasza redakcja postanowiła więc poszukać alternatywy dla dojazdu do miejscowości nadmorskich.

Rok temu sprawdzaliśmy jak wygląda tramwaj wodny, który kursuje pomiędzy Tolkmickiem, a Krynicą Morską. Dziś przedstawiamy Żuławską Kolej Dojazdową (lub potocznie: kolejkę wąskotorową), którą możemy dotrzeć do Stegny z Nowego Dworu Gdańskiego. Kursuje ona codziennie, od 27 czerwca do 30 sierpnia. Pasażerów z NDG zabiera o godzinie 8:30, wrócić można o 19:20. Kurs w jedną stronę trwa około 40 minut. Bilet normalny kosztuje 6,00 zł, honorowane są wszystkie ulgi (szkolny -37%, studencki -51%, dzieci do lat 4 bezpłatnie), sprzedawany jest wyłącznie w pociągu, przez drużynę konduktorką. Wystarczy zająć miejsce, a konduktor sam przyjdzie i sprzeda nam odpowiedni bilet. Istnieje również możliwość zakupu biletu przez aplikację moBILET.

Co więcej: zarząd kolei udostępnia bezpłatny parking dla samochodów w Nowym Dworze Gdańskim.

Ze Stegny możemy również przetransportować się do Jantaru, Mikoszewa oraz Sztutowa. Jeżeli na plażę w Stegnie nie chce nam się iść, zawsze możemy skorzystać z wakacyjnego transportu – melexa. Koszt 3 zł od osoby.

Trasa pomiędzy Nowym Dworem Gdańskim a Stegną to prawdziwy raj dla oczu. W otwartych wagonach możemy podziwiać krajobraz, nieodległe farmy wiatrowe, piękną florę i faunę Żuław. Możemy również pomachać stojącym w korkach kierowcom ;)

Więcej informacji? Zapraszamy na facebook'ową stronę Kolei oraz stronę WWW. Tam m.in. historia powstania i reaktywacji tej trasy. Być może doczekamy się kiedyś podobnych kroków w przypadku „naszej” Kolei Nadzalewowej...

Polecamy!

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (5)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Piotr
ponad rok temu ocena: 33%  5
ZKM mógłby puścić autobus dowozowy na kurs tej ciuchci za cenę np. 4-5zł. Tym bardziej że w Elblągu na wakacje brak jakiegokolwiek kąpieliska ! W Elblągu jednak władza i ZKM śpią, zero pomysłów !!!
~ Wojt
ponad rok temu ocena: 33%  4
Była to by świetna alternatywa gdyby można było dojechać do Nowego Dworu również pociągiem np.z Malborka (parę lat temu było takie połączenie ,,pociąg na plaże" wtedy rzeczywiście można było uniknąć korków) .....a tak trzeba dojeżdżać do Nowego Dworu autem stojąc w korkach.....ale mimo wszystko wąskotorówka to duża atrakcja turystyczna i ułatwienie podróży nad morze
~ 2015
ponad rok temu ocena: 33%  3
Kolejka jest super. Ktos kiedys próbował ja zniszczyć. Ale ona zyje. I według mnie samorząd powinien ja wspierać i dążyć do jej renesansu. Szkoda , że z Elbląga nie ma skomunikowania z jej kursami w Nowym Dworze.
~ kali
ponad rok temu ocena: 80%  2
super inicjatywa tylko jakby jeszcze był transport z elbląga :( to był by raj :D ale i tak super !!!
~ TURTSTA
ponad rok temu ocena: 60%  1
MOŻNA WSZYSTKO MOŻNA A NIE JAK W ELBLAGU WIOCHA KIDYS BYŁ WODOLOT DO KM
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.